• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Poprawi się bezpieczeństwo powodziowe w tzw. Węźle Oświęcimskim

pc

26.02.2019 14:24 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Poprawi się bezpieczeństwo powodziowe w tzw. Węźle Oświęcimskim

Partnerzy portalu

Poprawi się bezpieczeństwo powodziowe w tzw. Węźle Oświęcimskim - GospodarkaMorska.pl

Ruszyły prace związane z inwestycjami przeciwpowodziowymi w tzw. Węźle Oświęcimskim – poinformowały władze gminy Oświęcim. Inwestycje realizuje przedsiębiorstwo Wody Polskie. Dzięki nim poprawi się bezpieczeństwo powodziowe m.in. w rejonie Muzeum Auschwitz.

Prace będą realizowane do 2021 r. Wartość inwestycji to ponad 80 mln zł. Rzecznik Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie Magdalena Gala poinformowała, że 66,6 mln zł pochodziło będzie z funduszy UE. Różnicę przedsiębiorstwo pokryje z własnych pieniędzy.

Inwestycja została podzielona na sześć zadań. Obejmują one m.in. budowę na Małej Wiśle i na potoku Pławianka pompowni, wraz z nowym wałem o długości ok. 380 m, który zamknie zlewnię potoku. Rozbudowywane zostaną istniejące wały. Dzięki temu powódź nie zagrozi miejscowościom Pławy, Harmęże, Babice i Brzezinka, a także Muzeum Auschwitz. Rozbudowane zostaną m.in. wały na rzece Wiśle i Sole, zbiornik retencyjno-wyrównawczego na potoku Gromieckim oraz tamtejsza przepompownia.

Gmina Oświęcim podała, że prace przy pierwszym zadaniu, które dotyczy okolic Brzezinki, Pław, Harmęż i Babic, już ruszyły. Wody Polskie przejęły tam plac budowy. Jeszcze w lutym planowane jest zawarcie umowy z wykonawcą rozbudowy wałów w Broszkowicach.

Zdaniem przedstawicieli Wód Polskich, inwestycja ma kluczowe znaczenie dla powiatów oświęcimskiego i chrzanowskiego. Zadanie jest bardzo potrzebne. Powstanie bowiem m.in. systemowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe w rejonie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. „Zabezpieczamy historię, pamięć; ważne miejsce dla całej Europy” – wskazała prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska.

Wszystkie prace prowadzone będą pod nadzorem budowlanym, geotechnicznym, przyrodniczym oraz archeologicznym.

Inwestycje w zabezpieczenie przeciwpowodziowe były od dawna wyczekiwane przez mieszkańców. Na tym obszarze stykają się dwie zlewnie rzek: Małej Wisły i Wisły. Wezbrania wody są tam groźne i często powodują podtopienia domów. Woda wielokrotnie zagrażała Muzeum Auschwitz. Szczególnie niebezpieczna była sytuacja w 2010 r. Podmokłe były wówczas okolice ruin krematoriów w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Pojawiły się też podtopienia. Rada Muzeum apelowała wówczas o pilne dokończenie wzmacniania wałów przeciwpowodziowych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.