• <
siemens_gamesa_2022

Zachodniopomorskie. Już w czwartek akcja lodołamania na Odrze

AK

28.12.2021 14:38
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Zachodniopomorskie. Już w czwartek akcja lodołamania na Odrze

Partnerzy portalu

Zachodniopomorskie. Już w czwartek akcja lodołamania na Odrze - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wody Polskie

"Dodatnie temperatury spowodują ruch zjawisk lodowych na Odrze, Regalicy i Odrze Granicznej. Przepływ techniczny pomoże w sprawniejszym spływie lodu" – poinformowały we wtorek Wody Polskie. W czwartek rozpocznie się akcja lodołamania.

"Te kilkudniowe mrozy spowodowały powstanie pokrywy lodowej na odcinku między Łubnicą do ujścia Regalicy na poziomie 10-40 proc. zalodzenia całości powierzchni koryta i kilku centymetrowej pokrywie" – informuje dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski.

Jak dodaje "w górę naszego cieku, w okolic Krajnika i Osinowa, czyli przejść granicznych, tam mamy i stała pokrywę lodowa i też śryż pokrywając 90 do 100% koryta cieku. Taki odcinek ma około 50 km, którego zalodzenie powoduje podnoszenie poziomu wody".

W ciągu ostatniej doby na stacji pomiarowej w Schwedt odnotowano podniesienie stan wody o 70-80 cm. Stały wzrost poziomu wody odnotowano też w Bielinku w Zachodniopomorskiem.

"Nie jest taki wysoki poziom, aby zagrażał bezpieczeństwu mieszkańców. Niemniej jednak, nadchodząca odwilż musi być wsparta przez nasze lodołamacze, ponieważ taka sytuacja, w której tak wysoka temperatura wobec tej już nie małej masy lody nagromadzonej w górze Odry, mogłaby spowodować lokalne podtopienia" – tłumaczy Duklanowski.

Pierwsze przepłynięcie jednostek po Odrze w tym sezonie będzie mieć miejsce w najbliższy czwartek.

"Kluczową rzeczą po naszej stronie jest wyrąbanie w lodzie rynny na jeziorze Dąbie, umożliwiającej spływ wody wraz z lodem z odcinka Regalicy w dół cieku. Jednocześnie będzie już prowadzić akcje w górze cieku" - informuje Duklanowski.

Obecnie wstrzymana jest żegluga na odcinkach Odry granicznej i Odry Wschodniej oraz na jeziorze Dąbie.

W czwartek wypłynie pięć lodołamaczy, cała flota liczy siedem jednostek.

W tegorocznej akcji lodołamania wezmą udział także dwa nowe lodołamacze – Ocelot i Tarpan. Wody Polskie szacują, że jednostki będą pracować maksymalnie trzy dni. Pogotowie zimowe Wód Polskich trwa minimum do końca marca.

Źródło: PAP


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.