• <

Rząd chińskich statków blokuje sporny archipelag [WIDEO]

jm

05.12.2023 13:22
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rząd chińskich statków blokuje sporny archipelag [WIDEO]

Partnerzy portalu

Fot. PCG / Jay Tarriela

Niezwykły widok zarejestrowała filipińska straż przybrzeżna. Na opublikowanych przez nią nagraniach widać rząd złączonych ze sobą trawlerów chińskiej milicji, które blokują archipelag Whitsun Reef na spornych Wyspach Spratly. Łącznie w okolicy ma kotwiczyć ponad 100 chińskich jednostek.

Whitsun Reef to sporny obszar, który w trakcie odpływu staje się wyspą. Znajduje się w strefie ekonomicznej Filipin, ale Chińczycy twierdzą, że mają do tego akwenu prawa ze względu na uwarunkowania historyczne. Prawdopodobnie planują przekształcić Whitsun Reef w bazę wojskową, podobnie jak zrobili to w przypadku Fiery Cross Reef i Mischief Reef, które zostały sztucznie pokryte piaskiem, by na stałe zostać nad powierzchnią wody. Whitsun Reef byłaby w takim przypadku na tyle duża, by pomieścić pełnowymiarowy pas startowy.

13 listopada Filipińska Straż Przybrzeżna (PCG) zarejestrowała najpierw 111 chińskich trawlerów złączonych ze sobą w rząd, zakotwiczonych w pobliżu Whitsun Reef. W następnych tygodniach liczba statków wzrosła i obecnie wynosi prawdopodobnie 135 jednostek. Podobną akcję Chiny przeprowadziły w 2021 roku.

Uwagę zwracają jednak same statki. Siły Zbrojne Filipin zauważają, że choć to trawlery, to ich pokłady i burty są nieskazitelnie czyste, nie ma też śladów żadnych narzędzi połowowych ani sieci. Najprawdopodobniej są to udające rybackie trawlery należące do chińskiej milicji, wykorzystywane do operacji w szarej strefie, jak przeszkadzanie filipińskim konwojom z zaopatrzeniem i utrzymywaniem masowej obecności w miejscach krytycznych geopolitycznie.

Filipińska Straż Przybrzeżna oddelegowała na miejsce dwa patrolowce – BRP Sindangan i BRP Cabra w celu dokonania oceny sytuacji. Do sprawy odnieśli się także Chińczycy.

– To uzasadnione i zgodne z prawem, aby chińskie łodzie rybackie pływały na tym obszarze lub chroniły się przed wiatrem, a Filipiny nie mają prawa wygłaszać nieodpowiedzialnych uwag – stwierdził na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin Wang Wenbin.

Tagi:
''

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.