• <
Baltexpo2023_duży

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Partnerzy portalu

Ukrinform

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.

Po wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze doszło do podtopień w okupowanej Nowej Kachowce, gdzie znajduje się tama - poinformował we wtorek szef lojalnych wobec Kijowa władz miasta, Wołodymyr Kowałenko. Już o godz. 6.30 czasu lokalnego (godz. 5.30 czasu polskiego) podtopione zostało miejscowe zoo, teren teatru letniego, okoliczne kawiarnie, przystań jachtowa. Woda dotarła do nabrzeżnego bulwaru - Alei Dnieprowskiej.

"Wysadzenie tamy jest straszne, bo objęło nie tylko przejazd przez groblę. Wysadzona jest sama Kachowska Elektrownia Wodna" - powiedział Kowałenko. Podkreślił, że w Nowej Kachowce są problemy z internetem, dlatego trudno jest mu teraz uzyskać doniesienia z okupowanego miasta.

Połowa z przęseł tamy w Nowej Kachowce jest zniszczona, konstrukcja wciąż się zawala - podała agencja Reutera. (PAP)

awl/ mms/


[AKTUALIZACJA] 8:27

„Według stanu na 7.30 całkowicie lub częściowo zalane zostały miejscowości: Tiahynka, Lwowe, Odradokamianka, Iwaniwka, Mykilske Tokariwka, Poniatiwka, Biłozerka i dzielnica Wyspa miasta Chersoń” – poinformowano.

„Na prawym brzegu Chersońszczyzny w strefie krytycznej znalazło się blisko 16 tys. osób” – wskazano.

Władze obwodu zorganizowały ewakuację mieszkańców zagrożonych terenów. Wywożeni są oni ze swoich miejscowości do Chersonia i Mikołajowa, a stamtąd pociągami do innych miast Ukrainy. (https://t.me/khersonskaODA/6439)

O wysadzeniu zapory elektrowni wodnej w Nowej Kachowce siły zbrojne Ukrainy poinformowały we wtorek rano. Nowa Kachowka okupowana jest przez wojska rosyjskie.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mms/

[AKTUALIZACJA] 8:58

W okupowanej Nowej Kachowce, gdzie Rosjanie zniszczyli tamę, trwa ewakuacja

Władze okupowanej Nowej Kachowki na południu Ukrainy poinformowały we wtorek o ewakuacji mieszkańców około 300 domów w związku z wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze - podała agencja Reutera.

Szef władz okupacyjnych Władimir Leontiew powiedział, że w części miasta odłączono elektryczność ze względów bezpieczeństwa.

Agencja AP podała wcześniej, że władze okupacyjne w Nowej Kachowce nie wezwały tamtejszych mieszkańców do ewakuacji, choć przyznały, że "przygotowują się do najgorszych skutków" w związku ze zniszczeniem tamy.

Na prawym, zachodnim brzegu Dniepru, który jest pod kontrolą Ukrainy, władze wezwały mieszkańców do opuszczenia domów. Z zagrożonych zatopieniem miejscowości wywożeni są ludzie. Z Chersonia wyruszy we wtorek w południe (czasu lokalnego) pierwszy pociąg ewakuacyjny. (PAP)

awl/ mms/

[AKTUALIZACJA] 9:01

Kolej przygotowuje pociąg ewakuacyjny z Chersonia w związku ze zniszczeniem zapory na Dnieprze

Ukraińskie koleje państwowe zapowiedziały, że w południe we wtorek (godz. 11 czasu polskiego) z Chersonia wyruszy pociąg ewakuacyjny; wywożenie ludności jest związane ze zniszczeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce.

Kolejne pociągi mogą zostać skierowane na potrzeby ewakuacji, jeśli będzie to niezbędne - zadeklarowały koleje. (https://tinyurl.com/yem5n7fd)

Po wysadzeniu w nocy z poniedziałku na wtorek zapory w Nowej Kachowce, tworzącej potężny zbiornik kachowski na Dnieprze, zalanych zostało dotąd około 10 miejscowości. W strefie krytycznej znalazło się blisko 16 tys. osób - podały władze obwodu chersońskiego. Informacje te dotyczą zachodniej części Dniepru, kontrolowanej przez władze ukraińskie. (PAP)

awl/ mal/

[AKTUALIZACJA] 9:16

Władze lokalne: w Nowej Kachowce są już podtopienia

Po wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze doszło do podtopień w okupowanej Nowej Kachowce, gdzie znajduje się tama - poinformował we wtorek szef lojalnych wobec Kijowa władz miasta, Wołodymyr Kowałenko.

Już o godz. 6.30 czasu lokalnego (godz. 5.30 czasu polskiego) podtopione zostało miejscowe zoo, teren teatru letniego, okoliczne kawiarnie, przystań jachtowa. Woda dotarła do nabrzeżnego bulwaru - Alei Dnieprowskiej.

"Wysadzenie tamy jest straszne, bo objęło nie tylko przejazd przez groblę. Wysadzona jest sama Kachowska Elektrownia Wodna" - powiedział Kowałenko. Podkreślił, że w Nowej Kachowce są problemy z internetem, dlatego trudno jest mu teraz uzyskać doniesienia z okupowanego miasta.

Połowa z przęseł tamy w Nowej Kachowce jest zniszczona, konstrukcja wciąż się zawala - podała agencja Reutera. (PAP)

awl/ mms/

[AKTUALIZACJA] 9:25

Szef MSZ Ukrainy: Rosja spowodowała najprawdopodobniej największą katastrofę technologiczną w Europie od dziesięcioleci

Wysadzając zaporę wodną na Dnieprze w Nowej Kachowce, Rosja spowodowała najprawdopodobniej największą katastrofę technologiczną od dziesięcioleci – oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

„Rosja zniszczyła zaporę w (Nowej) Kachowce, powodując prawdopodobnie największą katastrofę technologiczną w Europie od dziesięcioleci i narażając tysiące cywilów na niebezpieczeństwo. To odrażająca zbrodnia wojenna. Jedynym sposobem na powstrzymanie Rosji, największego terrorysty XXI wieku, jest wyrzucenie jej z Ukrainy” – napisał Kułeba na Twitterze. (https://tinyurl.com/rzjddkht)

O wysadzeniu przez rosyjskie wojska okupacyjne tamy w Nowej Kachowce Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały we wtorek rano. Po zdarzeniu woda zalała częściowo lub całkowicie ok. 10 miejscowości; według władz w strefie zagrożenia znalazło się blisko 16 tys. osób.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mms/

[AKTUALIZACJA] 9:40

MAEA: nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Zaporoskiej Elektrowni Atomowej po wysadzeniu zapory na Dnieprze

Wysadzenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce nie stwarza na razie bezpośredniego zagrożenia dla Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - przekazała we wtorek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Okupowana przez Rosjan i niedziałająca obecnie elektrownia wciąż potrzebuje wody z tworzonego przez wysadzoną tamę zbiornika do chłodzenia reaktorów.

"MAEA zna doniesienia o zniszczeniach zapory w Nowej Kachowce. Eksperci MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej uważnie obserwują sytuację; nie ma bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa nuklearnego w elektrowni" - napisano na Twitterze Agencji. (https://tinyurl.com/2p8fpbpk).

Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest pod kontrolą, choć wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce może mieć negatywne skutki dla siłowni - przekazał wcześniej ukraiński koncern Enerhoatom, operator krajowych elektrowni atomowych. Dodano, że elektrownia korzysta z wody z zalewu kachowskiego, jednak zbiornik wody na terenie siłowni jest teraz napełniony.

Zaporoska Elektrownia Atomowa jest od 4 marca 2022 roku okupowana przez wojska rosyjskie, ale na jej terenie znajdują się eksperci MAEA. Ostatni czynny reaktor tej największej elektrowni atomowej w Europie został wyłączony we wrześniu ubiegłego roku. Chociaż reaktory nie pracują, nadal potrzebna jest woda, by je chłodzić i zapobiec stopieniu się rdzeni.

Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - poinformowały we wtorek władze Ukrainy. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona, poziom wody w zalewie szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.(PAP)

adj/ mms/

[AKTUALIZACJA] 10:21

W Krzywym Rogu zarządzono ograniczenia zużycia wody z powodu zniszczenia tamy w Nowej Kachowce

W Krzywym Roku ograniczone zostanie zużycie wody dla mieszkańców i przemysłu w związku z wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce - poinformował we wtorek mer Ołeksandr Wiłkuł. Zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą.

Mer przypomniał, że około 70 proc. miasta otrzymuje wodę ze zbiornika Piwdenne na południowy zachód od Krzywego Rogu. Zbiornik ten zasilany jest kanałem łączącym go ze zbiornikiem kachowskim. Pozostałe 30 proc. miasta nie jest zależne od zbiornika kachowskiego.

"Woda będzie. Ale teraz naszym zadaniem jest o 30 proc. zmniejszyć zużycie w tych dzielnicach, które czerpią wodę ze zbiornika kachowskiego" - napisał mer w komunikacie na serwisie Telegram. Zaapelował o "maksymalne zmniejszenie zużycia przez przemysł". Ciśnienie w domach mieszkalnych zostanie obniżone od godzin wieczornych do wczesnego ranka. W niektórych wsiach woda będzie tylko w godzinach porannych.

Mer zapewnił, że władze już od roku "zdawały sobie sprawę z ryzyka odcięcia wody ze zbiornika kachowskiego" i podjęły różne działania techniczne, dzięki czemu teraz mają pewien zapas czasowy. (https://t.me/vilkul/3524)

Krzywy Róg - rodzinne miasto prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - to ważny ośrodek przemysłowy w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy. (PAP)

awl/ mms/

[AKTUALIZACJA] 10:35

Rzeczniczka sił obrony południa dla PAP: Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w obawie przed ukraińskim kontruderzeniem

Okupacyjne wojska rosyjskie wysadziły zaporę wodną w Nowej Kachowce na Dnieprze w obawie przed kontruderzeniem ukraińskiej armii Ukrainy – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka sił obrony południa Ukrainy Natalia Humeniuk.

„Rosjanie tak przestraszyli się naszego kontruderzenia, że dopuścili się takiego desperackiego kroku, nawet nie myśląc ani o odpowiedzialności, ani o następstwach tych działań dla samych siebie” – oświadczyła w rozmowie telefonicznej.

Humeniuk wyjaśniła, że po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce najbardziej zagrożone są tereny na lewym, wschodnim brzegu Dniepru, który okupowany jest przez Rosję.

„Oni przecież sami tam się znajdują. Lewy brzeg Dniepru w tych okolicach położony jest niżej od prawego, a to oznacza, że w pierwszej kolejności ucierpią właśnie oni” – podkreśliła, mówiąc o rosyjskich wojskach.

Tama w Nowej Kachowce, która jest częścią Kachowskiej Elektrowni Wodnej, znajduje się poniżej długiego na 240 km Zbiornika Kachowskiego. O jej wysadzeniu przez Rosjan armia ukraińska poinformowała we wtorek rano.

Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona, poziom wody w zalewie szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mms/

[AKTUALIZACJA] 10:38

MSW: ewakuowano prawie 800 osób w związku z wysadzeniem tamy na Dnieprze

W związku z wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim ewakuowano dotąd blisko 800 osób; sytuacja jest trudna, bo niektóre drogi już są podmywane - poinformował we wtorek szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko.

"Według stanu na godz. 10 rano (godz. 9 czasu polskiego) ewakuowano 742 osoby" - napisał Kłymenko na Facebooku. Dodał następnie: "woda wzbiera. Sytuację utrudnia fakt, że niektóre drogi są podmywane. To utrudnia przejazd do niektórych miejscowości. Grupy ewakuacyjne poszukują innych tras".

Kłymenko ocenił, że "w strefie potencjalnego zatopienia jest prawie 80 miejscowości", przy czym - według niego - większość z nich leży na terenach okupowanych przez Rosjan. (https://tinyurl.com/573ubkzt.

Wcześniej władze ukraińskie podały, że w strefie zagrożenia znalazło się blisko 16 tys. osób.

Ministerstwo energetyki Ukrainy zapewniło we wtorek, że zniszczenie tamy "nie wpłynie bezpośrednio na sytuację krajowego systemu energetycznego" i że nie ma zagrożeń dla stabilności dostaw prądu. Ołeh Kotenko, ukraiński pełnomocnik ds. osób zaginionych, zapowiedział uruchomienie specjalnej informacyjnej linii telefonicznej i internetowej w sprawie osób zaginionych w strefie potencjalnego zatopienia - podała agencja Ukrinform. Kotenko dodał, że w najbliższym czasie zostanie opublikowana mapa zagrożonych obszarów. (PAP)

awl/ mms/

[AKTUALIZACJA] 10:44

Władze Chersonia: kilka dzielnic miasta zalanych; pod wodą jest też osiem wsi w regionie

Osiedla Hidropark i Naftohawań w Chersoniu zostały zalane; pod wodą jest też osiem wiosek w obwodzie chersońskim - poinformował szef chersońskiej administracji wojskowej Roman Mroczko, cytowany przez agencję Ukrinform.

W Chersoniu Hidropark i Naftohawań zostały już zalane, a osoby obłożnie chore i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej są przewożone do szpitali. Osiem wiosek w regionie również zostało zalanych. "W dzielnicy Ostrow trwa ewakuacja z trzech punktów zbiórki. Osoby obłożnie chore i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej są przewożone do szpitali" - czytamy we wpisie szefa administracji. Ponadto zagrożone zalaniem są dzielnice Korabel, Antoniwska i Sadowska oraz obszar portu rzecznego.

Służba prasowa Ministerstwa Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy zwołała nadzwyczajne posiedzenie sztabu koordynacyjnego ds. ewakuacji ludności cywilnej, na którym omawiane są kwestie ewakuacji, przesiedlenia i zaspokojenia najważniejszych potrzeb ludności z zagrożonych zalaniem terytoriów obwodu chersońskiego - przekazał Ukrinform.

"Z powodu wrogiego ataku na elektrownię wodną w Kachowce stan bezpieczeństwa w niektórych miejscowościach obwodu chersońskiego osiągnął poziom krytyczny. Lokalne władze ogłosiły ewakuację w miejscowościach Mykołajiwka, Olhiwka, Lowo, Tiahynka, Iwaniwka, Tokariwka, Poniatiwka, Prydniprowskie, Sadowe i częściowo w Chersoniu. Trwa ewakuacja ludności autobusami do Chersonia, a następnie do Mikołajewa, a stamtąd do Chmielnickiego, Odessy, Kropywnyckiego, Kijowa i innych miast" - poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Poinformowano również, że bezpłatny pociąg ewakuacyjny odjedzie z Chersonia do Mikołajowa o godzinie 12:00. Poproszono mieszkańców o zabieranie ze sobą minimalnej ilości niezbędnych rzeczy oraz dokumentów. Ministerstwo zaapelowało o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz stosowanie się do poleceń służb ratunkowych i policji - napisał Ukrinform.

W nocy z poniedziałku na wtorek wojska rosyjskie wysadziły tamę wodną w Nowej Kachowce. Według władz ukraińskich może to być "największa katastrofa technologiczna od dziesięcioleci". (PAP)

sm/ mms/

[AKTUALIZACJA] 10:44

Sekretarz generalny NATO: zniszczenie zapory na Dnieprze, to kolejny pokaz brutalności Rosjan

Zniszczenie zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze ponownie pokazuje brutalność rosyjskiej inwazji na Ukrainę - ocenił we wtorek we wpisie na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Zniszczenie zapory w Kachowce naraziło na niebezpieczeństwo tysiące cywilów i spowodowało poważne szkody dla środowiska" - napisał Stoltenberg (https://tinyurl.com/457vtjv9).

"To oburzający czyn" - dodał szef NATO.

Tama w Nowej Kachowce, która jest częścią Kachowskiej Elektrowni Wodnej, znajduje się poniżej długiego na 240 km Zbiornika Kachowskiego. O jej wysadzeniu w powietrze przez Rosjan armia ukraińska poinformowała we wtorek rano.(PAP)

kjm/ mal/

[AKTUALIZACJA] 10:58

Szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy: zniszczenie zapory w Nowej Kachowce to nowy etap rosyjskiej agresji

Wysadzenie zapory w Nowej Kachowce to nowy etap rosyjskiej agresji na Ukrainę, który otwarcie pokazuje prawdziwe cele Kremla - zniszczenie Ukrainy, mordowanie Ukraińców, zrujnowanie gospodarki i infrastruktury krytycznej - przekazał we wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RNBiO) Ołeksij Daniłow.

- To całkowity i ostateczny demontaż całej fałszywej i ideologicznej narracji Kremla: "wyzwolenia Ukrainy", "niszczenia wyłącznie obiektów wojskowych" i reszty czysto propagandowych i kłamliwych rojeń - napisał Daniłow w mediach społecznościowych (https://tinyurl.com/3exz7f87).

Rosja całkowicie odrzuciła już fasadową propagandę i otwarcie deklaruje swoje prawdziwe cele: "zniszczenie Ukrainy, mordowanie Ukraińców, zrujnowanie gospodarki i infrastruktury niezbędnej do przetrwania ludności", podkreślił urzędnik.

- W oczekiwaniu na nieuchronne zniknięcie Rosji i Putina z historii fałszywe maski nie są już potrzebne - podsumował.

Nic i nikt, żaden Rosjanin nie powstrzyma nadchodzącego wyzwolenia Ukrainy - dodał, komentując zwołane rano przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego posiedzenie RBNiO, na którym omówiono wysadzenie przez Rosjan okupowanej przez nich zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy.(PAP)

adj/ mms/

[AKTUALIZACJA] 11:15

Ukraińska armia o wysadzeniu tamy: Rosjanie chcą nas powstrzymać przed sforsowaniem Dniepru, ale to im się nie uda

Siły Zbrojne Ukrainy komentując wysadzenie przez Rosjan zapory wodnej w Nowej Kachowce na Dnieprze, oświadczyły, że "podstępne działania przeciwnika" nie powstrzymają jej wojsk, które "są gotowe do wyzwalania" terytoriów okupowanych.

"Podstępne działania przeciwnika, który wywołuje kryzysy socjalne i ekonomiczne, nie powstrzymają Sił Obrony Ukrainy. Są one gotowe do wyzwalania terytoriów okupowanych" - oświadczył Zarząd Komunikacji Strategicznych Ukraińskich Sił Zbrojnych w komunikacie na serwisie Telegram.

Armia zapewniła, że "Ukraina dysponuje wszystkimi możliwymi jednostkami pływającymi i przeprawami pontonowymi służącymi do forsowania przeszkód wodnych". (https://t.me/AFUStratCom/18296)

Rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju Natalia Humeniuk powiedziała, że Rosjanie wysadzili tamę sądząc, iż powstrzymają w ten sposób zapowiadaną kontrofensywę ukraińską. "Puściły im nerwy i próbują zwiększyć powierzchnię obszaru wodnego, tak aby ukraińskie siły obrony nie podjęły się jego sforsowania" - oznajmiła Humeniuk, cytowana przez portal Ukraińska Prawda.

O wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy armia ukraińska poinformowała we wtorek rano. Całkowicie zniszczona została zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia. Poziom wody w zalewie szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy. (PAP)

awl/ mms/

[AKTUALIZACJA] 11:25

Wywiad: mamy dowody na wysadzenie zapory w Nowej Kachowce przez Rosjan

Mamy dowody na przemieszczanie przez Rosjan materiałów wybuchowych i niezbędnego sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia zdalnej detonacji zapory w Nowej Kachowce - powiedział we wtorek rzecznik Głównego Zarządu Wywiadu Ukraińskiego (HUR) Andrij Jusow.

"Będą dokładne dane na temat szacowanej mocy eksplozji, ile materiałów wybuchowych jest do tego potrzebnych - wszystko to zostanie obliczone. Ale są fakty dotyczące przemieszczania przez raszystów materiałów wybuchowych i sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia kontrolowanej zdalnej detonacji (...)" - powiedział na żywo w programie telewizyjnym Jusow.

W nocy z poniedziałku na wtorek wojska rosyjskie wysadziły tamę wodną w Nowej Kachowce. Według władz ukraińskich może to być "największa katastrofa technologiczna od dziesięcioleci". Trwa ewakuacja ludności z terenów zagrożonych zalaniem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreśla, że wszystkie służby pracują nad zminimalizowaniem skutków kolejnego rosyjskiego aktu terrorystycznego, jakim jest wysadzenie zapory wodnej. "Wszystkie służby pracują. Zwołano Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Prosimy o rozpowszechnianie tylko oficjalnych i zweryfikowanych informacji" - napisał Zełenski na swoim kanale w Telegramie. (PAP)

sm/ mms/

[AKTUALIZACJA] 11:26

Prezydent Zełenski: rosyjscy terroryści wysadzili zaporę w Nowej Kachowce o godz. 2.50 w nocy

Tej nocy, o godz. 2:50 (godz. 1:50 czasu polskiego) rosyjscy terroryści wysadzili od środka hydroelektrownię w Nowej Kachowce; zagrożonych zalaniem jest ok. 80 miejscowości, prowadzimy akcję ratowniczą - ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).

Poprowadziłem nadzwyczajne posiedzenie RBNiO; wydano instrukcję dotyczącą ewakuacji z zagrożonych terenów i dostarczenia wody pitnej do wszystkich miejscowości, które czerpały wodę ze Zbiornika Kachowskiego - przekazał Zełenski w mediach społecznościowych (https://tinyurl.com/5btcmphh). Rząd, służby i wojsko robią wszystko, by ratować ludzi - podkreślił.

Rosja odpowie za ten akt terroryzmu - zaznaczył. Podczas spotkania uzgodniliśmy zestaw narzędzi międzynarodowych i środków bezpieczeństwa, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności - dodał.

Rosjanie wysadzili w powietrze okupowaną przez siebie zaporę w Nowej Kachowce na Dnieprze, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - poinformowały we wtorek władze Ukrainy. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona, poziom wody w zalewie szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

Zbiornik zasila wodą duże obszary południowej Ukrainy, w tym okupowany przez Rosjan Krym, i chłodzi kontrolowaną również przez okupantów Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze.(PAP)

adj/ mal/

[AKTUALIZACJA] 11:58

Premier Szmyhal: na razie nie ma ofiar w ludziach w podtopieniach po wysadzeniu zapory na Dnieprze

Nie ma na razie ofiar w ludziach po wysadzeniu w powietrze przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce i podnoszeniu się poziomu wody na zatapianych terenach - poinformował we wtorek ukraiński premier Denys Szmyhal.

"Na razie nie ma ofiar wśród ludności spowodowanych wezbraną wodą" - napisał premier na serwisie Telegram po posiedzeniu komisji rządowej. (https://t.me/s/Denys_Smyhal/5317)

Dodał także, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej "jest na razie pod kontrolą i ważne jest, by nie dopuścić do rozwoju najgorszego scenariusza".

Rosjanie wysadzili w nocy z poniedziałku na wtorek zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - poinformowały we wtorek władze Ukrainy. Poziom wody w zalewie szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy. Władze ukraińskie informowały, że w strefie krytycznej znalazło się blisko 16 tys. osób.

Tama w Nowej Kachowce, w okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego, była jedyną spośród sześciu zapór na Dnieprze, zajętą przez Rosjan.

W sąsiednim obwodzie zaporoskim znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, okupowana przez wojska rosyjskie. Siłownia nie funkcjonuje, ale wciąż potrzebuje wody z tworzonego przez wysadzoną tamę zbiornika do chłodzenia reaktorów. (PAP)

awl/ mal/

[AKTUALIZACJA] 12:47

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. wysadzenia zapory w Nowej Kachowce; 150 ton oleju maszynowego w Dnieprze

Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała we wtorek, że wszczęła śledztwo w sprawie wysadzenia zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze. Śledztwo dotyczy zbrodni wojennej i ekobójstwa - przestępstwa polegającego na masowym zniszczeniu środowiska naturalnego. Kodeks karny Ukrainy określa ekobójstwo jako "masowe zniszczenie flory i fauny, zatrucie wody i powietrza, a także inne działania, które mogą spowodować katastrofę dla środowiska".

W wyniku zniszczenia zlokalizowanej na zaporze Kachowskiej Elektrowni Wodnej do Dniepru trafiło 150 ton oleju maszynowego - poinformowano w Kijowie po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Istnieje zagrożenie wycieku kolejnych 300 ton tej substancji. Portal RBK Ukraina podał, że w Nowej Kachowce zatopiony został miejski ogród zoologiczny i mogły zginąć wszystkie zwierzęta. Przed inwazją rosyjską było tam około 260 zwierząt.

Rosjanie wysadzili w nocy z poniedziałku na wtorek zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - poinformowały we wtorek władze Ukrainy. Poziom wody w zalewie szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy. Władze ukraińskie informowały, że w strefie krytycznej znalazło się blisko 16 tys. osób. (PAP)

awl/ mms/

[AKTUALIZACJA] 12:51

Sekretarz generalny NATO: zniszczenie tamy na Dnieprze spowodowało zagrożenie dla ludzi i środowiska

Zniszczenie tamy na Dnieprze spowodowało zagrożenie dla ludzi i środowiska; po raz kolejny pokazuje ono brutalność agresji Rosji wobec Ukrainy - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek w Bratysławie, gdzie uczestniczy w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki Sojuszu.

"Niesprowokowana wojna prezydenta Putina przeciwko Ukrainie na długo zmieniła nasze środowisko bezpieczeństwa. Rosja zburzyła pokój w Europie. Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce zagraża życiu tysięcy cywilów i powoduje poważne szkody dla środowiska" - powiedział sekretarz generalny NATO podczas inauguracji potkania.

"To oburzający akt, który po raz kolejny pokazuje brutalność rosyjskiej wojny na Ukrainie" - podkreślił.

Według Stoltenberga decyzje, które mają zapaść na lipcowym szczycie NATO w Wilnie, "będą bardzo istotne". "Wzmocnimy nasze wsparcie dla Ukrainy wieloletnim pakietem pomocy, aby wesprzeć ją w transformacji z ery sowieckiej do standardów NATO i zbliżyć Ukrainę do Sojuszu" - zapowiedział.

"Wszyscy sojusznicy zgadzają się, że drzwi NATO pozostają otwarte; że Ukraina stanie się członkiem Sojuszu i że Rosja nie będzie miała prawa weta w Wilnie" - podkreślił.

"Będziemy również nadal wzmacniać nasze odstraszanie i obronę. Zaangażujemy się w opracowanie nowych planów obronnych, nowy model sił NATO z większą liczbą żołnierzy w wyższej gotowości oraz silniejszym systemem kierowania i dowodzenia" - powiedział.

"Musimy również uzgodnić zobowiązanie do zwiększenia inwestycji w obronność o co najmniej 2 proc. PKB" - zaznaczył.

"Przygotowując się do szczytu w Wilnie, ciężko pracuję również nad tym, abyśmy wkrótce powitali Szwecję jako pełnoprawnego członka Sojuszu" - dodał.

Bukareszteńską Dziewiątkę nazwał ważną platformą omawiania spraw istotnych dla NATO.

Bukareszteńska Dziewiątka (B9) to zainicjowany przez Polskę i Rumunię format współpracy krajów wschodniej flanki NATO: Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Celem B9 jest wzmacnianie sojuszniczej jedności i współpracy przez państwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz prezentacja wspólnego stanowiska państw tego regionu na forum NATO.(PAP)

Z Bratysławy Jakub Borowski i Piotr Górecki (PAP)

brw/ ptg/ mal/

[AKTUALIZACJA] 14:10

Rosjanie zalali własne linie obrony na lewym brzegu Dniepru

Rosjanie, którzy wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, wywołali powódź, która zalewa ich własne linie obrony na lewym brzegu rzeki, jednak nie wpłynie to na ukraińskie plany kontruderzenia – ocenił dla PAP szef kijowskiego Centrum Badań Wojskowych i Prawnych Ołeksandr Musijenko.

„Oni zatopili swoją pierwszą linię obrony na lewym brzegu Dniepru i musieli stamtąd odejść”, powiedział. Według eksperta z wojskowego punktu widzenia zniszczenie tamy w Nowej Kachowce nie jest istotne i nie doprowadzi do zmiany planów kontruderzenia na okupacyjne siły rosyjskie.

„Dla Ukrainy, z wojskowego punktu widzenia, niewiele to zmienia. Ukraińskie plany kontruderzenia najpewniej nie ulegną zmianie. Wręcz odwrotnie, to tylko wzmacnia nasze zdecydowanie, by pokonać rosyjskie wojska, wyzwolić te terytoria i powstrzymać zbrodnie wojenne”, wskazał. Zdaniem Musijenki forsowanie Dniepru nie było rozpatrywane przez ukraińskie dowództwo w pod kątem ataku na wojska rosyjskie. „Jest to raczej kierunek pomocowy, kierunek rajdów przez Dniepr z użyciem łodzi, podczas których siły ukraińskie niszczyły składy z amunicją czy stanowiska artyleryjskie, by Rosjanie nie ostrzeliwali Chersonia”, podkreślił

W opinii analityka, uderzając w zaporę w Nowej Kachowce Rosjanie chcieli zastraszyć Zachód; woda ze Zbiornika Kachowskiego służy do chłodzenia reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Rosja oskarżyła o atak na zaporę stronę ukraińską.

„Rosjanie próbują zastraszyć Zachód, mówiąc: patrzcie, macie do czynienia z terrorystami, którzy zagrażają Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, dlatego powstrzymajcie Ukraińców przed kontruderzeniem. Jest to akt bezsilności, terroru i szantażowania Ukrainy i Zachodu”, zaznaczył. Musijenko wyjaśnił także, że woda ze Zbiornika Kachowskiego płynie na okupowany przez Rosję Krym.

„Zniszczenie tamy jest dla Rosjan strzałem w nogę. Wcześniej, po zajęciu elektrowni w Nowej Kachowce, wznowili dostawy wody ze Zbiornika Kachowskiego na Krym, co przedstawiali jako swój ogromny sukces. Teraz będą mieli problemy z dostawami wody na Krym”, powiedział ekspert PAP.

Przed aneksją Krymu w 2014 roku 85 proc. wody, która była spożywana na Krymie, docierało na półwysep z Dniepru przez Kanał Północnokrymski. Po zajęciu Krymu przez Rosję Ukraina wstrzymała dostawy wody. Wznowiono je dopiero po zajęciu przez Rosję m.in. Nowej Kachowki.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ tebe/

Dziękujemy za wysłane grafiki.