• <
escort_980x120_gif_2020

MŚ: wstępne wyniki próbek - rozmyte pryzmy nawozów naturalnych źródłem zanieczyszczenia Baryczy

Strona główna Rybołówstwo, ekologia MŚ: wstępne wyniki próbek - rozmyte pryzmy nawozów naturalnych źródłem zanieczyszczenia Baryczy
MŚ: wstępne wyniki próbek - rozmyte pryzmy nawozów naturalnych źródłem zanieczyszczenia Baryczy - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

ew

10.07.2020 Źródło: PAP

Wstępne wyniki próbek pobranych przez Inspekcję Ochrony Środowiska wskazują, że źródłem głównego zanieczyszczenia Baryczy mogły być tereny rolnicze pomiędzy Kurochem, Baryczą i Złotnicą, na których stwierdzono rozmyte pryzmy nawozów naturalnych - podało w piątek. Ministerstwo Środowiska.

"Wstępne wyniki próbek pobranych przez Inspekcję Ochrony Środowiska wskazują, że źródłem głównego zanieczyszczenia wody mogły być tereny rolnicze pomiędzy Kurochem, Baryczą i Złotnicą, na których stwierdzono rozmyte — z powodu intensywnych opadów deszczu — pryzmy nawozów naturalnych" - poinformował w komunikacie resort środowiska. Jak dodano, możliwe są także inne źródła zanieczyszczeń, których inspektorzy nadal poszukują.

Skażenie rzeki Barycz na odcinku Odolanów-Wąsocz wykryto na początku lipca. Na powierzchnię rzeki na terenie dwóch województw - wielkopolskiego i dolnośląskiego – na odcinku 60 km – masowo wypłynęły śnięte ryby.

Resort przekazał, że ostatnie wyniki pomiarów, a także bezpośrednie oględziny Baryczy potwierdzają, "że sytuacja powoli ulega poprawie". "Polepszają się warunki tlenowe, napowietrzenie i przejrzystość wody. W rzece można zaobserwować żywy narybek" - czytamy.

W komunikacie poinformowano, że w związku z zanieczyszczeniem rzeki Barycz na odcinku około 60 kilometrów na granicy województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, resorty: środowiska, klimatu oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podjęły pilną interwencję bezpośrednio po wykryciu zdarzenia.

"Począwszy od 1 lipca 2020 r. Wojewódzki Inspektoriat Ochrony Środowiska we Wrocławiu, wspomagany przez pracowników Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ, pobiera próbki i bada jakości wody. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz we Wrocławiu przeprowadziły wizje terenowe rzeki Barycz pod kątem wystąpienia strat przyrodniczych. Także terenowe służby Wód Polskich codziennie monitorują sytuację na rzece – analizując wyniki badań WIOŚ oraz prowadząc wizje lokalne" - czytamy.

Resort zaznaczył, że w związku z zaistniałą sytuacją oraz zgłoszeniem otrzymanym od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wszczęła postępowanie w trybie przepisów ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.

Barycz to rzeka przepływająca przez Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Na terenie parku znajduje się m.in. europejska Ostoja Ptaków IBA oraz jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych - Stawy Milickie. W parku występuje 300 gatunków ptactwa m.in. kormorana, bocian czarny i batalion.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.