• <
mewo_2022

Vestas nabywa ST3 Offshore za ponad 170 mln zł. Duńska firma inwestuje w przyszłość morskiej energii w Polsce

kw

16.09.2023 13:29
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Vestas nabywa ST3 Offshore za ponad 170 mln zł. Duńska firma inwestuje w przyszłość morskiej energii w Polsce

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W marcu br., w szóstym z kolei przetargu na sprzedaż szczecińskiej firmy ST3 Offshore dokonano wyboru oferty złożonej przez duńską spółkę Vestas. Wczoraj została zawarta ostateczna umowa sprzedaży za cenę 170.500.002 zł. 

Firma ST3 Offshore produkowała stalowe fundamenty morskich elektrowni wiatrowych, na których montuje się maszty i turbiny. W 2018 roku została największym ich dostawcą w Europie. Niestety – lokalny sąd oficjalnie ogłosił jej upadłość pod koniec marca 2020 roku. Wówczas Ministerstwo Aktywów Państwowych informowało, że sytuacja w jakiej znalazło się przedsiębiorstwo jest konsekwencją strat poniesionych na pierwszych, nierentownych kontraktach, zawartych w latach 2015-2016, kiedy udziałowcem większościowym był inwestor niemiecki.

Spółka po raz pierwszy została wystawiona na sprzedaż w lutym 2021 roku. 10 lutego br. ogłoszono szósty przetarg na sprzedaż przedsiębiorstwa. Próba okazała się ostatnią na znalezienia kupca na cały majątek spółki ze względu na pilną potrzebę uzyskania środków na zaspokojenie wierzycieli. 

- ST3 Offshore sprzedane. 6 miesięcy po wyborze oferty na zakup przedsiębiorstwa ST3 Offshore, w dniu 15 września 2023 r. została zawarta ostateczna umowa sprzedaży ze spółką celową Vestas za cenę 170.500.002 zł. Z uwagi na przedmiot umowy, jego wartość, a także okoliczności prawne był to bardzo intensywny czas. Czas, który finalnie zakończył się sukcesem i poczuciem ogromnej satysfakcji. Za każdym sukcesem stoi zespół, a więc czas na kilka słów podziękowań - napisała na portalu LinkedIn Natalia Leszczyńska, radca prawny zajmujący się sprawą sprzedaży spółki. 

Vestas to lider wśród producentów turbin wiatrowych. Jako pierwsza firma w historii osiągnęła ponad 100 GW z wiatru, a obecnie na swoim koncie ma ponad 145 GW zainstalowanych turbin globalnie. Zatrudnia 29 tysięcy pracowników na całym świecie.

W październiku 2022 roku Vestas zapowiedział plany budowy fabryki gondoli i piast wiatrowych w Szczecinie. Zgodnie z zapowiedziami, fabryka ma wygenerować 700 bezpośrednich miejsc pracy, a pośrednio – kilka tysięcy.

Polski inwestor PKN Orlen wybuduje równolegle port do montażu morskich turbin wiatrowych w Świnoujściu. Obie inwestycje będą obsługiwać projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy 1,2 GW na Morzu Bałtyckim. Vestas dostarczy, zainstaluje i uruchomi 76 turbin wiatrowych na potrzeby projektu, a także będzie wspierać projektowanie fundamentów.

W Szczecinie będą produkowane gondole dla modelu V236-15 MW. Komponenty będą też wykorzystywane w globalnych łańcuchach dostaw. Nowa fabryka Vestasa ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 roku.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.