• <

MPWiK rusza z budową Kolektora Wiślanego

Strona główna Stocznie, offshore MPWiK rusza z budową Kolektora Wiślanego
MPWiK rusza z budową Kolektora Wiślanego - GospodarkaMorska.pl
f

sons

03.12.2020 Źródło: PAP

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rusza z budową Kolektora Wiślanego - poinformował dziś stołeczny ratusz. Jak wyjaśnił, kolektor ma powstać w ciągu ok. 3 lat i pozwoli on czasowo zatrzymać nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie ulewnych deszczy.

"Ruszył przekop kolektora wiślanego. Dzięki realizacji tego projektu zwiększymy odporność systemu kanalizacyjno-wodociągowego w @warszawa na nieprzewidziane zjawiska pogodowe, takie jak ulewne deszcze. Kolektor pomoże nam też gromadzić wodę deszczową do dalszego wykorzystania" - napisał w czwartek na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W informacji wydziału prasowego ratusza wyjaśniono, że maszyna, którą zostanie wykonany najdłuższy odcienk kolektora, rozpocznie drążenie przy ul. Wybrzeże Gdyńskie. "Cały kolektor będzie miał długość 9,5 km, a w obecnie realizowanym etapie powstanie 5,5 km" - wskazano.

"145-tonowa maszyna przyjechała na plac budowy trzema samochodami, na których przetransportowano głowicę, tarczę drążącą o średnicy 3,8 m oraz tzw. powerpack, czyli napęd tarczy. Po połączeniu poszczególnych elementów maszyna została opuszczona na głębokość prawie 14 metrów do komory startowej. Po przeprowadzeniu niezbędnych testów rozpocznie drążenie" - zrelacjonowano w komunikacie.

Jak zaznaczono, kolektor będzie wykonywany w technologii bezwykopowej metodą mikrotunelingu - za głowicą drążącą będą wpychane pod ziemię kolejne fragmenty nowego rurociągu.

"Kolektor Wiślany będzie najdłuższym mikrotunelingiem o średnicy przekraczającej 3 metry w Polsce. W ramach obecnie realizowanego etapu powstanie ponad 5,5-kilometrowy odcinek kolektora, a samo drążenie powinniśmy zakończyć w 2022 r." - podano.

Kolektor znajdzie się na głębokości od 6 do 15 metrów wzdłuż ulic Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie. Jak czytamy, jego podstawowa średnica wyniesie 3,2 m, dzięki czemu będzie w stanie pomieścić ok 50 tys. metrów sześciennych wód opadowych.

"Drążenie tunelu, podobnie jak i inne prace związane z budową najdłuższego odcinka kolektora, będą prowadzone 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu" - podkreślił ratusz. Wśród zalet zastosowanej technologii wymienił bezpieczeństwo metody dla środowiska i pracowników oraz ograniczenie utrudnień komunikacyjnych. "Ponadto, czas potrzebny na jego wykonanie jest krótszy niż w przypadku prac prowadzonych metodami tradycyjnymi" - wskazał.

Ratusz wyjaśnił, że kolektor powinien powstać w ciągu około trzech lat. "Pozwoli on czasowo zatrzymywać nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie deszczy nawalnych spływających z terenu lewobrzeżnej Warszawy. Następnie będą one kierowane poprzez planowaną w ramach tej inwestycji przepompownię +Wiślaną+ do oczyszczalni ścieków +Czajka+" - zaznaczył.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach unijnego projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI". Jak dodał ratusz, projekt obejmuje także budowę kolektorów: Lindego Bis i Mokotowskiego Bis oraz centralnego systemu sterowania siecią kanalizacji ogólnospławnej. "Integralnym elementem tego projektu jest także oddany w tym roku zbiornik retencyjny na terenie Zakładu +Czajka+. Usprawnienie układu odbioru ścieków i zwiększenie pojemności retencyjnej warszawskiej sieci kanalizacyjnej to działania, które pozwolą ograniczać negatywne skutki zmian klimatycznych, takich jak zalewiska i podtopienia ulic podczas ulewnych deszczy" - podał.

"Należy podkreślić, że jest to część planu inwestycyjnego MPWiK S.A. realizowanego od lat, którego celem jest, poza wymienionymi wyżej, przeciwdziałanie i minimalizowanie liczby zrzutów z przelewów burzowych, które uruchamiają się podczas nawalnych deszczy" - czytamy w komunikacie ratusza.


Gospodarka Morska
fot. MPWiK
Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 55,81 $ baryłka  0,00% 23:54
 Cyna 22000,00 $ tona -2,85% 22 sty
 Cynk 2651,00 $ tona -2,07% 22 sty
 Aluminium 1975,00 $ tona -0,85% 22 sty
 Pallad 2328,00 $ uncja  -0,13% 00:52
 Platyna 1105,40 $ uncja  -0,20% 00:55
 Srebro 25,50 $ uncja  -0,12% 00:55
 Złoto 1849,95 $ uncja  -0,01% 00:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.