• <
mewo_2022

Energetyczne wyspy na całym świecie - rusza innowacyjna duńska spółka

22.01.2024 20:16 Źródło: Copenhagen Infrastructure Partners
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Energetyczne wyspy na całym świecie - rusza innowacyjna duńska spółka

Partnerzy portalu

Fot. Copenhagen Infrastructure Partners

Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) uruchamia nową spółkę zajmującą się rozwojem projektów wysp energetycznych na całym świecie. Będzie opierać się na wieloletnim doświadczeniu i wiedzy specjalistycznej ekspertów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, aby rozwijać projekty wysp energetycznych na całym świecie. Obecnie opracowuje portfel około dziesięciu projektów wysp energetycznych wokół Morza Północnego, Morza Bałtyckiego i w Azji Południowo-Wschodniej.

Przedsięwzięcie określone jako Copenhagen Energy Islands (CEI) ma na celu tworzenie sztucznych atoli, będących wspomnianymi wyspami energetycznymi. Celem ich tworzenia (ang. Energy Island) jest tworzenie miejsc zdolnych do gromadzenia i przechowywania energii wytworzonej przez ośrodki produkcyjne, w tym elektrownie jak i morskie farmy wiatrowe. W przypadku farm wiatrowych na morzu są to dosłownie wyspy, zaprojektowane jako sztuczne atole z infrastrukturą sięgającą poniżej wody, pozwalającej wykonywać założenia projektu zgodnie z wspomnianym wcześniej przeznaczeniem. To wielkoskalowe, morskie węzły energetyczne, które mają umożliwić wdrożenie nowej generacji morskiej energii wiatrowej na całym świecie. Ich celem jest łączyć już istniejące, sprawdzone technologie w nowy i innowacyjny sposób na znacznie większą skalę, pozwalając na opłacalną rozbudowę i integrację w ramach offshore wind. Ma to pozwolić skuteczniej gromadzić energię na danych obszarach i potem ją rozdysponować wedle potrzeb. Kluczowe czynniki wpływające na wartość obejmują znaczną redukcję kosztów przesyłu energii. Ponadto też dotyczy zaangażowania w produkcję ekologicznego wodoru na morzu na dużą skalę, dążąc do stworzenia synergii między wytwarzaniem energii elektrycznej a jednocześnie produkcją wodoru pełniącego funkcję surowca energetycznego oraz "zielonego paliwa.

- Nasza wizja polega na dostarczaniu konkretnych rozwiązań globalnego wyzwania, jakim jest zwiększenie skali wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jeśli chcemy osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2050 r., będziemy musieli zwiększyć skalę wykorzystania morskiej energii wiatrowej i innych odnawialnych źródeł energii do niespotykanego dotąd poziomu. Obecnie wyzwaniem dla morskiej energetyki wiatrowej nie jest budowanie dodatkowej morskiej farmy wiatrowej, ale raczej integracja wielkoskalowej morskiej energii wiatrowej z globalnymi systemami energetycznymi. Postrzegamy wyspy energetyczne jako kluczowe narzędzie umożliwiające rozwiązanie tego wyzwania i realizację ambitnych celów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie – powiedział Jakob Baruël Poulsen, partner zarządzający i założyciel CIP.

Copenhagen Energy Islands to niezależna spółka, w której większościowym udziałowcem jest CIP i grupa inwestorów. W skład grupy założycielskiej wchodzą główni inwestorzy ze Skandynawii, Europy i Ameryki Północnej, posiadający doświadczenie w inwestycjach w infrastrukturę energii odnawialnej, w tym PensionDanmark, PFA, SEB i Andel.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.