• <
Baltexpo2023_duży

Podczas weekendu na Wyspy Kanaryjskie dotarła największa w tym roku liczba imigrantów – 1280

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Podczas weekendu na Wyspy Kanaryjskie dotarła największa w tym roku liczba imigrantów – 1280

Partnerzy portalu

Hiszpańskie służby przestrzegły w poniedziałek przed nasilającym się zjawiskiem podróży nielegalnych imigrantów z północno-zachodniego wybrzeża Afryki na Wyspy Kanaryjskie. Tylko podczas minionego weekendu na ten hiszpański archipelag dotarła nienotowana w tym roku liczba przybyszów – 1280.

Jak podały kanaryjskie służby, straż przybrzeżna potwierdziła, że w sumie od piątkowego wieczora przypłynęło na archipelag co najmniej 20 jednostek z nielegalnymi imigrantami. Nie wykluczają one, że liczba przybyszów była większa.

Według władz archipelagu nienotowany w tym roku podczas jednego weekendu napływ przybyszów z Afryki dotyczył niemal wszystkich wysp hiszpańskiego archipelagu.

W największej łodzi, którą przybyli nielegalni imigranci, znajdowało się blisko 200 osób. Kanaryjskie służby przetransportowały pasażerów tej jednostki na wyspę Lanzarote.

Hiszpańskie służby sanitarne podały, że w poniedziałek po południu w szpitalach na Wyspach Kanaryjskich przebywało kilkanaście osób, które podczas weekendu w sposób nielegalny przybyły na archipelag. W większości przypadków mają one zranienia odniesione w trakcie podróży lub objawy wychłodzenia organizmu.

Wśród nielegalnie docierających na Wyspy Kanaryjskie nielegalnych imigrantów dominują obywatele Maroka oraz państw Afryki Subsaharyjskiej.

Cytujące MSW hiszpańskie media spodziewają się, że w całym 2023 r. do Hiszpanii dotrze więcej nielegalnych imigrantów niż w 2022 r. Było ich wówczas, jak szacuje rząd tego kraju, 31,2 tys. osób.

Marcin Zatyka 

zat/ mms/

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.