• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Malediwy otwierają się na Chiny? Groźny zwrot polityczny na Oceanie Indyjskim

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Malediwy otwierają się na Chiny? Groźny zwrot polityczny na Oceanie Indyjskim

Partnerzy portalu

Fot. MW Chin

Liczący 80 żołnierzy indyjski kontyngent wojskowy stacjonujący na Malediwach został wycofany na żądanie prezydenta Mohameda Muizzu – poinformowali urzędnicy z New Delhi. Już wcześniej Muizzu sygnalizował zmianę przyjaznej polityki wobec Indii i zwrot w stronę rywalizujących z nimi Chin.

Wycofani w czwartek żołnierze byli odpowiedzialni za dwa helikoptery oraz samolot, przekazane przez indyjski rząd, które brały udział w morskich operacjach poszukiwawczo-ratowniczych oraz medycznych. Służyli oni pomocą dla pół miliona obywateli zamieszkałych na 188 wyspach. Wojskowi zostali zastąpienie przez indyjskiej służby cywilne.

Ogłoszenie wycofania wojsk zbiegło się w czasie z wizytą ministra spraw zagranicznych Malediwów Moosy Zameera w Indiach – informuje Reuters. Jest to pierwsza wizyta wysokiego rangą urzędnika od czasu objęcia urzędu przez Muizzu w listopadzie w 2023 r.

Do tradycji przywódców Malediwów należało odbycie pierwszej oficjalnej wizyty w Indiach. Tymczasem prezydent Muizzu w styczniu 2024 r. jako cel swojej pierwszej podróży zagranicznej obrał Chiny, gdzie spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem.

Malediwy słyną z rajskich plaż i luksusowych kurortów, ale są przy tym strategicznie położone w centrum Oceanu Indyjskiego, w pobliżu ważnych szlaków transportu morskiego. Kraj tradycyjnie znajdował się w sferze wpływów Indii, co pozwalało New Delhi na monitorowanie dużego obszaru oceanu.

Chiny, które w ostatnich latach rozwijają i modernizują swoją marynarkę wojenną, starają się uzyskać dostęp do strategicznego archipelagu i chronić przebiegające w pobliżu szlaki importu surowców z krajów Zatoki Perskiej.

Według danych Banku Światowego Malediwy mają w Chinach dług w wysokości 1,37 mld dolarów, co odpowiada około 20 proc. całego publicznego zadłużenia tego kraju.(PAP)

mzb/ adj/

arch.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.