• <

Wody Polskie od początku monitorują sytuację na rzece Baryczy

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Wody Polskie od początku monitorują sytuację na rzece Baryczy
Wody Polskie od początku monitorują sytuację na rzece Baryczy  - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

sons

10.07.2020 Źródło: Wody Polskie

Pracownicy Wód Polskich po otrzymaniu zgłoszenia 1 lipca br., natychmiast poinformowali o zagrożeniu odpowiednie służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, policję oraz straż pożarną. Uczestniczyli również w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Miliczu, które odbyło się w formie konferencji video 4 lipca br., z udziałem Burmistrza Gminy Milicz oraz przedstawicieli Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Straży Pożarnej w Miliczu, Komendy Powiatowej Policji w Miliczu.

Terenowe służby Wód Polskich od początku codziennie monitorowały sytuację na rzece, otrzymywały wyniki badań WIOŚ. Kolejne wizje terenowe prowadzone przez pracowników ZZ w Lesznie i NW w Miliczu potwierdzały, że w rzece stopniowo polepszały się warunki tlenowe oraz przejrzystość wody. Bieżące informacje na temat sytuacji podawane są w komunikatach w umieszczanych na stronie Wód Polskich RZGW we Wrocławiu:

https://wroclaw.wody.gov.pl/aktualnosci/843-komunikat-o-sytuacji-na-rzece-baryczy-aktualizacja-8-07-2020-r

Pisemna informacja z 9 lipca, jak napłynęła do Wód Polskich z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, dotycząca przeprowadzanych od 1 do 7 lipca badań potwierdziła, że sytuacja w Baryczy poprawia się. W opinii inspektorów WIOŚ czytamy, że wyniki pomiarów przeprowadzonych 7 lipca wskazują na wzrost wartości tlenu rozpuszczonego w wodzie rzeki Barycz w porównaniu z wynikami uzyskanymi 1 lipca. Wyniki te świadczą o polepszeniu się jakości wody w Baryczy w porównaniu ze stanem wody sprzed kilku dniu.

Z informacji uzyskanych od Prezesa Zarządu Spółki Stawy Milickie wynika, że pod względem zanieczyszczenia Stawy Milickie nie ucierpiały. Rezerwat przyrody i kompleks stawów są bezpieczne, a tereny zarządzane przez spółkę pozostają otwarte dla turystów.

Komunikat dotyczący zanieczyszczenia rzeki Baryczy na swojej stronie Internetowej opublikowała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Więcej na: http://www.gdos.gov.pl/

Obecnie na rzece Baryczy, przy Jazie Bolko w miejscowości Nowy Zamek, gdzie zanieczyszczenie było największe, ponownie widać żywy narybek. Ok. 9,6 km poniżej, w okolicach Milicza, nie ma już widocznych oznak zanieczyszczenia. Mogą się jednak znajdować one zagłębieniach i zastoiskach. Dlatego mimo, że stan wody w rzece się poprawia, ze względu na dotkliwe zanieczyszczenie, nadal apelujemy o nie korzystanie z kąpieli i nie organizowanie spływów kajakowych, itp. Liczymy na szybkie wykrycie źródła zanieczyszczenia i ustalenie sprawców.

Surowce

 Ropa brent 54,84 $ baryłka  0,00% 22:58
 Cyna 21298,00 $ tona -0,56% 14 sty
 Cynk 2716,00 $ tona -1,27% 14 sty
 Aluminium 2010,00 $ tona 0,05% 14 sty
 Pallad 2391,00 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1078,70 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 24,82 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1827,85 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.