• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zdewastowano słynną wyspę w kształcie serca

Partnerzy portalu

Nieznani sprawcy zdewastowali słynną chorwacką wyspę w kształcie serca, położony na Adriatyku Galesnjak, rozpoczynając na niej nielegalną budowę obiektu przypominającego molo - podał w poniedziałek dziennik "Jutarnji list". Na bezludnym Galesznjaku, pozbawionym obiektów turystycznych i innych budynków, obowiązuje zakaz budowy.

Początki budowy zauważyli żeglarze podczas rejsu po Kanale Paszmańskim wokół wysepki.

"To miejsce, w którym latem kotwiczy większość żeglarzy, a wybrzeże jest całkowicie dzikie i piękne. Jednak w tym roku ktoś odważył się rozpocząć budowę mola, wrzucając do morza plastikowe torby wypełnione materiałem sypkim", tworząc konstrukcję przypominającą podstawę pomostu - napisały chorwackie media. Na opublikowanych zdjęciach widać też metalowe kolce, podobne do elementów konstrukcyjnych używanych do wzmocnienia nabrzeża.

Wyspa jest jednym z niewielu występujących na świecie naturalnych obiektów geograficznych w kształcie serca. Ma powierzchnię 0,13 km kwadratowych i plażę o długości 1,5 km. Na Galesznjaku obowiązuje zakaz budowy, właściciele kilku działek na wyspie posiadają tam niewielkie gaje oliwne.

jbw/ akl/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.