• <

Wynik wyszukiwania - "podtopienia" - Wiadomości

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

Pożar rosyjskiego trawlera w Obwodzie Królewieckim. Są ofiary

Rosyjskie władze w obwodzie królewieckim przyznały, że doszło do wypadku trawlera Kapitan Łobanow. Na jednostce doszło do pożaru, w wyniku którego zostało rannych kilka osób. Są też ofiary śmiertelne.
19.03.2024

A. Adamczyk: polskie porty są najbardziej konkurencyjne na południowym wybrzeżu Bałtyku

"Dzisiaj dzięki dobremu skomunikowaniu polskich portów, są one najbardziej konkurencyjne na południowym wybrzeżu Bałtyku i to jest niezmiernie ważne" – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
24.11.2023

Sztorm wywołał rekordowo wysoki stan morza i podtopienia w Danii, zagrażając żegludze

Nawet o dwa metry wzrósł w piątek stan Morza Bałtyckiego w południowo-wschodniej Danii, wywołując liczne podtopienia oraz zakłócenia w transporcie. Według mediów jest to "najgorsza fala sztormowa od 150 lat".
20.10.2023

Lubelskie: Ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami stanów wód na zachodzie i południu regionu

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW wydało w niedzielę ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami poziomu wód na Wiśle, Bystrzycy, Porze, Bukowej, Tanwi i na Wieprzu od ujścia Tyśmienicy do Wisły.
18.06.2023

Ulewne deszcze doprowadziły do powodzi i podtopień setek domów

Silne deszcze w minionych dniach spowodowały powodzie w zachodniej i środkowej części Bułgarii. W samej Sofii minionej doby informowano o setkach podtopionych domach i zalanych piwnicach.
17.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Opolskie. Ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wód

Na terenach zlewni dopływów Odry w województwie opolskim możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wód - poinformowało we wtorek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
23.05.2023

Tragiczne powodzie w Emilii-Romanii. Dwie osoby nie żyją, trzy zaginione

Rośnie tragiczny bilans powodzi we Włoszech. Dwie osoby nie żyją, trzy są zaginione, jak podały miejscowe władze w środę rano po kolejnej nocy opadów i akcji ratunkowej. Z brzegów wystąpiło tam 14 rzek. Obrona Cywilna ostrzegła, że niebezpieczeństwo grozi też ratownikom.
17.05.2023

Ostrzeżenie przed wysokim stanem wód na Widawie

Od czwartku do piątku na obszarze rzeki Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
19.01.2023

Ponad tysiąc interwencji w związku z ulewami w Portugalii

Ponad tysiąc razy interweniowały służby Portugalii od niedzielnego wieczora w związku z intensywnymi opadami deszczu w całym kraju. Wśród dotkniętych podtopieniami obszarów są rejony aglomeracji największych miast: Lizbony, Porto i Coimbry.
09.01.2023

Historyczne wydarzenie w Wenecji: plac Św. Marka zalany, ale woda zatrzymana przed bazyliką

Po raz pierwszy w historii Wenecji zdarzyło się w niedzielę, że podczas gdy plac Świętego Marka został zalany, woda nie wdarła się do liczącej prawie tysiąc lat bazyliki. Wodę zatrzymały szklane bariery ochronne, zamontowane w ostatnich tygodniach. W niedzielę przeszły udaną próbę tzw. wysokiej wody (acqua alta).
07.11.2022

Portugalia. Kilkadziesiąt zalanych dróg i ulic w efekcie sztormu Armand

Utrzymujący się od wtorkowego wieczoru nad Portugalią sztorm Armand doprowadził do licznych podtopień ulic w miastach i dróg w całym kraju. Do środowego wieczoru strażacy podjęli setki interwencji zarówno na terenach położonych nad Atlantykiem, gdzie utrzymuje się sztorm, jak i w dystryktach oddalonych od oceanu.
19.10.2022

Ostrzeżenie IMGW przed wzrostami stanów wody w rzekach sześciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody na rzekach w sześciu województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, śląskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.
21.08.2022

Co może uratować plażę w Orłowie? Urząd Morski ma plan działania

Jedną z inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni, która ma szansę wpłynąć na przedłużenie żywotności plaży w gdyńskim Orłowie są podwodne progi. Plażę czeka również największa refulacja w historii Orłowa.
15.03.2022

Potrzeba 250 tys. m3 piasku do odbudowy plaży w gdyńskim Orłowie

Sztormy i silne wiatry zniszczyły część plaży w Gdyni Orłowie. Największe szkody wyrządził sztorm Nadia, który przechodził przez Polskę na przełomie stycznia i lutego. Urząd Morski w Gdyni zapewnia, że w tym roku wykonana zostanie refulacja. Do poszerzenia brzegu ma być wykorzystane 250 tys. m3 piasku.
01.03.2022

Plaża w Orłowie znika na naszych oczach. Dlaczego i co można z tym zrobić? [ZDJĘCIA]

Okres sztormowy nie oszczędza polskiego wybrzeża. Z roku na rok coraz gorzej sytuacja wygląda na plaży w Orłowie w Gdyni. Niż Nadia i związany z nim orkan Malik spowodował, że morze pochłonęło kolejne fragmenty gdyńskiej plaży.
08.02.2022

Zachodniopomorskie. Już w czwartek akcja lodołamania na Odrze

"Dodatnie temperatury spowodują ruch zjawisk lodowych na Odrze, Regalicy i Odrze Granicznej. Przepływ techniczny pomoże w sprawniejszym spływie lodu" – poinformowały we wtorek Wody Polskie. W czwartek rozpocznie się akcja lodołamania.
28.12.2021

Przyszłość Polski zależy od Bałtyku

Eksperci ogólnoeuropejskiego programu ESPON przedstawiają trzy, najbardziej prawdopodobne scenariusze transformacji gospodarczej i demograficznej państw bałtyckich do 2050 roku. Okazuje się, że przed Polską zwróconą ku morzu, poza licznymi wyzwaniami, stoją wielkie szanse rozwojowe.
23.07.2021

Przelewanie się fal przez nabrzeża będzie coraz częstsze, również w Polsce

Zjawisko przelewania się fal przez nabrzeża będzie coraz częściej spotykane, również w Polsce – prognozują naukowcy. Przy wzroście średniego poziomu mórz podnosi się również zasięg fal, które częściej będą zalewały np. porty. Rozwiązaniem może być podwyższanie nabrzeży.
05.07.2021

Gróbarczyk: ruszyły konsultacje planów gospodarowania wodami

Ruszyły konsultacje społeczne w ramach planów gospodarowania wodami wraz z planami zarządzania ryzykiem powodziowym – poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
11.05.2021

Wisła: ponad 80 uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych spowodowanych przez bobry

Ponad 80 miejsc na terenie siedmiu nadwiślańskich gmin powiatu płockiego, w których bobry uszkodziły wały przeciwpowodziowe, zlokalizowano podczas wizji lokalnej przeprowadzonej przez służby samorządowe, strażaków i Nadzór Wodny. Najwięcej dziur bobrowych w wałach odkryto w gminie Słupno.
11.03.2021

W niedzielę ciąg dalszy akcji lodołamaczy na Wiśle

W niedzielę sześć lodołamaczy będzie kontynuować akcję na Wiśle powyżej tamy we Włocławku. Przy zaporze będą działały dwie jednostki, a cztery na Zbiorniku Włocławskim, kierując się w górę Wisły. Akcja będzie prowadzona z uwzględnieniem warunków pogodowych - poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
14.02.2021

Powstały cztery pompownie zabezpieczające Sandomierz przed powodzią

Cztery pompownie wody powstały w ramach ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza i okolicznych miejscowości. Nowa infrastruktura ma za zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom terenów, które m.in. w 2010 roku dotkliwe ucierpiały z powodu przerwania wałów na Wiśle.
14.01.2021

Trzy lata Wód Polskich. „Nie zwalniamy tempa” – mówi w wywiadzie Prezes Przemysław Daca

O początkach działania, zrealizowanych inwestycjach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, rozmawiamy z Prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą.
03.01.2021

Sukces odtworzenia gatunku – jaki skutek ma zwiększająca się populacja bobrów?

Głównym zadaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, zrównoważone gospodarowanie wodami dla ochrony krajowych zasobów wodnych oraz zarządzanie środowiskiem wodnym. Wody Polskie - jako największy podmiot zarządzający wodami będącymi własnością Skarbu Państwa - ma obowiązek prawny ich utrzymywania, włączając w to rozbiórkę i modyfikację tam bobrowych, o czym traktuje art. 227 ustawy Prawo wodne.
19.12.2020

Tylko zielona i atomowa energia może zatrzymać zmiany klimatu

W Europie przyspieszają zmiany klimatu. Klęski żywiołowe mogą już wkrótce dotykać dwie trzecie Europejczyków. Każdego roku zjawiska ekstremalne, jak powodzie, podtopienia, nawałnice czy susze, tylko w Polsce powodują straty wynoszące do 0,4 proc. PKB. Obecna średnia globalna temperatura jest o 1°C wyższa od poziomu przedindustrialnego. W tym tempie do końca stulecia temperatura może być wyższa o 4°C.
08.12.2020

MPWiK rusza z budową Kolektora Wiślanego

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rusza z budową Kolektora Wiślanego - poinformował dziś stołeczny ratusz. Jak wyjaśnił, kolektor ma powstać w ciągu ok. 3 lat i pozwoli on czasowo zatrzymać nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie ulewnych deszczy.
03.12.2020

STOP SUSZY. STOP POWODZI. Inwestycje Wód Polskich

Wody Polskie realizują kompleksowe inwestycje, zgodnie z zasadami zrównoważonego gospodarowania wodami. Do najważniejszych należą zadania z zakresu ochrony przed powodzią i suszą.
25.11.2020

Barometr ekologiczny Polaków. Susza nadal niedocenianym problemem

Mniej niż połowa Polaków (48%) uważa, że susza jest aktualnym problemem w naszym kraju – wynika z raportu „Barometr ekologiczny Polaków. Co robimy, aby chronić środowisko?” Banku Ochrony Środowiska. W najbliższym czasie należy spodziewać się jednak wzrostu znaczenia rozwiązań zwiększających możliwości retencjonowania wody.
18.11.2020

W Święto Niepodległości o postrzeganiu gospodarki wodnej 100 lat temu

Z chwilą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku jedną z dziedzin wymagających uporządkowania stała się gospodarka wodna. Odrodzone państwo posiadało wówczas wielkie rzeki łączące kraj z Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym, gęstą sieć hydrograficzną, czy rozległe kompleksy mokradeł, jednak w parze z możliwościami szły duże wyzwania i trudności.
12.11.2020

Szef NATO oferuje pomoc w związku trzęsieniem ziemi na Morzu Egejskim

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaoferował w piątek w imieniu Sojuszu pomoc Grecji i Turcji w związku trzęsieniem ziemi na Morzu Egejskim.
30.10.2020

Silne trzęsienie ziemi na Morzu Egejskim; są ofiary

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie, według różnych źródeł, od 6,6 do 7, nawiedziło dzisiaj Morze Egejskie i było odczuwalne na zachodzie Turcji i w Grecji - podały lokalne i międzynarodowe służby geologiczne. W Turcji władze informują o czterech zabitych i 120 rannych.
30.10.2020

Odpowiedź Wód Polskich na tekst NIK: Wody Polskie to więcej niż urząd

Niniejszy tekst stanowi odniesienie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do informacji zawartych w tekście, który ukazał się na stronach NIK.
22.10.2020

Prezes Wód Polskich: zbiornik Racibórz skutecznie spłaszcza falę wezbraniową na Odrze

Oddany w tym roku do użytku zbiornik Racibórz Dolny po raz pierwszy zaczął działać i skutecznie spłaszczać falę wezbraniową na rzece Odrze - poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca, który w czwartek wizytował uruchomiony dzień wcześniej zbiornik.
15.10.2020

Uruchomienie zbiornika Racibórz obniża poziom wody w Odrze

Rozpoczęcie procesu piętrzenia wody na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny przynosi oczekiwane efekty - w środę wieczorem rosnący wcześniej poziom wody w Odrze na wodowskazie w Raciborzu-Miedoni obniżył się o 13 cm - wynika z informacji Wód Polskich.
15.10.2020

Susza nadal stanowi zagrożenie. Zwiększanie retencji wód to konieczność

13 października przypada Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof. Organizacja Narodów Zjednoczonych podnosi w ten sposób świadomość społeczeństwa na temat rosnącego ryzyka występowania negatywnych zjawisk naturalnych. Należą do nich m.in. susze, pożary i nawałnice, które obserwowane są również w Polsce. Ważne jest nie tylko reagowanie na ich skutki, ale także zapobieganie im. Szczególnie dużo każdy z nas może zrobić w obszarze gospodarowania wodą.
13.10.2020

Woda to nie śmietnik!

Troska o dobry stan wód to jedno z największych wyzwań stojących przed nami w dobie konsumpcjonizmu, przejawiającego się produkcją ogromnej liczby produktów, a co za tym idzie również odpadów. W efekcie śmieci pojawiają się w ekosystemach wodnych i od wód zależnych, niekiedy w alarmujących ilościach. W Wodach Polskich przywiązujemy dużą wagę do tego problemu, aktywnie uczestnicząc w akcjach sprzątania wód. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku, angażując pracowników Wód Polskich, instytucje rządowe i samorządowe, organiz
11.10.2020

Jak przeciętny Kowalski może zatrzymać katastrofę klimatyczną? 5 najgorszych pytań o klimat

Kilka tygodni temu aktywiści Extinction Rebellion podjęli strajk głodowy pod TVP, chcąc zwrócić uwagę na kluczową rolę mediów (przede wszystkim tych mających największy zasięg i misję do spełnienia, czyli mediów publicznych) w informowaniu społeczeństwa o kryzysie klimatycznym. A zaledwie kilka dni temu – działacze z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego – podczas swojego marszu skrytykowali media za brak zainteresowania tym tematem w czasie pandemii: „gdy zamilkły echa naszych strajków, wy też zamilkliście”. Trudno nie przyznać im
29.09.2020

Światowy Dzień Rzek. Najważniejsze problemy i wyzwania w Polsce

Ludzie od wieków osiedlają się w pobliżu rzek. Błękitne arterie stanowią ważny element życia gospodarczego i społecznego. Dostarczają wody, były i są wykorzystywane do transportu, a także do celów rekreacyjnych i turystycznych. Stanowią nasze wspólne dobro. Trzeba również pamiętać o tym, że rzeki i potoki stwarzają zagrożenie – ponieważ podczas wezbrania mogą powodować powodzie zwłaszcza, że bardzo często przepływają przez centra miast i miasteczek. Co dzisiaj – w XXI wieku – jest realnym wyzwaniem, kiedy spoglądamy na sieć polsk
28.09.2020

Ceny ropy w USA spadają: na rynku obawy o popyt wobec nowych przypadków COVID-19

Notowania ropy w USA spadają. Analitycy wskazują, że wzrost liczby przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i w Europie może ograniczyć ożywienie popytu na rynku paliw.
22.09.2020

Huragan Sally urwał część mostu na Florydzie (wideo)

W wybrzeże USA uderzył w środę kolejny huragan w tym roku. Sally powoduje podtopienia, a w Pensacoli na Florydzie urwał część drogowego mostu. Na południowym wybrzeżu USA ponad pół miliona domów nie ma dostępu do prądu.
17.09.2020

Zieleń i mała retencja zamiast betonu. Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego

Trwają konsultacje oraz uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt to coś więcej – zawiera cały pakiet działań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w Polsce. Przedstawiamy szczegóły dotyczące planowanych zapisów.
30.08.2020

Szacowanie strat po przejściu huraganu Laura

W Teksasie i Luizjanie trwa szacowanie strat po przejściu huraganu Laura, w nocy ze środy na czwartek. Gwałtowny, wyrywający drzewa z korzeniami żywioł zdewastował miasto Lake Charles, jego centrum ominęło natomiast Houston i Nowy Orlean.
27.08.2020

Nadciągający nad Teksas huragan odbija się na cenach ropy

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw pozostają stabilne, a w Londynie rosną. Rynek przygotowuje się na zakłócenia w produkcji i rafinacji ropy w USA z powodu huraganu Laura - podają maklerzy.
27.08.2020

Ropa w USA nieznacznie tanieje

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw nieznacznie tanieje. Na rynkach są obawy o możliwe szkody w infrastrukturze naftowej w USA z powodu zbliżającego się huraganu Laura - podają maklerzy.
26.08.2020

Podsumowanie działań IOŚ w związku z zanieczyszczeniem rzeki Baryczy

Na przełomie czerwca i lipca br. doszło do zanieczyszczenia rzeki Baryczy oraz jej dopływów - Kurochu, Złotnicy, Świecy (z Olszówką) i Dąbrówki, na odcinku od gm. Odolanów (województwo wielkopolskie) do Jazu Bolko w pobliżu miejscowości Nowe Grodzisko, gm. Milicz (województwo dolnośląskie).W ocenie wielkopolskiego WIOŚ głównym źródłem zanieczyszczenia wód Baryczy są spływy z terenów rolniczych.Prowadzone badania próbek wykazują stopniową poprawę jakości wody.
11.08.2020

Jakie konsekwencje finansowe mają susze i powodzie?

Co roku zjawiska ekstremalne, takie jak powodzie, podtopienia, nawałnice i susze powodują ubytek w polskim PKB na poziomie do 0,4 proc. - poinformował dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. W ostatnich latach klimat wystawił nam rachunek na 78 mld zł - dodał.
06.08.2020

Gigantyczna burza tropikalna nad wschodnim wybrzeżem USA

Przechodząca we wtorek nad wschodnim wybrzeżem USA burza tropikalna Izajasz pozbawiła dostępu do prądu ponad milion osób. Front przeszedł przez Wirginię i Maryland i zmierza w kierunku Nowego Jorku. Lokalnie towarzyszą mu tornada.
04.08.2020

Czy w Polsce nadal mamy suszę? Najnowszy raport STOP SUSZY 2020

Chłodne, mokre maj oraz czerwiec radykalnie zmieniły sytuację i ograniczyły postępujące zjawisko suszy w Polsce. W styczniu sytuacja była niepokojąca, ponieważ na skutek kolejnej bezśnieżnej zimy monitoring suszy wskazywał na bardzo silne deficyty wody w glebie. Tej wiosny susza była bardzo dotkliwa. Wskazywały na to zarówno dane dotyczące występowania suszy rolniczej, jak również wyjątkowo niskie stany wód na 165 polskich rzekach. Analizy wskazywały, że jeżeli tendencja się utrzyma, moglibyśmy mieć do czynienia z największą susz
13.07.2020

Prokuratura i wojewoda sprawdzają, co zatruło ryby w Baryczy

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. wszczęła śledztwo ws. zanieczyszczenia rzeki Barycz – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
10.07.2020

Ekstremalne zjawiska pogodowe – tak zmienia się klimat w Polsce

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze i intensywniejsze. Zmiany klimatyczne, postępujące znacznie szybciej niż przewidywały to modele, sprawiają, że naprzemienne susze i powodzie z roku na rok stają się coraz częstsze i przybierają na sile.
10.07.2020

HydroProg ostrzeże przed powodziami

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zakończyli prace nad nowatorskim systemem wczesnego ostrzegania przed powodziami. Już wkrótce HydroProg będzie wysyłał firmom i instytucjom automatyczne powiadomienia o potencjalnych powodziach i podtopieniach.
08.07.2020

Susza minęła, ale ulewy i podtopienia wciąż groźne

Ze skrajności w skrajność – sytuacja hydrologiczna w Polsce jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Po wielu miesiącach suszy i braku deszczu przyszedł czas intensywnych opadów atmosferycznych i zagrożenia powodziowego. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu kraju oraz tam, gdzie przemieszcza się fala wezbraniowa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanów wody w rzekach na terenie południowej Polski. Tym bardziej że sezon burzowy się nie skończył.
03.07.2020

Nowy zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu zabezpieczy przed żywiołem 2,5 mln osób z południa Polski. Tego typu inwestycji będzie coraz więcej

W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Na budowie obiektu przez dwa i pół roku pracowało ponad 1 tys. osób i kilka tysięcy jednostek sprzętu. Realizacja inwestycji nie była łatwa m.in. ze względu na powódź i pandemię. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy Budimex, w
02.07.2020

Analitycy PKO BP: w kolejnych miesiącach inflacja będzie się stopniowo zmniejszać

Zaskakujący wzrost inflacji w czerwcu był spowodowany przez inflację bazową oraz rosnące ceny paliw - ocenili we wtorek analitycy PKO BP, komentując dane GUS. Ich zdaniem w kolejnych miesiącach inflacja będzie się stopniowo zmniejszać.
30.06.2020

MPWiK: Zrzut ścieków do Wisły był zgodny z prawem

Stołeczne MPWiK uruchamiając przelewy burzowe działa zgodnie z prawem – zapewnił rzecznik prasowy przedsiębiorstwa Marek Smółka. Przyznał, że w nieczystościach odprowadzanych przez MPWiK znajdują się ścieki przemysłowe. Podkreślił, że stanowią one 1 proc. wszystkich ścieków. W nocy z poniedziałku na wtorek kolektorem burzowym zostały zrzucone do Wisły ścieki komunalne.
24.06.2020

Wody Polskie zaktualizują plany zarządzania ryzykiem powodziowym

Wody Polskie prowadzą działania, które mają doprowadzić do aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Nowy 6-letni plan będzie obowiązywał od 2022 r. - ogłoszono we wtorek na konferencji.
23.06.2020

Rząd planuje zmiany dotyczące inwestycji w zakresie przeciwdziałania suszy

Rząd planuje przyjąć projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, zakładającej wprowadzenie ułatwień proceduralnych umożliwiających sprawną realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, zwłaszcza budowy, przebudowy lub zmiany sposobu użytkowania urządzeń wodnych w celu ograniczenia skutków suszy, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (RM).
22.06.2020

Podtopienia miejskie to ludzkie dramaty, którym możemy zapobiegać

W ostatnich dniach burze i ulewne deszcze nawiedzają cały kraj. Na Dolnym Śląsku strażacy ponad 150 razy musieli interweniować w związku z zalanymi posesjami i koniecznością wypompowywania wody z piwnic, a w samym Wrocławiu całkowicie zalanych zostało kilkanaście ulic. W środę najwięcej deszczu spadło w Pilicy na Śląsku - 54,5 mm, w czwartek w Przewornie w woj. dolnośląskim - 81,2 mm, a na piątek IMGW wydał ostrzeżenia przed ulewami, sięgającymi punktowo 60 mm, dla niemal całego kraju.
22.06.2020

WWF: Dlaczego deszcz nie uratuje nas przed suszą?

17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Ostatnie częste deszcze dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa, że susza w tym roku może nie okaże się aż tak dotkliwa i poważna, jak wszyscy ogłaszają. Nic bardziej mylnego. Nawet obfite majowe opady nie poprawią stanu hydrologicznego Polski. Skutki suszy odczuje każdy Polak, bo przed zmianą klimatu deszcz nas nie uratuje.
16.06.2020

WWF Polska: Ocean umiera. Czasu coraz mniej

Co roku, 8 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. W tym dniu Fundacja WWF przypomina o wspólnym dla nas wszystkich obowiązku zrównoważonego korzystania z zasobów oceanu oraz mobilizuje do walki o jego dobro. Niestety ocean ma poważne kłopoty i to my jesteśmy ich powodem. Prawie połowa powierzchni oceanów jest silnie dotknięta działalnością człowieka m.in. przełowieniem, ogromnym zanieczyszczeniem i zmianą klimatu. Czasu na działanie jest coraz mniej.
08.06.2020

Bezpieczne wybrzeże - nad morzem będzie więcej karetek

W tym roku w sezonie letnim jeszcze bardziej niz zwykle powiększa się liczba zespołów ratownictwa medycznegona wybrzeżu. Dodatkowy ambulans już od 1 czerwca funkcjonuje w Świnoujściu. W pozostałych nadmorskich miejscowościach sezonowe wsparcie medyczne pojawi się 24 czerwca.
02.06.2020

W piątek poziom wody w Wiśle w Warszawie osiągnie 50 cm

Aktualnie stan wody w Wiśle jest bardzo niski praktycznie na całym jej odcinku – powiedział PAP rzecznik IMGW-PIB, hydrolog Grzegorz Walijewski. W stacji pomiarowej Warszawa-Bulwary poziom Wisły wynosi obecnie 59 cm i w najbliższych dniach będzie wciąż spadać. "W piątek osiągnie ok. 50 cm" – dodał Walijewski.
23.04.2020

Władze Helsinek ochronią najcenniejsze budynki przed powodziami

Władze Helsinek zdecydowały o zabezpieczeniu przed zalaniem najważniejszych budynków położonych nad zatoką. Decyzja władz stolicy Finlandii wynika z analizy zmian klimatycznych, wyższego poziomu wód morskich i opadów deszczu.
26.02.2020

Ostrzeżenia przed powodziami po przejściu sztormu Dennis

W Wielkiej Brytanii trwa w poniedziałek usuwanie skutków sztormu Dennis, który przeszedł przez ten kraj w miniony weekend, powodując licznie powodzie i osunięcia się ziemi. W poniedziałek po południu nadal obowiązuje ponad 260 ostrzeżeń powodziowych.
17.02.2020

Sztorm Ciara i orkan Sabine uderzyły w północną Europę

Sztorm Ciara, nazywany w Niemczech orkanem Sabine, uderzył w Wielką Brytanię i północną Europę; odwołano wiele lotów, w Niemczech zawieszono też część długodystansowych połączeń kolejowych. W wielu miejscach odwołano imprezy i zawody sportowe.
09.02.2020

W.Brytania: Sztorm Ciara wyrządza poważne szkody

Dziesiątki odwołanych lotów, ograniczony ruch pociągów, ostrzeżenia przed podtopieniami, przełożone imprezy sportowe - to skutki przechodzącego przez Wyspy Brytyjskie sztormu Ciara. Wydane przez meteorologów alerty pogodowe będą obowiązywać co najmniej do północny w niedzielę.
09.02.2020

Podtopienia i odwołane połączenia morskie w Portugalii

W związku z nadejściem sztormu Daniel służby portugalskiej obrony cywilnej interweniowały w poniedziałek kilkaset razy. Intensywne opady deszczu doprowadziły do licznych podtopień oraz zablokowania kilkudziesięciu dróg w całej Portugalii.
16.12.2019

Drastyczny wzrost poziomu mórz na świecie zagraża polskiemu wybrzeżu (mapa)

Wzrost poziomu mórz zagraża na świecie trzy razy większej liczbie ludzi, niż dotąd sądzono. Naukowcy przygotowali interaktywną mapę, która pokazuje, jakie rejony świata - również polskiego wybrzeża - zagrożone są podtopieniami w związku z globalnym ociepleniem.
29.10.2019

Wrocławscy naukowcy opracowali kompleksowy system ostrzegania przed powodziami

Kompleksowy system ostrzegania przed wezbraniami i powodziami - "Hyrog" opracowali wrocławscy naukowcy. Sprawdza się on także podczas gwałtownych zjawisk pogodowych - mówi PAP prof. Tomasz Niedzielski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wkrótce naukowcy będą mogli zaoferować go instytucjom czy firmom.
13.09.2019

MGMiŻŚ: do końca 2020 r. ma być gotowy plan przeciwdziałania skutkom suszy

W 2020 r. mają się zakończyć prace nad planem przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS) - poinformował w poniedziałek resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W ciągu siedmiu lat poziom retencjonowanej wody w Polsce ma zwiększyć się o ponad połowę.
05.08.2019

Na Filipinach zatonęły trzy promy. Zginęło 7 ludzi, 31 uratowano (foto)

Co najmniej siedem osób zginęło, a 31 uratowano na Filipinach, kiedy podczas złej pogody zatonęły trzy promy na morzu między dwiema prowincjami kraju - poinformowała w sobotę filipińska straż przybrzeżna.
03.08.2019

Betonowanie rzek? Już się tego nie robi. Wywiad z ekspertem Wód Polskich

O proekologicznych sposobach na suszę oraz powódź i o całkiem nowym spojrzeniu na gospodarkę wodną mówi Wojciech Skowyrski, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Przed Powodzią i Suszą w Wodach Polskich.
15.07.2019

Ardanowski: w tym roku uruchomimy państwowy port do przeładunku zbóż

Jeszcze w tym roku uruchomimy państwowy port do przeładunku zbóż, z którego będą mogli korzystać polscy rolnicy - powiedział w czwartek w Sejmie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
13.06.2019

Kujawsko-Pomorskie: Poziom Wisły poniżej stanów ostrzegawczych

Poziom Wisły w województwie kujawsko-pomorskim w środę sięga poniżej stanów ostrzegawczych i na razie nie występuje zagrożenie podtopienia najniżej położonych terenów - wynika z informacji służb kryzysowych.
29.05.2019

Straż pożarna: Fala kulminacyjna w Warszawie nie przekroczy stanu ostrzegawczego

Fala kulminacyjna dotrze we wtorek pomiędzy godz. 12 a 18 w rejon Bulwarów Wiślanych w Warszawie, nie powinna przekroczyć stanu ostrzegawczego, czyli 600 cm - poinformował PAP rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.
28.05.2019

Świętokrzyskie: Alarmy powodziowe nadal w dwóch powiatach

W związku z wysokim poziomem Wisły, alarmy powodziowe w poniedziałek obowiązywały nadal w dwóch nadwiślańskich powiatach województwa świętokrzyskiego. W pozostałych, gdzie poziom wody w rzece jest niższy, obowiązywały pogotowia przeciwpowodziowe.
27.05.2019

Służby walczą z podtopieniami i przygotowują się do fali wezbraniowej na Wiśle

W południowych powiatach województwa świętokrzyskiego w piątek trwało usuwanie skutków podtopień, wywołanych w ostatnich dniach przez ulewne deszcze. Służby przygotowują się do nadejścia fali wezbraniowej na Wiśle. Rzeka w Zawichoście przekroczyła już stan alarmowy – strażacy i żołnierze podwyższają tam wał.
25.05.2019

Instytut Staszica: Budowa kanału na Mierzei Wiślanej zwiększy potencjał portu w Elblągu

Budowa kanału na Mierzei Wiślanej znacząco zwiększy potencjał portu w Elblągu i pozytywnie wpłynie na wzrost gospodarczy północno-wschodniego regionu Polski - wynika z analizy Instytutu Staszica. Dodano, że budowa poprawi bezpieczeństwo przeciwpowodziowe okolic Zalewu Wiślanego.
14.05.2019

Naukowcy o miedzynarodowej drodze wodnej E40

Opublikowany w dniu 8 kwietnia br. raport polskich naukowców studzi zapał zwolenników żeglugi śródlądowej. Do eksploatacji kanału żeglugowego, czyli przede wszystkim śluzowania statków, potrzebne są znaczne ilości wody. W przypadku planowanego kanału żeglugowego wzdłuż Bugu miałaby ona pochodzić z mniejszych rzek regionu, z samego Bugu lub z Wisły.
10.04.2019

Poprawi się bezpieczeństwo powodziowe w tzw. Węźle Oświęcimskim

Ruszyły prace związane z inwestycjami przeciwpowodziowymi w tzw. Węźle Oświęcimskim – poinformowały władze gminy Oświęcim. Inwestycje realizuje przedsiębiorstwo Wody Polskie. Dzięki nim poprawi się bezpieczeństwo powodziowe m.in. w rejonie Muzeum Auschwitz.
26.02.2019

Molo w Sopocie otwarte dla spacerowiczów

Molo w Sopocie zostało w czwartek, w późnych godzinach popołudniowych, ponownie otwarte dla spacerowiczów. Wejście na słynny popularny deptak w kurorcie zamknięto w środę z powodu silnego wiatru, który mógł zagrażać ludziom.
04.01.2019

Pomorskie: Poziom wody w Bałtyku stopniowo opada

Stopniowo opada poziom wody w Bałtyku; w czwartek po południu w niektórych miejscach był już poniżej poziomów ostrzegawczych. Maleje także siła wiatru, który od Nowego Roku wieje nad Pomorzem, powodując tzw. cofkę i lokalne podtopienia.
03.01.2019

Zobacz szalejący sztorm na Bałtyku. Nie odpuści co najmniej do czwartku (foto, wideo)

Silny wiatr na Morzu Bałtyckim nie odpuszcza. Jego porywy sięgają nawet 95 km/godzinę. Nie kursują promy, zamknięto mola, woda pozalewała plaże, nabrzeża i ulice. Stan alarmowy został przekroczony o prawie pół metra i wynosi obecnie 616 cm. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia prognozuje, że silne wiatry występować będą co najmniej do 3 stycznia do godz. 12:00.
02.01.2019

Komunikat nr 1 MZZK w Gdańsku w związku z wystąpieniem wysokiego stanu wód i silnym wiatrem

Wysoki stan wody na Bałtyku jest spowodowany wiejącym silnym wiatrem z kierunku północnego, który powoduje tzw. cofkę. Obecnie stan morza wynosi 616 cm, przy stanie alarmowym 570. Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony o pół metra.
02.01.2019

Nowy Rok rozpoczął się sztormowo - odwołane promy, cofka powodziowa na Motławie (foto)

Ze względu na silny wiatr, sztormowe warunki oraz fale o wysokości 7 metrów, zostały odwołane odejścia niektórych promów. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i informuje, że stan morza wynosi 619 cm, przy stanie alarmowym 570. Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony już o pół metra. Tendencja nadal jest rosnąca - wiatr powodujący cofkę ma się nasilać do wczesnych godzin popołudniowych.
02.01.2019

Polarnicy: To był ostatni moment na podjęcie decyzji o finansowaniu nowej stacji antarktycznej

To był ostatni moment na podjęcie decyzji na temat budowy nowego gmachu Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego - uważają polscy polarnicy. W zeszłym tygodniu resort nauki przeznaczył na ten cel blisko 88 mln zł.
27.11.2018

Zwiększy się bezpieczeństwo powodziowe w rejonie Muzeum Auschwitz. Ogłoszono przetargi

Wody Polskie ogłosiły przetargi, które mają wyłonić wykonawców inwestycji w tzw. Węźle Oświęcimskim. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego w rejonie, m.in. w Muzeum Auschwitz. Wartość inwestycji to 80,5 mln zł - podały w środę Wody Polskie.
15.11.2018

Chiny: Tajfun Mangkhut najpotężniejszy w Hongkongu od 1946 roku

Mangkhut, który w weekend nawiedził Filipiny i Chiny, zabijając co najmniej 69 osób, był najpotężniejszym tajfunem odnotowanym w Hongkongu od 1946 roku, gdy zaczęto prowadzić pomiary – poinformowało w poniedziałek hongkońskie obserwatorium meteorologiczne.
17.09.2018

Filipiny, Chiny: co najmniej 69 zabitych po przejściu tajfunu

Łącznie co najmniej 69 ofiar śmiertelnych odnotowały w poniedziałek władze na Filipinach oraz w Państwie Środka, w których w ostatnich dniach pojawił się tajfun Mangkhut. Na południu Chin obfite opady deszczu i silne wiatry mają utrzymać się do wtorku.
17.09.2018

USA: Już 17 ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej Florence

Do co najmniej 17 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych przez burzę tropikalną Florence - poinformowały amerykańskie władze. Do miasta Wilmington w Karolinie Północnej, odciętego od świata przez wodę, planowane są powietrzne dostawy żywności i wody.
17.09.2018

Filipiny: 40 zaginionych po osuwisku po przejściu tajfunu Mangkhut

Co najmniej 40 osób, głównie górników, zaginęło po osunięciu się ziemi w prowincji Benguet na filipińskiej wyspie Luzon - poinformowała w niedzielę lokalna policja. Do zdarzenia doszło na skutek tajfunu, który przeszedł nad Filipinami w nocy z piątku na sobotę.
16.09.2018

Filipiny: Bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Mangkhut wzrósł do 25 osób

Do 25 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Mangkhut na Filipinach, który nawiedził w nocy z piątku na sobotę wyspę Luzon - największą w archipelagu Filipin na Oceanie Spokojnym. Tajfun przesuwa się z prędkością ok. 200 km na godzinę w kierunku Hongkongu.
16.09.2018

Tajfun Mangkhut dotarł do wybrzeży Chin

Po spustoszeniu północnych Filipin tajfun Mangkhut dotarł w niedzielę rano czasu polskiego do chińskiego wybrzeża. Żywioł osłabł, ale wciąż stanowi zagrożenie dla miast w delcie Rzeki Perłowej, w tym Hongkongu i Makau.
16.09.2018

Filipiny: Co najmniej 12 ofiar śmiertelnych tajfunu Mangkhut

Co najmniej do 12 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Mangkhut na Filipinach. Pustoszył on w nocy z piątku na sobotę Luzon, największą wyspę archipelagu na Oceanie Spokojnym.
15.09.2018

Filipiny: Co najmniej dwie ofiary śmiertelne tajfunu Mangkhut

Co najmniej dwie osoby zginęły na Filipinach na skutek tajfunu Mangkhut, który spustoszył w nocy z piątku na sobotę północ Luzonu, największej wyspy tego azjatyckiego państwa. Władze zaznaczają, że liczba ofiar śmiertelnych żywiołu prawdopodobnie wzrośnie.
15.09.2018

Filipiny: Trwa szacowanie strat po przejściu tajfunu Mangkhut

Zerwane dachy, zniszczony terminal lotniczy w mieście Tuguegarao oraz wywołane ulewami lokalne podtopienia - to pierwszy bilans przejścia tajfunu Mangkhut nad północną częścią największej filipińskiej wyspy Luzon. Brak jest doniesień o ofiarach.
15.09.2018

IMGW: Poziom rzek będzie przekraczał stany ostrzegawcze, miejscami alarmowe

Wezbrania rzek, które będą się w czwartek tworzyły, będą przekraczały stany ostrzegawcze, punktowo alarmowe - poinformowało IMGW w najnowszych komunikacie. Jak dodało, niektóre rzeki, szczególnie na południu kraju, mogą nieznacznie wystąpić z koryt.
19.07.2018

Wody Polskie: Zbiorniki retencyjne gotowe na przyjęcie wezbrań wody

Zbiorniki retencyjne są gotowe na przyjęcie wezbrań wody; większość posiada rezerwy powodziowe większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej - poinformowały w czwartek Wody Polskie. W dziewięciu województwach obowiązują alerty hydrologiczne co najmniej drugiego stopnia.
19.07.2018

Zwiększy się bezpieczeństwo powodziowe w rejonie Muzeum Auschwitz

Jesienią ogłoszone zostaną przetargi na prace w tzw. Węźle Oświęcimskim, które mają zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe na terenie, na którym znajduje się m.in. Muzeum Auschwitz. Wartość inwestycji to ponad 74 mln zł – podały Wody Polskie RZGW w Krakowie.
02.06.2018

Gdańsk: Poważna awaria przepompowni ścieków (foto)

W przepompowni ścieków na gdańskiej Ołowiance doszło do poważnej awarii. Spółka zawiadująca siecią wodociągowo-kanalizacyjną prosi mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej. Apel dotyczy Sopotu oraz tzw. dolnego tarasu Gdańska.
15.05.2018

NFOŚiGW: 200 mln zł na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje 200 mln zł z Funduszu Spójności na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach - podał w środę Fundusz. Dodał, że o dotacje mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego (JST) od 30 kwietnia do 31 sierpnia.
04.04.2018

Spotkanie dotyczące monitoringu sytuacji powodziowych w Polsce

W siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w środę odbyło się spotkanie dotyczące monitoringu potencjalnych sytuacji powodziowych w Polsce. Na zaproszenie ministra Marka Gróbarczyka w spotkaniu uczestniczyli prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca oraz Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Krzysztof Woś.
15.03.2018

Nowa Zelandia: 6 tys. ludzi odciętych od świata przez cyklon Gita (wideo)

Ok. 6 tys. osób na należącej do Nowej Zelandii Wyspie Południowej zostało odciętych od świata po osunięciach ziemi wywołanych przez cyklon Gita - poinformowała w środę służba ochrony ludności. Przywracanie dostępu zajmie kilka dni. Brak informacji o ofiarach.
21.02.2018

Rosja: Ekolodzy kwestionują trasę Nord Stream 2 w obwodzie leningradzkim

Ekolodzy ze Stowarzyszenia Przyrodników w Petersburgu skierowali do władz ekspertyzę, w której kwestionują wybraną przez spółkę Nord Stream 2 trasę planowanego gazociągu w obwodzie leningradzkim, gdzie ma on biec przez rezerwat Kurgalski - podał "Kommiersant".
16.01.2018

Orkan szaleje nad Wielką Brytanią, Francją, Holandią i Belgią (wideo)

Orkan Eleanor, który w porywach osiąga ponad 100 km na godzinę, szaleje w środę nad Wielką Brytanią, Francją, Holandią i Belgią. Na północy Francji bez prądu jest ok. 200 tys. gospodarstw domowych. Zawieszono ruch na lotniskach w Miluzie i Strasburgu.
03.01.2018

Wiceminister Gajda: Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe to priorytet

– Obecna sytuacja hydrologiczna wyraźnie pokazuje, że jeśli nawet stosunkowo niewielkie zagrożenia hydrologiczne powodują podtopienia, oznacza to, że stan infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo przeciwpowodziowe jest bardzo słaby. Przygotowujemy nowe Prawo wodne, abyśmy byli znacznie lepiej przygotowani do takich sytuacji, jak w tej chwili, a także tych znacznie trudniejszych – podkreśla Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.
26.02.2017

Gdynia: 26 milionów na system odprowadzania wody

Zeszłoroczne zniszczenia spowodowane lipcową ulewą oraz wcześniejsze doświadczenia pokazały jasno, że przed Gdynią stoi ważne zadanie - zmodernizowania i rozbudowania systemu gospodarowania wodami opadowymi. W mieście kończy się właśnie duży remont w tym zakresie - budowa systemu kanalizacji deszczowej w Śródmieściu. Kolejne rozpoczną się w najbliższym czasie w Chyloni i Demptowie. Przebudowane zostaną także boiska przy ul. Wolności.
26.01.2017

Cofka: sytuacja poprawia się, straty mogły być jednak mniejsze

Złe warunki atmosferyczne nadal utrudniają życie mieszkańcom województwa Pomorskiego. Zmiana kierunku wiatru na północny spowodowała sztorm, który wywołał spiętrzenie fal (do 6 metrów). Woda wylewała się do ujść rzek, doprowadzając do cofki, przekroczenia stanów alarmowych i wzrostu poziomu wody powyżej wyznaczonej granicy.
05.01.2017

NIK: zwiększyła się ochrona przeciwpowodziowa Żuław

Poprawa stanu technicznego obiektów i zabezpieczeń przeciwpowodziowych zwiększyła ochronę Żuław przed powodzią - oceniła NIK w raporcie pokontrolnym. Izba wnioskuje m.in. o określenie standardów wyposażenia wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych.
30.08.2016

Lodołamacze ruszyły do akcji na Odrze

Dziś rozpoczęła się akcja łamania lodu w Podjuchach. Lodołamacze właśnie wypłynęły. Pracę utrudniać im będzie jednak pogoda.
07.01.2016

MIiR: Ponad 1 mld zł na inwestycje transportowe na Wiśle

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło nam wykaz inwestycji planowanych do zrealizowania na Wiśle w ramach unijnej perspektywy 2014-20. W Dokumencie Implementacyjnym do „Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku)” zawarte są projekty inwestycyjne o łącznej szacunkowej wartości 1,04 mld zł.
29.08.2014

Lodołamacze usuwają lód blokujący łodzie rybackie w porcie

Grube pokłady lodu w pomorskich portach spędzają sen z powiek rybakom. I to dosłownie. W Ustce rybacy muszą czuwać w nocy i co kilka godzin odpalać silniki. Martwią się też tym, że płynąca z prądem kra może zniszczyć ich łodzie.
27.01.2014

22 Marca - dziś XX Światowy Dzień Wody

Prawie dwie trzecie naszej planety zajmuje woda. Z tych zasobów aż 97 procent to morza i oceany, czyli woda słona. Tylko 3 procent to woda zdatna do picia. O ten skarb musimy dbać w każdym zakątku świata, także w Polsce. Bez wody nie ma życia – powiedział minister Marcin Korolec.
22.03.2013

Odra przekroczyła stan alarmowy

Tak jest na wodowskazie w Gozdowicach. Cały czas pracują lodołamacze, aby udrożnić spływ wody w kierunku jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego.
31.01.2013

Lód zatrzymał Odrę

Spiętrzona kra, zatory i szybko topniejący śnieg i lód to główne przyczyny zagrożenia powodziowego. Na razie powódź wydaje się mało realna. O możliwych podtopieniach mówi już jednak otwarcie dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Trwa tymczasem akcja lodołamania na Odrze. Lodołamacze próbują udrożnić rzekę w jej górnym biegu - w rejonie Krajnika i Cedyni.
10.01.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.