• <

Samorząd województwa sfinansuje zakup pomp do napowietrzania wody w Baryczy

10.07.2020 13:16 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Samorząd województwa sfinansuje zakup pomp do napowietrzania wody w Baryczy

Partnerzy portalu

Samorząd województwa sfinansuje zakup pomp do napowietrzania wody w Baryczy - GospodarkaMorska.pl
fot. gov.pl

Samorząd województwa dolnośląskiego chce przekazać 400 tys. zł na zakup specjalistycznych pomp do napowietrzania wody w rzece Barycz. Na początku lipca wykryto skarżenie Baryczy na odcinku Odolanów-Wąsocz. Na powierzchnię rzeki na terenie dwóch województw - wielkopolskiego i dolnośląskiego – na odcinku 60 km masowo wypłynęły śnięte ryby.

W czwartek Wody Polskie podały, że sytuacja na Baryczy poprawia się; polepszyły się warunki tlenowe, napowietrzenie i przejrzystość wody. Jak wskazano, wstępne wyniki badań przeprowadzonych przez WIOŚ wskazały, że źródłem głównego zanieczyszczenia są tereny rolnicze pomiędzy Kurochem, Baryczą i Złotnicą. Stwierdzono tam rozmyte z powodu intensywnych opadów deszczu pryzmy nawozów naturalnych. "Możliwe są także inne źródła zanieczyszczeń, których inspektorzy WIOŚ nadal poszukują" - poinformowano.

W piątek podczas konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że dzięki szybkiej reakcji udało się odciąć dopływy Baryczy do Stawów Milickich. „W ten sposób uchroniliśmy zarówno ryby, ale i rezerwat ptactwa. Skutki katastrofy będziemy odczuwać jeszcze długo, teraz najważniejsze jest ratowanie przyrody” - powiedział Przybylski.

Marszałek poinformował, że samorząd województwa dolnośląskiego podjął decyzje o przekazaniu 400 tys. zł na zakup specjalistycznych pomp do napowietrzania wody. Wiosek o przekazanie tych pieniędzy ma zostać przedstawiony radnym na najbliższej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Pieniądze maja trafić do należącej do samorządu województwa spółki Stawy Milickie.

Paweł Wybierała, członek zarządu województwa, podkreślił, że skażenie Baryczy ma podwójny wymiar – ekologiczny i ekonomiczny. „Cała lokalna branża turystyczna żyje wokół rzeki Barycz i z pewnością odczuje negatywne skutki zanieczyszczeń. Musimy więc ratować środowisko, ale też pomóc tutejszym firmom” – powiedział Wybierała.

Barycz przepływa przez największy w Polsce rezerwat przyrody. Park Krajobrazowy Dolina Baryczy jest jednym z najważniejszych w Europie siedlisk ptaków wodnych. Na jego terenie znajdują się także unikatowe Stawy Milickie. To największy kompleks stawów hodowlanych w Polsce liczący ponad 6,5 tys. ha akwenów. Niemal wszystkie zbiorniki, w których spółka Stawy Milickie prowadzi hodowlę, znajdują się na Obszarach Chronionych Natura 2000, a większość z nich objętych jest ścisłą ochroną rezerwatu przyrody. Kompleks stawów w Dolinie Baryczy objęty jest również konwencją Ramsarską, której celem jest ochrona cennych obszarów wodno-błotnych, a szczególnie populacji ptaków wodnych oraz wpisany jest na listę Living Lakes, na której znajdują się takie miejsca jak Morze Martwe i Jezioro Wiktorii. Trwają tez starania o wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.(PAP)

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.