• <

Wynik wyszukiwania - "Atalanta" - Wiadomości

Sytuacja na Morzu Czerwonym z perspektywy Marynarki Wojennej

Sytuacja na Morzu Czerwonym, szczególnie wzdłuż brzegów Jemenu, uznawanego za państwo upadłe, pozostaje napięta od wielu lat. Wspierani przez Iran (poprzez transfer technologii, know how, szkolenie itp.) bojownicy Huti, w ramach tzw. wojny zastępczej (proxy war) pierwotnie skupili swe ataki na obiektach infrastruktury energetycznej Arabii Saudyjskiej (np. atak dronów na rafinerię koncernu Aramco we wrześniu 2019 roku), tankowcach (np. seria ataków w 2018 roku), jak i okrętach wojennych państw koalicji arabskiej (np. atak na saudy
20.05.2024

Siły operacji EUNAVFOR Atalanta przekazały Seszelom osoby oskarżone o piractwo

Na mocy porozumienia prawnego między Unią Europejską a Seszelami siły operacji EUNAVFOR Atalanta przekazały 14 maja władzom tego wyspiarskiego państwa osoby oskarżone o piractwo.
15.05.2024

Błyskawiczna akcja na Morzu Arabskim. Siły morskie operacji EUNAVFOR Atalanta odbiły statek z rąk piratów

Na Morzu Arabskim doszło do ataku na tankowiec. Natychmiast w ten rejon wysłano okręt wchodzący w skład operacji EUNAVFOR Atalanta, który odbił jednostkę i aresztował piratów. W trakcie akcji doszło do wymiany ognia.
10.05.2024

Bezpieczeństwo morskie: klucz do stabilności. Międzynarodowe seminarium w Brukseli

W Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli odbyło się 16 kwietnia seminarium na temat bezpieczeństwa morskiego. Wydarzenie zorganizowała prezydencja Belgii w Radzie Unii Europejskiej we współpracy z Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Obronnością (Studiecentrum voor Veiligheid en Defensie, SCVD). Eksperci omówili kilka kluczowych obszarów morskich, w których należy zabezpieczyć interesy UE: Morze Północne, Morze Śródziemne, Zatokę Gwinejską i Morze Czarne.
19.04.2024

Dowództwo operacji EUNAVFOR Atalanta potwierdza uwolnienie masowca prowanego przez piratów

Masowiec Abdullah, który 14 kwietnia został wypuszczony przez somalijskich piratów po zapłacie 5 mln dolarów okupu znalazł się na bezpiecznych wodach. Dowództwo operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Atalanta potwierdziło, że zarówno statek, jak i 23 członków jego załogi jest bezpiecznych.
15.04.2024

Wzrasta zagrożenie ze strony somalijskich piratów. Rozwiązaniem uzbrojona ochrona?

Obok agresywnej działalności bojowników Huti z Jemenu na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zagrożenie dla żeglugi stwarzają somalijscy piraci, którzy w ostatnim czasie uaktywnili się na wielką skalę. Stanowią niebezpieczeństwo dla statków chcących pokonać trasę morską prowadzącą przez "Róg Afryki", bądź też zmierzając na trasie żeglugowej na Oceanie Indyjskim. Nie brakuje przy tym zarzutów o nieskuteczność międzynarodowych sił morskich mających chronić żeglugę w rejonie.
23.03.2024

Indyjska marynarka wojenna przejęła statek towarowy porwany przez piratów

Indyjski okręt wojenny przejął porwany statek handlowy Ruen i zażądał od znajdujących się na pokładzie tej jednostki piratów z Somalii, by się poddali – poinformował w sobotę rzecznik marynarki wojennej Indii.
16.03.2024

Porwany przez piratów masowiec przybył na somalijskie wybrzeże

Wciąż pozostaje niepewna sytuacja statku pływającego pod banderą Bangladeszu, M/V Abdullah. Porwana 13 marca jednostka miała znaleźć się na wodach Somalii, acz nie będących pod kontrolą władz tego państwa. Wychodzi że to pierwsze od pewnego czasu udane pochwycenie statku przez piratów.
15.03.2024

Po porwaniu masowca piraci żądają 5 mln dolarów okupu, grożąc śmiercią załogi

Po zajęciu statku Abdullah (IMO: 9745598), które miało miejsce 13 marca, porywacze przedstawili swoje żądania. Piraci grożą, że będą zabijać członków załogi, jeśli nie otrzymają okupu. Sytuacja jest dramatyczna, acz wciąż pozostaje wiele niewiadomych.
14.03.2024

Piraci porwali masowiec i kierują się z nim do Somalii

Ze statku Abdullah, należącego do SK Shipping Lines, nadano komunikat wzywający do pomocy. Na pokład jednostki dostała się grupa uzbrojonych mężczyzn, którzy prawdopodobnie kierują jednostkę na somalijskie wybrzeże.
13.03.2024

Minister obrony Hiszpanii: nie weźmiemy udziału w żadnej misji wojskowej na Morzu Czerwonym

Hiszpania nie weźmie udziału w żadnej misji wojskowej na Morzu Czerwonym, w tym ewentualnej operacji Unii Europejskiej - zapowiedziała minister obrony w Madrycie Margarita Robles.
14.01.2024

Unia Europejska chce wysłać co najmniej trzy okręty wojenne, aby chronić statki na Morzu Czerwonym

Unia Europejska chce wysłać co najmniej trzy okręty wojenne, aby chronić statki na Morzu Czerwonym w obliczu ataków rebeliantów Huti z Jemenu - podał w czwartek portal Politico.
12.01.2024

Hiszpania nie weźmie udziału w misji "Strażnik Dobrobytu" na Morzu Czerwonym. Huti podziękowali

Hiszpania nie weźmie udziału w proponowanej przez Stany Zjednoczone międzynarodowej misji "Strażnik Dobrobytu" na Morzu Czerwonym, której celem ma być ochrona morskiego transportu handlowego przed atakami rebeliantów Huti z Jemenu.
25.12.2023

Szef dyplomacji UE Borrell: państwa unijne "wniosą wkład" w amerykańską operację na Morzu Czerwonym

Państwa Unii Europejskiej zgodziły się wnieść wkład w amerykańską operację Prosperity Guardian (Strażnik Dobrobytu), będącą odpowiedzią na serię ataków wspieranych przez Iran jemeńskich bojowników z ruchu Huti na statki przepływające przez cieśninę Bab al-Mandab, łączącą Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim - poinformował w środę szef dyplomacji UE Josep Borrell.
21.12.2023

Międzynarodowe siły morskie starają się odzyskać statek porwany przez somalijskich piratów

Siły Morskie Unii Europejskiej (EUNAVFOR) w ścisłej współpracy z władzami lokalnymi Somalii w dalszym ciągu uważnie monitorują sytuację w związku z porwaniem bułgarskiego statku handlowego Ruen, pływającego pod maltańską banderą. Obecne jednostka ma znajdować się pomiędzy półwyspami Eyl i Xaafun (Somalia). Żądania porywaczy pozostają nieznane.
20.12.2023

W 155 dni dokoła świata - niezwykła misja okrętów francuskiej marynarki wojennej

Po pokonaniu 27 500 km, uniwersalny okręt desantowy-dok Dixmude, fregata La Fayette i ich 800 marynarzy i żołnierzy armii francuskiej, w tym 160 podchorążych, zacumowały w Tulonie 13 lipca br. Opuścili oni Francję 8 lutego tego roku, aby wyruszyć na misję dookoła świata, bogatą w operacje, szkolenia i współpracę międzynarodową. W sumie misja pk. Jeanne D'Arc 2023 obejmowała 10 wizyt na czterech kontynentach i 23 inicjatywy współpracy międzynarodowej.
14.07.2023

Na Morzu Czerwonym zaginął jacht z pięcioma osobami na pokładzie

Prywatny jacht o nazwie 30 Minutes, z trzema Rosjanami i dwoma Egipcjanami na pokładzie, nie dawał znaku życia od kilku dni. Zmierzał do Dżibuti, by tam zostać załadowany na statek i wysłany do Dubaju. Został uznany przez właściciela i rosyjską ambasadę w Arabii Saudyjskiej za zaginiony na Morzu Czerwonym w pobliżu wybrzeży Jemenu.
26.04.2023

Somalijskie siły zbrojne zajęły dawną bazę piratów

Minister Obrony Somalii Abdulkadir Mohamed Nur przekazał, że siły wierne rządowi w Mogadiszu zdobyły miasto portowe Harardhere, okupowane dotąd przez bojowników al-Shabaab. Dostęp do jednego z portów wybrzeża ma istotne znaczenie gospodarcze i polityczne. To również kolejne zwycięstwo od czasu rozpoczęcia w 2022 roku ofensywy przeciw islamistom oraz watażkom.
17.01.2023

Piraci z Somalii wciąż groźni. Operacja Atalanta potrwa dłużej

Choć w ostatnich latach aktywność piratów przy somalijskim wybrzeżu zmalała, wciąż dochodzi do prób uprowadzeń statków i innych jednostek morskich. Z tego powodu państwa UE będą kontynuować działania antypirackie w tym rejonie.
10.01.2023

Wspólne ćwiczenia marynarki Omanu i jednostek UE

Unia Europejska i Oman przeprowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe na Morzu Arabskim.
20.10.2021

ONZ: Przestępczość na morzach coraz bardziej wyrafinowana

Przestępczość na morzach staje się coraz bardziej wyrafinowana i wciąż się rozszerza. Wykorzenienie jej wymaga skoordynowanej międzynarodowej współpracy i zdeterminowania. Problemy z tym związane były przedmiotem wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.
06.02.2019

Jednostka piratów przejęta i zniszczona przez EU NAVFOR

28 października, członkowie antypirackiej operacji morskiej i wojskowej Unii Europejskiej EU NavFor, przejęli i zniszczyli somalijski statek piracki. Wcześniej był on użyty do ataku na masowiec KSL Sydney, pływający pod banderą Hongkongu.
31.10.2018

Nieudany atak piratów na singapurski tankowiec u wybrzeży Somalii

Somalijscy piraci zaatakowali w piątek tankowiec płynący wzdłuż wschodniego wybrzeża Somalii pod banderą Singapuru. Personel bezpieczeństwa obecny na statku odparł atak.
23.02.2018

Doświadczenia skandynawskie a proces modernizacji Marynarki Wojennej RP

Zgodnie z założeniami obowiązującego obecnie Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych w latach 2013-2022, Ministerstwo Obrony Narodowej RP powinno w najbliższych dwóch latach rozpocząć realizację trzech programów pozyskania okrętów wojennych: Czapla (program dotyczy zbudowania trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min), Miecznik (program dotyczy zbudowania trzech okrętów obrony wybrzeża), Orka (program ma doprowadzić do pozyskania nawet trzech okrętów podwodnych nowego typu). Każdy z trze
24.09.2014

Piraci porwali statek na Morzu Czerwonym

Piraci uprowadzili statek towarowy na Morzu Czerwonym i skierowali go na południe, w kierunku wód terytorialnych Somalii. Jest to pierwsze udane porwanie statku w regionie od 2012 roku - poinformowały w niedzielę władze morskie.
20.01.2014

Polsko-francuskie rozmowy sztabowe

Rozwój współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego to zasadniczy cel kolejnej edycji rozmów sztabowych między siłami morskimi Polski i Francji. Rozmowy odbyły się w czwartek 14 lutego w Gdyni. Ze strony polskiej przewodniczył nim wiceadmirał Ryszard Demczuk, zastępca dowódcy MW – szef Sztabu MW.
15.02.2013

Niespodziewany sukces misji UE. Piraci w defensywie

Wojskowa misja Unii Europejskiej "Atalanta" u wybrzeży Somalii zaczyna przynosić owoce. Piraci coraz rzadziej atakują i porywają zachodnie statki.
09.10.2012

Straty ludzkie w aspekcie piractwa w rejonie Rogu Afryki.

Choć rok 2010 zapisał się, jako rekordowy w aktywności piratów na świecie z liczbą 485 ataków i 53 uprowadzonych statków pierwsze półrocze tego roku wskazuje na 35 % wzrost liczby ataków w stosunku do ubiegłego roku ( z nieoficjalnych źródeł wiadomo, iż prawie 41% przypadków ataków pirackich nie jest w ogóle podawanych)
30.08.2011

Piraci i co dalej …

Leszek Kłoda PŻM: „Wiele załóg porwanych statków w trakcie i po uwolnieniu przeżywa koszmarne stresy i praktycznie w każdym wypadku pozostawia to trwałe piętno na ich psychice”
15.06.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.