• <

Hiszpania z nowym okrętem do działań ratowniczych i ochrony podwodnej wraków

08.11.2020 19:14 Źródło: Bluelife
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Hiszpania z nowym okrętem do działań ratowniczych i ochrony podwodnej wraków

Partnerzy portalu

Hiszpania z nowym okrętem do działań ratowniczych i ochrony podwodnej wraków - GospodarkaMorska.pl
fot. Navantia

Hiszpańska Marynarka Wojenna zostanie zaopatrzona w okręt, którego zadaniem będzie nie tylko działalność ratownicza, ale i ochrona podwodnego dziedzictwa.

Nowa jednostka wyposażona będzie w dynamiczny system pozycjonowania, który zarządzając pięcioma silnikami elektrycznymi, unieruchomi ją w dowolnym punkcie oceanu, niezależnie od odległości do dna czy wzburzonego morza.

 Okręt usprzętowiony zostanie również w radar z bocznym skanowaniem, dwie komory hiperbaryczne, dwa zdalnie sterowane pojazdy podwodne (ROV), dwa systemy komunikacji podwodnej, systemy awaryjnego zaopatrzenia oraz lądowisko dla helikopterów do ewakuacji rannych i przyjmowania zaopatrzenia.

Zakres działań obejmie ratowanie uszkodzonych okrętów podwodnych, pomoc w odzyskiwaniu wraków statków rybackich, samolotów, czy wydobywanie ciał z zatopionych wraków.

Oprócz zastosowań ratowniczych jednym z istotnych zadań będzie ochrona podwodnego dziedzictwa kulturowego Hiszpanii. Roboty ROV znajdujące się na okręcie, będą skanować podwodną część wybrzeża Hiszpanii. Poszukiwania pozwolą na zbadanie dna morskiego i zabezpieczenie odkrywanych wraków. Zastosowanie takich rozwiązań wiąże się nie tylko z ochroną wraków, ale i z uniknięciem działań eksploracyjnych firm zajmujących się wydobywaniem pozostałości z wraków. Tak jak to miało miejsce z wrakiem fregaty Nuestra Señora de las Mercedes, której skarb został wydobyty przez amerykańską firmę Odyssey w 2007 roku. Odzyskanie drogocennych precjozów nastąpiło dopiero w 2012 roku za sprawą orzeczenia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który nakazał firmie zwrot m.in. 594 000 srebrnych i złotych monet, zabranych z wraku.

Budowa rozpocznie się z początkiem przyszłego roku, w stoczni Navantia w prowincji Kadyks. Jednostka ma być gotowa w 36 miesięcy.

Źródło: Kamila Ostasz/Bluelife

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.