• <

Wynik wyszukiwania - "barycz" - Wiadomości

Marynarka Wojenna Portugalii zamówiła wyjątkowy okręt przeznaczony do działań we współpracy z dronami

Portugalska marynarka wojenna zleciła firmie Damen Shipyards Group zaprojektowanie, budowę i wyposażenie najnowocześniejszego okrętu wielozadaniowego. Umowę podpisali dyrektor ds. okrętów kadm. Jorge Pires i dyrektor handlowy Damen Shipyards Group Jan Wim Dekker. Jednostka ma połączyć w sobie działalność badawczą, zwiadowczą i możliwość rozmieszczania pojazdów bezzałogowych.
24.11.2023

Na pomoc zaginionej łodzi Titan wyruszy zdalnie sterowany robot

Oczy całego świata są skoncentrowane na dramatycznych poszukiwaniach łodzi podwodnej Titan, która płynęła z pięcioma pasażerami do wraku Titanica. Akcja trwa już od niedzieli, na małej łodzi kończy się tlen. Dziś BBC poinformowała, że z lotniska w Jersey ma wyruszyć specjalistyczny robot przeznaczony do poszukiwania zaginionej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

Poza Odrą nie potwierdzono obecności złotej algi w polskich rzekach

W żadnej badanej rzece Baryczy, Warcie, Noteci, Sanie, Wieprzu, Pilicy, Narwi, Bugu i Wiśle czy zbiorniku nie potwierdzono obecności złotej algi oprócz Odry - przekazał w poniedziałek resort klimatu i środowiska.
13.02.2023

IMGW ostrzega przed wezbraniem wody w Baryczy w Wielkopolsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody w rzece Barycz w woj. wielkopolskim z możliwością przekroczenia stanów alarmowych. Alert obowiązuje do godzin porannych w poniedziałek.
22.10.2022

PERN zbuduje fotowoltaikę. Przetarg już rozstrzygnięty

PERN rozstrzygnął przetarg na uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dla instalacji fotowoltaicznych w dziewięciu bazach paliw i ropy. Najkorzystniejszą ofertę przedstawił spółka Columbus Energy, jak podkreślił PERN, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki.
04.05.2022

Kolejne kraje dołączają do poszukiwań zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego

Marynarki wojenne Indii, Singapuru i Malezji połączyły siły w poszukiwaniu zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego KRI Nangalla. Okręt podwodny zniknął podczas ćwiczeń w środę. Na jego pokładzie znajdowało się 53 marynarzy. Jeśli kadłub pozostał nienaruszony, załodze może wystarczyć powietrza jedynie do weekendu.
23.04.2021

A.P. Moller - Maersk wprowadza produkt kolejowy dla firmy Amica

Maersk uruchomił pierwszy dedykowany pociąg z Chin do Polski dla firmy Amica, skracając z 43 do 10 dni czas tranzytu na tej trasie.
09.04.2021

Dedykowany pociąg Maerska z Chin do Polski dla dostaw kluczowego sprzętu medycznego

41-kontenerowy dedykowany pociąg Maerska wyjechał z chińskiego miasta Yiwu w prowincji Zhejiang do terminala intermodalnego w Małaszewiczach w Polsce, przywożąc sprzęt ochrony osobistej zamówiony przez Zarys International Group, czołowego polskiego dostawcę sprzętu medycznego na zlecenie polskiej Agencji Rezerw Materiałowych.
11.02.2021

Od 10 lat chronią bałtyckie plaże - Błękitny Patrol WWF w Międzynarodowy dzień wolontariusza

5 grudnia obchodzimy międzynarodowe święto wolontariuszy. Fundacja WWF może pochwalić się imponującą grupą ponad 600 wspierających nas osób. Od 10 lat bałtyckie plaże przemierza Błękitny Patrol WWF, a 2 lata temu powstała podobna formacja, która zajmuje się polskimi rzekami – Strażnicy Rzek WWF. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz ochrony przyrody.
03.12.2020

Hiszpania z nowym okrętem do działań ratowniczych i ochrony podwodnej wraków

Hiszpańska Marynarka Wojenna zostanie zaopatrzona w okręt, którego zadaniem będzie nie tylko działalność ratownicza, ale i ochrona podwodnego dziedzictwa.
08.11.2020

Putin obserwował główny etap manewrów Kaukaz-2020

Prezydent Rosji Władimir Putin obserwował dzisiaj główny etap strategicznych manewrów dowódczo-sztabowych Kaukaz-2020 na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim.
25.09.2020

Kto stoi na straży naszych rzek?

W 2018 roku powstał program Strażnicy Rzek WWF, który zrzesza ludzi chcących poświęcić swój czas na ratowanie naszych cennych rzek. Stają na ich straży , często podejmując walkę o dobro tych ekosystemów w urzędach i blokując szkodliwe inwestycje. Dbają też o ich czystość, dobrą kondycję i różnorodność biologiczną. Kim są Strażnicy Rzek WWF, co robią i dlaczego działają dla dobra rzek?
24.09.2020

Lewica chce kontroli oczyszczalni ścieków w Polsce

Lewica domaga się, by premier Mateusz Morawiecki zlecił kontrolę w oczyszczalniach ścieków w Polsce. Problem nie dotyczy tylko Warszawy, podobnych przypadków jak awaria w "Czajce", w wyniku której ścieki zrzucane są obecnie do Wisły, są w Polsce dziesiątki - podkreślała posłanka Daria Gosek-Popiołek.
03.09.2020

Protest Greenpeace na Wiśle

Kilkanaście osób - aktywistek i aktywistów Greenpeace - protestowało na Wiśle w okolicach, gdzie doszło do awarii kolektora przesyłowego oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Na łodziach trzymali m.in. banery "Ścieki, beton, dewastacja - chrońmy polskie rzeki" oraz "Dosyć gadania, chrońcie polskie rzeki!".
01.09.2020

WWF: Rzeki - ścieki?

Rok po awarii kolektora przesyłowego ścieków w Warszawie, fekalia znowu płyną Wisłą. Miliardy poszły w błoto, scenariusze awaryjne zawiodły, a największa polska rzeka jest ponownie zanieczyszczana ściekami. Żądamy naprawienia szkód i pełnego wyjaśnienia tej sprawy.
01.09.2020

Jakie konsekwencje będzie miało zniknięcie lodów Arktyki?

Co dekadę bezpowrotnie topnieje 13 proc. lodu morskiego na półkuli północnej. Za kilkadziesiąt lat może on w okresie letnim zniknąć zupełnie. Zmniejszenie jego zasięgu na półkuli północnej powoduje dalsze zmiany klimatu i występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych na Ziemi - mówi ekspert z PAN.
23.08.2020

Podsumowanie działań IOŚ w związku z zanieczyszczeniem rzeki Baryczy

Na przełomie czerwca i lipca br. doszło do zanieczyszczenia rzeki Baryczy oraz jej dopływów - Kurochu, Złotnicy, Świecy (z Olszówką) i Dąbrówki, na odcinku od gm. Odolanów (województwo wielkopolskie) do Jazu Bolko w pobliżu miejscowości Nowe Grodzisko, gm. Milicz (województwo dolnośląskie).W ocenie wielkopolskiego WIOŚ głównym źródłem zanieczyszczenia wód Baryczy są spływy z terenów rolniczych.Prowadzone badania próbek wykazują stopniową poprawę jakości wody.
11.08.2020

WWF: Czy ktoś odważy się wskazać truciciela Baryczy?

Miliony martwych ryb, raków, żab i innych organizmów wodnych. Rzeka bez życia, które przez lata może do niej nie powrócić. Przyczyny katastrofy ekologicznej na Baryczy wciąż nie są znane, a mija już miesiąc odkąd zanieczyszczenie zostało stwierdzone. Czy sprawcy tej masakry zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, czy tak jak to bywa w naszym kraju – zanieczyszczenie zostanie zamiecione pod dywan?
06.08.2020

Zrzut wody ze Stawów Milickich ma pomóc w oczyszczeniu Baryczy

Należąca do samorządu województwa dolnośląskiego spółka Stawy Milickie zdecydowała o zrzucie czystej wody ze swoich stawów do Baryczy. Ma to pomóc w oczyszczeni rzeki, której skażenie wykryto na początku lipca.
16.07.2020

Min. Woś: instytucje publiczne zadziałały od pierwszego dnia ws. zanieczyszczenia Baryczy

Instytucje publiczne zadziałały od 1 lipca, czyli od pierwszego dnia, gdy pojawiła się informacja o zanieczyszczeniu rzeki Baryczy - poinformował w środę w Senacie minister środowiska Michał Woś. Zaznaczył, że było to na osiem dni przed interwencją poselską w tej sprawie.
15.07.2020

Prokuratura i wojewoda sprawdzają, co zatruło ryby w Baryczy

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. wszczęła śledztwo ws. zanieczyszczenia rzeki Barycz – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
10.07.2020

Samorząd województwa sfinansuje zakup pomp do napowietrzania wody w Baryczy

Samorząd województwa dolnośląskiego chce przekazać 400 tys. zł na zakup specjalistycznych pomp do napowietrzania wody w rzece Barycz. Na początku lipca wykryto skarżenie Baryczy na odcinku Odolanów-Wąsocz. Na powierzchnię rzeki na terenie dwóch województw - wielkopolskiego i dolnośląskiego – na odcinku 60 km masowo wypłynęły śnięte ryby.
10.07.2020

MŚ: wstępne wyniki próbek - rozmyte pryzmy nawozów naturalnych źródłem zanieczyszczenia Baryczy

Wstępne wyniki próbek pobranych przez Inspekcję Ochrony Środowiska wskazują, że źródłem głównego zanieczyszczenia Baryczy mogły być tereny rolnicze pomiędzy Kurochem, Baryczą i Złotnicą, na których stwierdzono rozmyte pryzmy nawozów naturalnych - podało w piątek. Ministerstwo Środowiska.
10.07.2020

Wody Polskie od początku monitorują sytuację na rzece Baryczy

Pracownicy Wód Polskich po otrzymaniu zgłoszenia 1 lipca br., natychmiast poinformowali o zagrożeniu odpowiednie służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, policję oraz straż pożarną. Uczestniczyli również w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Miliczu, które odbyło się w formie konferencji video 4 lipca br., z udziałem Burmistrza Gminy Milicz oraz przedstawicieli Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Straży Pożarnej w Miliczu, Komendy Powiatowej Policji w Miliczu.
10.07.2020

Lepsza sytuacja związana z zanieczyszczeniem Baryczy

Poprawia się sytuacja związana z zanieczyszczeniem Baryczy; polepszają się warunki tlenowe, napowietrzenie i przejrzystość wody – podał w czwartek w komunikacie regionalny oddziału Wód Polskich we Wrocławiu.
09.07.2020

Wielkopolskie: Rzeka Barycz zanieczyszczona; na powierzchnię masowo wypłynęły śnięte ryby

Sprawa zanieczyszczenia rzeki Baryczy trafiła do Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wlkp. W najbliższych dniach zapadanie decyzja o ewentualnym podjęciu śledztwa – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
08.07.2020

Ratowniczo - leczniczy kontenerowy zestaw hiperbaryczny firmy PBUCH pomaga nurkom [foto, wideo]

Firma PBUCH produkuje dla branży morskiej ratowniczo - lecznicze, kontenerowe zestawy hiperbaryczne, które przeznaczone są do leczenia chorób i urazów nurków, będących następstwem oddziaływania podwyższonego ciśnienia hydrostatycznego. Komorę wykorzystuje się także do prowadzenia treningów ciśnieniowych załóg okrętów podwodnych i nurków.
29.05.2020

Podwodni bohaterowie - praca nurków przy odwiertach na złożu B3 [wideo]

Platforma wiertnicza Petro Giant prowadzi prace przy rekonstrukcji odwiertów na złożu B3 na Bałtyku. Głębokość morza sięga tu 80 m, zaś odległość od lądu to 67 km. Prace na takich dużych głębokościach wymagają specjalistycznych prac nurkowych – saturowanych.
24.05.2020

Wiodący dostawca systemów nurkowania komercyjnego i ratownictwa podwodnego wesprze walkę z koronawirusem

JFD to światowy lider w dziedzinie aparatów oddechowych, sprzętu podtrzymującego życie oraz dostawca dostawca systemów i zaawansowanych technologii prowadzenia prac podwodnych. W odpowiedzi na wezwanie brytyjskiego rządu - zajmie się teraz produkcją respiratorów, które wspomogą szpitale w walce z pandemią COVID-19.
09.04.2020

Dzień Niepodległości z Marynarką Wojenną RP! (program)

W poniedziałek, 11 listopada Marynarka Wojenna weźmie udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości i uczci 101. rocznicę odzyskania prze Polskę niepodległości. Marynarze wystawią posterunki honorowe, złożą kwiaty w miejscach pamięci, wezmą udział w nabożeństwach w intencji Ojczyzny oraz uczestniczyć będą w Gdyńskiej Paradzie Niepodległości. Na okrętach Marynarki Wojennej podniesiona zostanie wielka gala banderowa.
09.11.2019

System NSRS dla okrętu „Ratownik” na MSPO 2019

Griffin Group Defence podczas MSPO – Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2019 w Kielcach zaprezentuje system NSRS dla okrętu „Ratownik”. W dniach 3-6 września będzie można zobaczyć go na stoisku nr E-32.To skonteneryzowany, mobilny system ratownictwa podwodnego, którego właścicielami są floty wojenne Wielkiej Brytanii, Francji i Norwegi.
30.08.2019

Lubuskie: Kulminacja wezbrania na Odrze

Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze przepływa przez Nietków w gminie Czerwieńsk w powiecie gorzowskim (Lubuskie). Poziom wody o 5 cm przekroczył tam stan ostrzegawczy - poinformował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
30.05.2019

IMGW: słabnie wiatr i stabilizuje się sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu

Mimo iż w środę w całym kraju występował silny i porywisty wiatr, IMGW uspokaja, że w czwartek będzie już spokojniej, ale zaznacza, że porywy wiatru będą jeszcze występowały w górach i nad morzem. Instytut podaje ponadto, że stabilizuje się też sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu, Pomorzu i Żuławach Wiślanych.
03.01.2019

Szkolenie poligonowe nurków z 8. FOW

W dniach 15-25 października w obiektach szkoleniowych 8. Batalionu Saperów w Dziwnowie oraz na poligonach morskich Zatoki Pomorskiej zrealizowano zgrupowanie poligonowe minersko-zaporowe dla nurków minerów i nurków inżynierii morskiej 8.FOW.
26.10.2018

PRS nadzoruje budowę najnowszego okrętu ratowniczego dla MW

Polski Rejestr Statków nadzoruje budowę najnowszego okrętu ratowniczego dla Marynarki Wojennej. Ratownik powstaje w oparciu o projekt opracowany przez MMC Ship Design & Marine Consulting i ma być gotowy w listopadzie 2022 r. To już czwarta nowa jednostka dla MW od początku nadzorowana i certyfikowana przez PRS.
26.10.2018

PGZ Stocznia Wojenna po raz pierwszy na międzynarodowych targach w Kielcach i Hamburgu

W ostatnim tygodniu PGZ Stocznia Wojenna uczestniczyła w międzynarodowych targach. Spółka po raz pierwszy pod szyldem Polskiej Grupy Zbrojeniowej wzięła udział w kieleckim Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego oraz Międzynarodowych Targach Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich, które odbyły się w Hamburgu. Stoiska PGZ Stoczni Wojennej cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających, a rozpoczęte rozmowy biznesowe mogą zaowocować w przyszłości kontraktami.
18.09.2018

Ruszył proces oskarżonego o niegospodarność byłego prezesa spółki Stawy Milickie

O niegospodarność na kwotę prawie 1,3 mln zł, niedopełnienie obowiązków i nadużycie uprawnień oskarżyła prokuratura Sławomira M., byłego prezesa spółki Stawy Milickie. W środę przed wrocławskim sądem ruszył jego proces. Oskarżonemu grozi do 10 lat więzienia.
19.04.2018

Zimowe szkolenie nurków Marynarki Wojennej (foto)

Przez pierwsze dwa tygodnie lutego nurkowie - minerzy i nurkowie inżynierii Marynarki Wojennej szkolili się na zimowym zgrupowaniu poligonowym. Nurkując w jeziorze Czos, specjaliści od podwodnych zadań doskonalili swoje umiejętności.
16.02.2018

VIII edycja Międzynarodowej Konferencji Nurkowej – Baltictech 2017

Największa konferencja nurkowa na świecie odbędzie się w Gdyni i przywita międzynarodowe sławy ze środowiska nurkowego.
24.11.2017

Szkolenie poligonowe nurków z 8.FOW

W dniach 17-26 października w obiektach szkoleniowych 8. Batalionu Saperów w Dziwnowie oraz poligonach morskich Zatoki Pomorskiej zrealizowano specjalistyczne minersko-zaporowe szkolenie poligonowe nurków minerów i nurków inżynierii morskiej 8.FOW.
28.10.2017

Polska marynarka wciąż bierna w sprawie modułów bojowych na nowych okrętach

Wielozadaniowość to duży atut nowoczesnych okrętów. Można ją osiągnąć m.in. poprzez wprowadzanie tzw. modułów zadaniowych. Te moduły mają znaleźć się między innymi na planowanym przez polską marynarkę okręcie patrolowym Czapla. Dzięki nim jednostka zyskałaby dodatkową „funkcją zwalczania min”. Na razie jednak, poza analizami, nic się w Polsce nie dzieje, aby przygotować program wprowadzający takie moduły.
20.02.2017

Mobilna komora hiperbaryczna na pokładzie ORP Lech

We wtorek 10 maja w Porcie Wojennym Gdynia odbył się treningowy załadunek mobilnej komory hiperbarycznej na okręt ratowniczy ORP Lech. Szkolenie ma na celu poprawę bezpieczeństwa marynarzy z okrętów podwodnych w sytuacjach awaryjnych.
10.05.2016

Moc atrakcji - 45. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

11 marca 2016 roku, w porcie wojennym w Gdyni odbyły się obchody z okazji 45. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów. Po uroczystej zbiórce, odbędzie się „Dzień Otwartych Koszar”, w ramach którego będzie można odwiedzić pokłady okrętów oraz zobaczyć sprzęt i wyposażenie jednostek brzegowych wchodzących w skład 3. FO.
11.03.2016

45. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

11 marca 2016 roku, w porcie wojennym w Gdyni odbędą się obchody z okazji 45. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów.
07.03.2016

Finał szkolenia North Sails Go 4 Speed

W miniony weekend zakończył się cykl szkoleń North Sails Go 4 Speed, które zorganizowane były przez żaglownię North Sails i Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Na ostatnim spotkaniu, które odbyło się w sobotę 16.05 w Centrum Galion w gdańskich Górkach Zachodnich odbyły się jeszcze dwa wykłady teoretyczne, po których uczestnicy mogli wykorzystać wiedzę na wodzie.
19.05.2015

Aukcja WOŚP - Trening ciśnieniowy w komorze dekompresyjnej

W zeszły piątek, 10 kwietnia 2015 roku w Zakładzie Technologii Prac Podwodnych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni zorganizowano wylicytowany w ramach 23 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trening ciśnieniowy w komorze dekompresyjnej. Aukcja została wylicytowana za kwotę 455 zł, a wygrał Pan Arkadiusz Rybszleger z Wrocławia. Zwycięzca aukcji doświadczył pobytu na głębokości 30 metrów.
15.04.2015

Ćwiczenia Dynamic Monarch 2014 wchodzą w decydującą fazę

Największe na świecie ćwiczenie w ratowaniu załóg okrętów podwodnych wchodzi w ostatnią fazę. Okręty ratownicze wydobywają marynarzy spod wody i docierają do Portu Wojennego w Gdyni, gdzie udzielana im jest kwalifikowana pomoc medyczna.
21.05.2014

Akcja ratownicza na Bałtyku

Załoga śmigłowca ratowniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła w sobotę, 5 kwietnia w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował nurek z jednostki znajdującej się około 25 mil morskich na północny-wschód od Darłowa.
08.04.2014

Podwodna współpraca

Od wtorku do piątku (18-21 czerwca), w Gdyni przebywa francuski okręt obrony przeciwminowej – baza nurków-minerów FS „Vulcain”. Polscy i francuscy nurkowie-minerzy współdziałają w zakresie wykonywania prac podwodnych zgodnie z dwustronnym porozumieniem o współpracy.
21.06.2013

UE mapuje dno morskie, bo przyszłość leży w oceanach?

Komisja Europejska przyjęła dziś zieloną księgę "Wiedza o morzu", co oznacza też, że ruszyły konsultacje, jak utworzyć do 2020 r. cyfrową mapę dna morskiego wód europejskich w spójną bazę.
30.08.2012

PBUCH- w stronę specjalizacji

Przedsiębiorstwo Budowy Urządzeń Chłodniczych specjalizuje się w produkcji i wykonywaniu kompletnych systemów chłodniczych, klimatyzacyjnych i ciśnieniowych dla różnych gałęzi przemysłu, a w szczególności dla branży stoczniowej.
23.08.2012

Samotnie na Islandię

W dniu 15 maja br. w asyście żaglowca Zjawa IV rozpoczął się samotny rejs żeglarza Macieja Orczykowskiego. Założeniem rejsu jest samotne dopłyniecie jachtem żaglowym z Gdyni na Islandię. Wydawało by się, że zadanie dość łatwe, jednak jego inicjator i główny bohater postanowił dokonać tego wykorzystując jedynie klasyczne formy nawigacji morskiej.
08.06.2012

Przez całą dobę w służbie pogody

Państwo Polskie podpisując Międzynarodową Konwencję o Ochronie Życia na Morzu SOLAS (International Convention for the Safety of Life at Sea) zobowiązało się do prowadzenia skutecznej osłony meteorologicznej żeglugi i rybołówstwa na określonych akwenach Bałtyku, przede wszystkim na wodach wzdłuż polskiego wybrzeża. Osłona meteorologiczna i hydrologiczna żeglugi i rybołówstwa na Bałtyku jest prowadzona od 1921 roku, z kilkuletnią przerwą w okresie drugiej Wojny Światowej, przez służbę Państwowego Instytutu Hydrologiczno – Meteorolo
17.11.2011

Polfish 2011 - 31.05-02.06.2011, Gdańsk

Ponad 100. wystawców z Polski, Alaski, Belgii, Holandii, Islandii, Indii, Niemiec, Szkockji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Indonezji zaprezentuje swoją ofertę świeżych, mrożonych, przetworzonych ryb i owoców morza.
27.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.