• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

„Port wolnego handlu Hajnan i ja”: analiza transformacji wyspy Hajnan

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski „Port wolnego handlu Hajnan i ja”: analiza transformacji wyspy Hajnan

Partnerzy portalu

Międzynarodowe Centrum Medialne w Hajnanie uruchomiło 13 kwietnia oryginalną funkcję: „Port wolnego handlu Hajnan i ja”. Wykorzystano tu historie ludzi jako sugestywny sposób na pokazanie światu zewnętrznemu prac nad budową portu wolnego handlu o specyfice chińskiej oraz zmian, jakie przyniósł Hajnanowi rozwój portu wolnego handlu.

Głównymi tematami projektu „Port wolnego handlu Hajnan i ja” są innowacje naukowe i technologiczne, otwarcie na świat zewnętrzny, rewitalizacja obszarów wiejskich oraz ekologiczny i niskoemisyjny rozwój. Barwne historie prawdziwych ludzi z Krajowej bazy badawczej hodowli i rozmnażania roślin w Hajnanie, portu Yangpu, strefy demonstracyjnej Boao o niemal zerowej emisji dwutlenku węgla i wioski Maona posłużyły do zilustrowania, w jaki sposób mieszkańcy wyspy starają się być pionierami, nieustannie wprowadzając nowe pomysły, ciężko pracując nad przyspieszeniem budowy portu wolnego handlu o chińskiej specyfice i ogólnoświatowym wpływie, a także budując nowy, piękny Hajnan.

Sześć lat temu - w dniu 13 kwietnia 2018 r., podczas spotkania z okazji 30. rocznicy założenia prowincji Hajnan i Specjalnej Strefy Ekonomicznej Hajnan - prezydent Chin Xi Jinping poinformował o podjęciu decyzji o przekształceniu całej prowincji w pilotażową strefę wolnego handlu. Po tym, jak Komitet Centralny KPCh zgodził się wesprzeć Hajnan w budowie strefy wolnego handlu rozciągającej się na całą wyspę, rozpoczęła się stopniowa eksploracja i systematyczna promocja ustanowienia portu wolnego handlu o chińskiej specyfice, a także stopniowe promowanie strategii i systemów instytucjonalnych na rzecz wolnego handlu.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wyspa Hajnan konsekwentnie utrzymywała wysoki poziom otwarcia, służący ogólnej strategii krajowej i prowadzący do wysokiej jakości rozwoju prowincji. Ramy instytucjonalne portu wolnego handlu charakteryzujące się „liberalizacją i ułatwieniem handlu i inwestycji, swobodnym i wygodnym przepływem transgranicznego przepływu kapitału i ludzi oraz bezpiecznym i uporządkowanym przepływem danych” zasadniczo nabrały kształtu. Budowa portu wolnego handlu Hajnan ostatecznie nabrała kształtu i zaczęła odgrywać znaczącą rolę, przekształcając się w czynnik wzmacniający i przyspieszający wysokiej jakości rozwój. W ubiegłym roku wzrost szeregu wskaźników gospodarczych i społecznych był jednym z najwyższych w kraju. Region wykazał się również dwukierunkowością w otwieraniu się, umożliwiając światu udział w dalszym rozwoju zarówno Hajnanu, jak i całych Chin.

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.