• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Szef MSZ Szwecji: kolejny pakiet sankcji UE powinien być wymierzony w tankowce z rosyjską ropą

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szef MSZ Szwecji: kolejny pakiet sankcji UE powinien być wymierzony w tankowce z rosyjską ropą

Partnerzy portalu

Rząd Szwecji uważa, że kolejny pakiet sankcji UE wobec Rosji powinien obejmować flotę tankowców przewożących rosyjską ropę, które omijają unijne restrykcje. Takie stanowisko wyraził szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw UE.

„Przyjęcie 14. pakietu sankcji jest jedną z najważniejszych rzeczy” – powiedział Billstroem po przybyciu na spotkanie w Luksemburgu.

„Zatroszczymy się o to, aby zarówno wprowadzić zakaz importu skroplonego gazu ziemnego, jak i środki mające na celu ograniczenie działania rosyjskiej +floty cieni+" - dodał minister cytowany przez agencję Reutera.

Dyskusja na temat 14. pakietu sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę ma rozpocząć się w tym tygodniu w Brukseli na poziomie roboczym. Niewykluczone, że temat zostanie poruszony już na spotkaniu szefów MSZ w poniedziałek.

W czerwcu 2022 r. UE przyjęła szósty pakiet sankcji. Zakazała w nim m.in. zakupu, importu lub transferu ropy naftowej transportowanej drogą morską i niektórych produktów ropopochodnych z Rosji do UE. Zakaz ten obowiązuje od 5 grudnia 2022 r. w przypadku ropy i od 5 lutego 2023 r. w przypadku rafinowanych produktów ropopochodnych.

Tymczasowe odstępstwo dotyczy ropy importowanej rurociągiem do państw UE, które z powodu położenia geograficznego są szczególnie zależne od dostaw z Rosji i nie mają innych realnych opcji.

UE zakazała również unijnym statkom transportu rosyjskiej ropy naftowej i produktów naftowych do krajów trzecich. Zakazała także związanego z tym świadczenia pomocy technicznej, usług pośrednictwa oraz finansowania lub pomocy finansowej. Zakaz ten nie ma zastosowania w przypadku zakupu ropy naftowej lub produktów naftowych po cenie nieprzekraczającej górnego limitu ceny ropy. Pułap cenowy ustalono na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.