• <
konferencj_platforma_lng_2023

Pierwsze statki dopłyną do portów ukraińskich tymczasowym korytarzem humanitarnym

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Pierwsze statki dopłyną do portów ukraińskich tymczasowym korytarzem humanitarnym

Partnerzy portalu

Fot. Yuriy Kvach, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35851182

Pierwsze statki wykorzystały utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne, by wpłynąć do portów ukraińskich, po tym, jak trasą tą przepłynęły jednostki opuszczające Ukrainę - poinformował w sobotę minister infrastruktury Ołeksand Kubrakow.

W komunikacie na Facebooku minister napisał, że "pierwsze statki cywilne wykorzystały tymczasowy korytarz humanitarny kierując się do portów ukraińskich". Następnie dodał, że statki: Resilient Africa i Aroyat, pływające pod banderą Palau, "potwierdziły gotowość wykorzystania trasy" i wpłynięcia do ukraińskiego portu Czarnomorsk, "w celu załadowania prawie 20 tys. ton pszenicy dla krajów Afryki i Azji". Załoga statków to obywatele Azerbejdżanu, Egiptu, Turcji i Ukrainy.

Minister przypomniał, że zadeklarowany przez Ukrainę korytarz humanitarny służył do ewakuacji okrętów, które utknęły w portach ukraińskich nad Morzem Czarnym, nie mogąc ich opuścić z powodu rosyjskiej inwazji. Z jego oświadczenia, opublikowanego na Facebooku wynika, że teraz korytarz będzie wykorzystany do żeglugi w odwrotnym kierunku i statki zawiną do portu w Czarnomorsku.

Od czasu utworzenia korytarza w sierpniu wypłynęło nim z Ukrainy pięć statków, zablokowanych w portach od początku wojny. Były to jednostki: Joseph Schulte, Primus, Anna-Theresa, Ocean Courtesy i Puma - poinformował Kubrakow. (https://tinyurl.com/nha2mt66)

Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała w połowie sierpnia, że uruchamia tymczasowy korytarz, który ma umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych, pozostających w tych portach w wyniku rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego przez Morze Czarne.

W połowie lipca Kreml wprowadził de facto blokadę portów Ukrainy, wycofując się z umowy o eksporcie zboża z tego kraju przez Morze Czarne. Porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające Kijowowi eksport produktów żywnościowych obowiązywało od lipca 2022 roku. Po odstąpieniu od umowy Rosjanie zintensyfikowali ataki na infrastrukturę portową Ukrainy. 

awl/ fit/

Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.