• <
BOTA_FILM_2021

Prokuratura i wojewoda sprawdzają, co zatruło ryby w Baryczy

ew

10.07.2020 13:19 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Prokuratura i wojewoda sprawdzają, co zatruło ryby w Baryczy
Prokuratura i wojewoda sprawdzają, co zatruło ryby w Baryczy - GospodarkaMorska.pl
fot. youtube.com

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. wszczęła śledztwo ws. zanieczyszczenia rzeki Barycz – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Śledztwo wszczęto po doniesieniu Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Dotyczy ono – jak wyjaśnił rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler – zanieczyszczenia środowiska znacznych rozmiarów.

Na powierzchnię rzeki Barycz na terenie dwóch województw - wielkopolskiego i dolnośląskiego – na odcinku 60 km masowo wypłynęły śnięte ryby.

W związku z zanieczyszczeniem rzeki Barycz wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk jest w stałym kontakcie z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim.

Do Baryczy wpływają? rzeki Kuroch, Złotnica i Olszo´wka.

"W wodach tych rzek stwierdzono przede wszystkim podwyz˙szona? zawartos´c´ substancji organicznych, które spowodowały deficyt tlenu" – powiedział Łukasz Mikołajczyk.

Poinformował PAP, że Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wykonał naloty dronem nad terenem Odolanowa, a ostrowska prokuratura zleciła policji przeprowadzenie czynności.

"Bazując na wynikach nalotów dronem ustaliliśmy, z˙e głównym źródłem zanieczyszczenia wód Baryczy są pola i ła?ki pomiędzy Kurochem, Barycza? i Złotnica?. Na tym terenie, o powierzchni kilkunastu kilometrów stwierdzono zalania i podtopienia na skutek intensywnych opadów deszczu. Woda stagnuje na tym terenie co najmniej od końca czerwca, co spowodowało gnicie roślinności, traw, upraw i skoszonych traw. Dodatkowo podtopione zostały występujące na tym terenie pryzmy obornika" – oświadczył wojewoda wielkopolski.

Według wojewódzkiej inspekcji ochrony środowiska, podtopienia są niezależne od działań czy zaniechań rolników, którzy za wskazane obszary odpowiadają.

W tej sprawie - jak wyjaśnił wojewoda - zostaną przeprowadzone kontrole, które pozwola? ocenic´, czy rolnicy naruszali przepisy dotyczące ochrony wód przed zanieczyszczeniami pochodzenia rolniczego. Chodzi o składowanie obornika.

Wojewoda dodał też, że jednym ze źródeł zanieczyszczenia może być firma eksploatująca w tym rejonie oczyszczalnie ścieków. Poinformował, że obecnie są prowadzone czynności kontrolne, które określą wpływ zakładu na poziom zanieczyszczenia.

Barycz to rzeka przepływająca przez Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Na terenie parku znajduje się m.in. europejska Ostoja Ptaków IBA oraz jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych - Stawy Milickie. W parku występuje 300 gatunków ptactwa m.in. kormorana, bocian czarny i batalion.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.