• <

Wody Polskie od początku monitorują sytuację na rzece Baryczy

10.07.2020 09:01 Źródło: Wody Polskie
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Wody Polskie od początku monitorują sytuację na rzece Baryczy

Partnerzy portalu

Wody Polskie od początku monitorują sytuację na rzece Baryczy  - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Pracownicy Wód Polskich po otrzymaniu zgłoszenia 1 lipca br., natychmiast poinformowali o zagrożeniu odpowiednie służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, policję oraz straż pożarną. Uczestniczyli również w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Miliczu, które odbyło się w formie konferencji video 4 lipca br., z udziałem Burmistrza Gminy Milicz oraz przedstawicieli Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Straży Pożarnej w Miliczu, Komendy Powiatowej Policji w Miliczu.

Terenowe służby Wód Polskich od początku codziennie monitorowały sytuację na rzece, otrzymywały wyniki badań WIOŚ. Kolejne wizje terenowe prowadzone przez pracowników ZZ w Lesznie i NW w Miliczu potwierdzały, że w rzece stopniowo polepszały się warunki tlenowe oraz przejrzystość wody. Bieżące informacje na temat sytuacji podawane są w komunikatach w umieszczanych na stronie Wód Polskich RZGW we Wrocławiu:

https://wroclaw.wody.gov.pl/aktualnosci/843-komunikat-o-sytuacji-na-rzece-baryczy-aktualizacja-8-07-2020-r

Pisemna informacja z 9 lipca, jak napłynęła do Wód Polskich z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, dotycząca przeprowadzanych od 1 do 7 lipca badań potwierdziła, że sytuacja w Baryczy poprawia się. W opinii inspektorów WIOŚ czytamy, że wyniki pomiarów przeprowadzonych 7 lipca wskazują na wzrost wartości tlenu rozpuszczonego w wodzie rzeki Barycz w porównaniu z wynikami uzyskanymi 1 lipca. Wyniki te świadczą o polepszeniu się jakości wody w Baryczy w porównaniu ze stanem wody sprzed kilku dniu.

Z informacji uzyskanych od Prezesa Zarządu Spółki Stawy Milickie wynika, że pod względem zanieczyszczenia Stawy Milickie nie ucierpiały. Rezerwat przyrody i kompleks stawów są bezpieczne, a tereny zarządzane przez spółkę pozostają otwarte dla turystów.

Komunikat dotyczący zanieczyszczenia rzeki Baryczy na swojej stronie Internetowej opublikowała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Więcej na: http://www.gdos.gov.pl/

Obecnie na rzece Baryczy, przy Jazie Bolko w miejscowości Nowy Zamek, gdzie zanieczyszczenie było największe, ponownie widać żywy narybek. Ok. 9,6 km poniżej, w okolicach Milicza, nie ma już widocznych oznak zanieczyszczenia. Mogą się jednak znajdować one zagłębieniach i zastoiskach. Dlatego mimo, że stan wody w rzece się poprawia, ze względu na dotkliwe zanieczyszczenie, nadal apelujemy o nie korzystanie z kąpieli i nie organizowanie spływów kajakowych, itp. Liczymy na szybkie wykrycie źródła zanieczyszczenia i ustalenie sprawców.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.