• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Szwecja wysyła okręt podwodny na "Dynamic Mongoose." To jedno z największych ćwiczeń NATO

30.04.2024 14:09 Źródło: MARCOM, MW Szwecji
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Szwecja wysyła okręt podwodny na "Dynamic Mongoose." To jedno z największych ćwiczeń NATO

Partnerzy portalu

Fot. MW Szwecji

Rozpoczęła się kolejna edycja "Dynamic Mongoose". Jest to jedno z cyklicznych przedsięwzięć międzynarodowych NATO, w ramach którego siły morskie na Morzu Północnym ćwiczą działania w związku ze zwalczaniem okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW). Ćwiczenie potrwa od 29 kwietnia do 10 maja.

"Dynamic Mongoose" jest organizowany od od 2012 roku. W ćwiczeniu, które rozpocznie się w Stavanger w Norwegii, weźmie udział 10 państw NATO, Kanady, Danii, Wysp Owczych, Niemiec, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA/ Szwecja pierwszy raz weźmie udział w tym przedsięwzięciu jako pełnoprawny członek sojuszu. Za przebieg działań ma odpowiadać Dowództwo Okrętów Podwodnych NATO (COMSUBNATO) na akwenie między Norwegią a Islandią. Wyzwaniem dla uczestników będę trudne warunki pogodowe, w tym zimno i silne fale, co jest elementem wyzwania wpływającego na realizację zaplanowanych epizodów ćwiczebnych. Uczestnicy manewrów będą mogli przetestować swoje umiejętności w zakresie obrony akwenu i działań zarówno nawodnych jak i podwodnych.

Ćwiczenie "Dynamic Mongoose" odbywa się co roku, a jego celem jest przygotowanie morskich załóg NATO do reagowania i dostosowywania się do wszelkiego rodzaju zagrożeń. Jest to okazja do przeszkolenia kadr morskich w zakresie zwalczania okrętów podwodnych jak i nawodnych, a także reagowania na zagrożenia, przy jednoczesnym sprawdzaniu się w wykrywaniu jednostek działających pod wodą oraz walki z żywiołem morskim.

W tym roku wyjątkowym aspektem manewrów będzie możliwość sprawdzenia się w nich szwedzkich okrętów podwodnych typu Gotland. Dowództwo Morskie NATO (MARCOM) podkreśla, że od lat współpracuje z Królewską Marynarką Wojenną Szwecji (Svenska Marinen). Uczestnictwo Szwedów ma zapewnić nowe doświadczenie w zakresie działalności broni podwodnej, a także sprawdzić ich okręty na głębszym akwenie. Zdaniem MARCOM obecność sił morskich tego państwa zdecydowanie wzmacnia wspólną obronę w regionie

Elementy ćwiczenia są prowadzone również na Wyspach Owczych i wodach przybrzeżnych tego państwa. Zakończą się oficjalnie w Reykjaviku na Islandii, gdzie odbędzie się podsumowanie "Dynamic Mongoose 24" z udziałem kadry dowódczej. Wsparcie działań morskich zapewnią siły powietrzne operujące z baz lotniczych NATO w Islandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

W ubiegłym roku w ćwiczeniu z tego cyklu wzięła udział polska fregata ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, będąc wtedy w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1).

Fot. NATO Maritime Command

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.