• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Błyskawiczna akcja na Morzu Arabskim. Siły morskie operacji EUNAVFOR Atalanta odbiły statek z rąk piratów

10.05.2024 16:00 Źródło: EUNAVFOR Atalanta
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Błyskawiczna akcja na Morzu Arabskim. Siły morskie operacji EUNAVFOR Atalanta odbiły statek z rąk piratów

Partnerzy portalu

Fot. Cengiz Tokgöz/VesselFinder

Na Morzu Arabskim doszło do ataku na tankowiec. Natychmiast w ten rejon wysłano okręt wchodzący w skład operacji EUNAVFOR Atalanta, który odbił jednostkę i aresztował piratów. W trakcie akcji doszło do wymiany ognia.

Jako pierwsi o zagrożeniu doniosła firma ochroniarska Ambrey Analitycs, która doniosła, że do statku Chrystal Arctic (IMO: 9332640) zbliża się szybka łódź motorowa, na której pokładzie było 5-6 uzbrojonych mężczyzn. Ochroniarze na pokładzie tankowca wdali się z napastnikami w wymianę ognia. Do zdarzenia doszło 100 mil morskich na północ od somalijskiego miasta Bosaso, a zbudowany w 2010 roku tankowiec o długości 228 metrów i wyporności 74 900 ton płynął z Indii do Egiptu z ładunkiem oleju napędowego do silników odrzutowych.

Mimo że na pokładzie statku znajdowała się uzbrojona ochrona, piraci kontynuowali próby ataku, więc tankowiec wezwał na pomoc siły morskie działające w ramach operacji EUNAVFOR Atalanta. Na miejsce natychmiast wysłano fregatę, która zmusiła napastników do poddania się i następnie ich aresztowała. W wyniku walki z ochroną tankowca łódź piratów zaczęła przeciekać, a wśród członków załogi byli ranni.

Jest to pierwszy znany przypadek, w którym to siłom europejskim udało się faktycznie zatrzymać podejrzanych sprawców po tym, jak somalijscy piraci wrócili do ataków na żeglugę, wykorzystując międzynarodowe zaangażowanie na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej z powodu ataków Huti na żeglugę. W efekcie udało im się kilkukrotnie zająć statki, głównie celem uczynienia z nich pływających baz do ataków na kolejne jednostki nawodne. W ciągu ostatnich miesięcy doszło także do szeregu spektakularnych odbić masowców porwanych przez piratów, które dokonały okręty Marynarki Wojennej Indii.

Po sprawdzeniu stanu statku oraz załogi Chrystal Arctic, zespół z wysłanej na pomoc fregaty (nie podano jej nazwy) zezwolił na kontynuowanie rejsu. Obecnie tankowiec jest w drodze do terminalu naftowego w egipskim Ajn Suchna, gdzie ma dotrzeć 14 maja.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.