• <
mewo_2022

Faza realizacji polskiego offshore wind. Rozmowa ze Sławomirem Michalukiem z Vestas

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Faza realizacji polskiego offshore wind. Rozmowa ze Sławomirem Michalukiem z Vestas

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W kontekście dynamicznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, stawiane cele oraz strategie ich realizacji stanowią kluczowy punkt analizy, o czym mieliśmy okazję porozmawiać ze Sławomirem Michalukiem, dyrektorem ds. realizacji projektów offshore w Vestas, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.

Przedstawiciel Vestas podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat istotnych aspektów dotyczących sektora offshore wind w Polsce. Wskazał, że w ciągu ostatnich lat doszło do znacznego przyspieszenia, którego efektem jest obecna perspektywa instalacji potężnych turbin na polskim Bałtyku.

– 15-megawatowe turbiny, których średnica wirnika jest porównywalna do wysokości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, to obecnie rzeczywistość, którą jeszcze niedawno było trudno sobie wyobrazić – podkreślił. – Na pewno nikt nie mógł wtedy przewidzieć, że będziemy takie turbiny produkować w Polsce – dodał.

Vestas, jako dostawca turbin, aktywnie angażuje się w pełne spektrum projektów energetyki wiatrowej na morzu. Dyrektor Michaluk opowiedział o kluczowych etapach ich realizacji. Zwrócił uwagę zwłaszcza na planowanie i konfigurację turbiny, projektowanie wież dostosowanych do warunków danej lokalizacji, produkcję komponentów turbin, ich transport, prace przygotowawcze w porcie instalacyjnym, oraz procesy instalacji i uruchomienia turbin na morzu.

Ważną kwestią jest również ryzyko, które towarzyszy przedsięwzięciom offshore wind. Opóźnienia w instalacji i rozpoczęciu produkcji energii elektrycznej są jednymi z głównych wyzwań.
– Opóźnienia w gotowości portów instalacyjnych czy trudności związane z infrastrukturą przyłączeniową mogą wpłynąć na terminy i efektywność projektów – zaznaczył Michaluk. Skuteczne zarządzanie ryzykiem odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu sukcesu w tym sektorze.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy, z której wyraźnie wyłania się perspektywiczny krajobraz polskiego offshore wind.
–  Czuję bardzo dużą satysfakcję z tego, gdzie jesteśmy teraz w tym sektorze u nas w kraju – podkreślił Sławomir Michaluk. To stwierdzenie znakomicie ilustruje charakter i ambicje branży. Morska energetyka wiatrowa w Polsce zmierza ku obiecującym horyzontom, pozostawiając trwały ślad na mapie globalnej transformacji energetycznej.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.