• <
Baltexpo2023_duży

Kolejne kraje dołączają do poszukiwań zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego

ac

23.04.2021 14:18 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kolejne kraje dołączają do poszukiwań zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego

Partnerzy portalu

Kolejne kraje dołączają do poszukiwań zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego - GospodarkaMorska.pl
fot. mat.prasowe

Marynarki wojenne Indii, Singapuru i Malezji połączyły siły w poszukiwaniu zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego KRI Nangalla. Okręt podwodny zniknął podczas ćwiczeń w środę. Na jego pokładzie znajdowało się 53 marynarzy. Jeśli kadłub pozostał nienaruszony, załodze może wystarczyć powietrza jedynie do weekendu.

- Przy utracie zasilania KRI Nanggala może wytrzymać 72 godziny przy istniejącej pojemności tlenu, szacujemy, że do soboty - powiedział szef sztabu indonezyjskiej marynarki wojennej Laksamana Yudo Margono na konferencji prasowej w czwartek.

Singapurski okręt podwodny wsparcia i ratownictwa MV Swift Rescue jest w drodze do przybycia do Cieśniny Jawajskiej. Ma dotrzeć tam w sobotę. Na jego pokładzie znajduje się okręt podwodny do głębokiego poszukiwania i ratowania oraz ROV.

- MV Swift Rescue został wysłany wczoraj po południu, tak szybko, jak było to możliwe ... Do załogi dołączył również zespół medyczny na wypadek, gdyby potrzebna była opieka hiperbaryczna - powiedział minister obrony Singapuru Ng Eng Hen w oświadczeniu - Nasze żarliwe modlitwy i nadzieje kierujemy do załogi KRI Nanggala, za ich bezpieczeństwo i odporność, a także do obecnych na miejscu zespołów poszukiwawczych marynarki wojennej Indonezji.

Malezyjski statek ratowniczy łodzi podwodnych Mega Bakti - weteran poszukiwań (m.in. zaginionego samolotu MH370) - również jest w drodze i ma przybyć na miejsce zdarzenia w niedzielę. Jest wyposażona w ROV, kapsułę zaopatrzenia awaryjnego i system wentylacji awaryjnej.

Indyjska marynarka wojenna również wysłała zespół ratowników na pokładzie OSV SCI Sabarmati, statek znajduje się w Zatoce Bengalskiej. Biorąc pod uwagę odległość, nie oczekuje się, że przybędzie szybciej niż przed końcem przyszłego tygodnia.

Z KRI Nanggala stracono łączność po wydaniu pozwolenia na zanurzanie w celu ćwiczenia wyrzutni torped. Przyczyna wypadku nie jest jeszcze znana.

- Jest możliwe, że podczas zanurzania statycznego nastąpiła awaria zasilania, przez co utracono kontrolę i nie można było przeprowadzić procedur awaryjnych, a statek spadł na głębokość od 600 do 700 metrów - przekazali przedstawiciele indonezyjskiej marynarki wojennej w środowym oświadczeniu.

Głębokość wody na tym obszarze znacznie przekracza maksymalny wskaźnik głębokości dla łodzi podwodnej. Na powierzchni, w pobliżu ostatniej znanej pozycji Nanggala zauważono wyciek ropy, ale statek nie został jeszcze zlokalizowany. W poszukiwania zaangażowanych jest pięć okrętów indonezyjskiej marynarki wojennej, wspomaganych przez jeden helikopter.


Dziękujemy za wysłane grafiki.