• <

ORP Wodnik wyrusza w morze. Rozpoczyna się zimowy rejs szkoleniowy podchorążych

07.02.2024 11:13 Źródło: Akademia Marynarki Wojennej
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo ORP Wodnik wyrusza w morze. Rozpoczyna się zimowy rejs szkoleniowy podchorążych

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe MW

W poniedziałek, 5 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej opuścili Port Wojenny Gdynia i wyruszyli w morze celem odbycia praktyki morskiej. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.

Przed wyruszeniem okrętu z portu z załogą, kadrą dydaktyczną oraz podchorążymi spotkał się dowódca 3. FO kadm. Andrzej Ogrodnik, który życzył wszystkiego dobrego uczestnikom rejsu. Trasa obejmuje basen Morza Bałtyckiego: Gdynia – cieśnina Sund – cieśnina Kattegat – cieśnina Wielki Bełt – Świnoujście – wyspa Gotlandia – Gdynia. W okrętowej praktyce nawigacyjnej uczestniczy 30 podchorążych V roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz 15 podchorążych w okrętowej praktyce oficerskiej V roku Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego.

W ramach praktyki, przyszli oficerowie odbędą m.in. szkolenie wachtowe i pozawachtowe z uwzględnieniem ujętych w programie praktyk przedmiotów: automatyzacja nawigacji, nawigacja, astronawigacja, podstawy radiolokacji, urządzenia nawigacyjne, manewrowanie jednostką pływającą, zarządzanie statkiem, łączność morska, dowodzenie działem pokładowym. Ponadto celem praktyki jest zapoznanie słuchaczy z eksploatacją urządzeń napędu głównego, nauczenie słuchaczy praktycznego dowodzenia obsadą działu elektromechanicznego oraz pełnienia wachty na stanowisku dowodzenia  działem elektromechanicznym. Również praktyczne dowodzenie obsadą stanowisk uzbrojenia na okręcie oraz zapoznanie słuchaczy z dokumentacją szkoleniową, materiałową i eksploatacyjną działu elektromechanicznego.


Fot. Służby Prasowe MW


Fot. Służby Prasowe MW

Nad prawidłowym procesem szkolenia na pokładzie okrętu czuwać będzie kadra dydaktyczna AMW.  To już jedna z ostatnich okazji do zdobycia dodatkowej wiedzy oraz obycia z okrętem jeszcze przed promocją oficerską. Rejs pozwoli im na podtrzymanie umiejętności jakie powinien posiadać oficer wachtowy. Będzie to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie i odświeżyć wiedzę jaką zdobyli na zajęciach, a także na poprzednich praktykach. Okręt do macierzystego portu powróci w piątek 16 lutego.

Okręt szkolny proj. 888 ORP Wodnik (251) jest przeznaczony do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych z udziałem podchorążych AMW w Gdyni i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW w Ustce. Wyszkoliło się na nim tysiące oficerów i podoficerów polskiej Marynarki Wojennej. Wielokrotnie brał udział w długich i dalekich rejsach. Nierzadko najdalszych w porównaniu z innymi okrętami. W 2021 roku, po zakończonym kapitalnym remoncie, wyruszył w rejs do USA, odwiedzając kilka miast USA leżących na Wschodnim Wybrzeżu, w tym Nowy Jork. Okręt jest też przystosowany do pełnienia funkcji jednostki bazowej, gdyż z racji na możliwość przyjmowania większej liczby osób na pokładzie istnieje możliwość umieszczenia w nim np. sztabu wraz z kadrą dowódczą.

Wraz z okrętem ratowniczym ORP Piast jednostka brała udział, jako jedna z pierwszych w Wojsku Polskim po 1989, w operacji wespół z państwami NATO. W 1991 została wysłana do uczestnictwa w operacji "Pustynna Burza" na wodach w Zatoce Perskiej. W jej trakcie pełniła funkcję okrętu-szpitala. Za udział w tychże działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z dnia 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”.

Fot. Służby Prasowe 3. FO

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.