• <
nauta_2024

Podwodni bohaterowie - praca nurków przy odwiertach na złożu B3 [wideo]

sons

24.05.2020 17:50 Źródło: Lotos Petrobaltic
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Podwodni bohaterowie - praca nurków przy odwiertach na złożu B3 [wideo]

Partnerzy portalu

Podwodni bohaterowie - praca nurków przy odwiertach na złożu B3 [wideo] - GospodarkaMorska.pl

Platforma wiertnicza Petro Giant prowadzi prace przy rekonstrukcji odwiertów na złożu B3 na Bałtyku. Głębokość morza sięga tu 80 m, zaś odległość od lądu to 67 km. Prace na takich dużych głębokościach wymagają specjalistycznych prac nurkowych – saturowanych.

Nurkowie schodzą do wody z pokładu platformy, na którym zainstalowana jest aparatura wykorzystywana podczas prac oraz cały system nurkowy. W specjalnym dzwonie nurkowie są opuszczani na potrzebną głębokość (tutaj 70-80 m) i wykonują prace naprawcze przy instalacji. Na tej głębokości w nurkowaniu saturowanym nurek może pracować przez 4 h (potem zmienia go kolega). Daje to 16 h pracy nurków w cyklu dobowym.

Po wykonaniu pracy dzwon nurkowy jest wyciągany na pokład platformy, gdzie ustawiony jest system nurkowy wraz z komorą hiperbaryczną. Niczym rakieta, która dokuje do stacji kosmicznej, dzwon zostaje połączony z komorą hiperbaryczną systemem śluz. Poprzez śluzy, w których następuje wyrównanie ciśnień, nurek przechodzi do komory hiperbarycznej, w której odpoczywa, je, śpi, czeka na wezwanie do pracy i spędza czas aż do końca zaplanowanych prac podwodnych. Wliczając w to czas kompresji i dekompresji, nurek może spędzić w komorze do 28 dni.

Platforma Petro Giant, należąca do spółki LOTOS Petrobaltic, prowadzi rekonstrukcję siedmiu odwiertów na bałtyckim złożu B3, który zlokalizowany jest w obszarze morskim RP w rejonie geologicznym Synekliza Bałtycka – Blok Łeby.  Został on wywiercony w listopadzie 1995 r. jako otwór pionowy o długości końcowej 1532 m.Celem działań jest zwiększenie wydobycia węglowodorów z polskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego. To pierwsze zadanie tej największej jednostki należącej do gdańskiego koncernu.
LOTOS Petrobaltic zakupił platformę Petro Giant od firmy MAERSK w czerwcu ub. r. To piąta i największa ze wszystkich jednostek, którymi dysponuje spółka. Zbudowana w 1986 r. w Japonii platforma została w pełni zmodernizowana w 2012 r. Wcześniej należała do duńskiego armatora z siedzibą w Kopenhadze i operowała na wodach Morza Północnego. Teraz pływa pod polską banderą. Zanim Petro Giant została w grudniu odholowana na obecne miejsce swojej pracy, została odpowiednio oznakowana i przystosowana do potrzeb pracy na Bałtyku.
 
LOTOS Petrobaltic jako jedyna od 30 lat prowadzi poszukiwania i wydobycie węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Wraz ze swoimi spółkami zależnymi koncentruje się na działalności operacyjno-serwisowej, tj.: eksploatacji złoża B3, zagospodarowaniu złoża B8 w celu uruchomienia pełnej produkcji, realizacji projektów poszukiwawczych na Morzu Bałtyckim oraz koncesjach lądowych w Polsce. Równolegle spółka rozwija swoje kompetencje inżyniersko-wykonawczo-projektowe dla sektora offshore, docelowo z możliwością świadczenia usług poza Grupą LOTOS S.A.

Pracę nurków możecie zobaczyć tutaj:

//www.facebook.com/GrupaLOTOS/videos/584116105562815/

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.