• <

Siły operacji EUNAVFOR Atalanta przekazały Seszelom osoby oskarżone o piractwo

15.05.2024 12:02 Źródło: EUNAVFOR Espania
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Siły operacji EUNAVFOR Atalanta przekazały Seszelom osoby oskarżone o piractwo

Partnerzy portalu

Fot. EUNAVFOR Atalanta

Na mocy porozumienia prawnego między Unią Europejską a Seszelami siły operacji EUNAVFOR Atalanta przekazały 14 maja władzom tego wyspiarskiego państwa osoby oskarżone o piractwo.

Zatrzymani brali udział w ataku na statek Chrystal Arctic, pływający pod banderą Wysp Marshala, do którego doszło 10 maja. Przypomnijmy, że uzbrojeni ochroniarze na statku poinformowali o zbliżającej się szybkiej łodzi motorowej, na której pokładzie było 5-6 uzbrojonych mężczyzn, a następnie wdali się z napastnikami w wymianę ognia. Do zdarzenia doszło 100 mil morskich na północ od somalijskiego miasta Bosaso, a zbudowany w 2010 roku tankowiec o długości 228 metrów i wyporności 74 900 ton płynął z Indii do Egiptu z ładunkiem oleju napędowego do silników odrzutowych.

Fot. Cengiz Tokgöz/VesselFinder


Mimo że na pokładzie statku znajdowała się uzbrojona ochrona, piraci kontynuowali ataki, więc tankowiec wezwał na pomoc siły morskie działające w ramach operacji EUNAVFOR Atalanta. Na miejsce natychmiast wysłano hiszpańską fregatę typu Santa Maria, Canarias (F86), która zmusiła napastników do poddania się i następnie ich aresztowała. W wyniku walki z ochroną tankowca łódź piratów zaczęła przeciekać, a wśród członków załogi byli ranni.

Republika Seszeli jest jednym z krajów w obszarze działań, z którym operacja EUNAVFOR Atalanta ma prawne porozumienie, które pozwala na proces osób oskarżonych bądź podejrzewanych o piractwo aresztowanych przez okręty uczestniczące w misji. Jest to swoisty "rdzeń" systemu prawnego tego przedsięwzięcia, który gwarantuje prawną procedurę i konsekwencje wobec piractwa, w tym powstrzymania, aresztowania, zatrzymania i ścigania zgodnie z prawem międzynarodowym.

Zanim doszło do przekazania aresztowanych piratów, na pokład fregaty, gdzie byli przetrzymywani, weszła komisja złożona z przedstawicieli seszelskich resortów, w tym Ministra Spraw Wewnętrznych, przedstawiciela Krajowego Centrum Koordynacji Wymiany Informacji i członków Departamentu Policji Seszeli. Towarzyszyło im trzech przedstawicieli Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (United Nations Office on Drugs and Crime, UNODC). Cała biurokracja wiązała się z realizacją wszystkich prawnych procedur związanych z transferem zatrzymanych osób, które nie miały jeszcze postawionych zarzutów o piractwo. Nadzorowała to również europejska delegacja na francuskiej wyspie Mauritius, leżącej na Oceanie Indyjskim.

Fot. EUNAVFOR Atalanta


Podczas spotkania przedstawiciele seszelskich władz zostali poinformowani o okolicznościach sprawy, w wyniku czego domniemani piraci zostali przekazani odpowiednim organom. Obecnie znajdują się w areszcie i oczekują na proces. przebywają obecnie w areszcie i oczekują na proces.

Unijna operacja EUNAVFOR Atalanta została zainicjowana celem zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na Oceanie Indyjskim i tzw. "Rogu Afryki" w związku z atakami pirackimi, głównie z Somalii, gdzie spora część kraju pozostaje poza kontrolą władz, de facto należąca do gangów, watażków i grup plemiennych. Międzynarodowe siły morskie pozostają zaangażowane we wspieranie krajów regionu w ściganiu sprawców ataków na statki i inne jednostki nawodne aż do momentu ich osądzenia. Od momentu powstania w 2008 roku, okręty misji przekazały 177 podejrzanych o piractwo właściwym organom, z czego 145 zostało skazanych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.