• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

USA nałożyły sankcje na tankowiec powiązany z ministerstwem obrony Iranu

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski USA nałożyły sankcje na tankowiec powiązany z ministerstwem obrony Iranu

Partnerzy portalu

Fot. Mark Wen / VesselFinder.com

Resort finansów USA ogłosił we wtorek sankcje przeciwko pływającemu pod banderą Panamy tankowcowi, który przewoził towary z Iranu do Chin w imieniu irańskiego ministerstwa obrony. Restrykcjami objęto też dwie firmy zarejestrowane w Hongkongu i na Wyspach Marshalla.

Jak podano w komunikacie ministerstwa, objęty sankcjami tankowiec Kohana przetransportował towary należące do irańskiego Ministerstwa Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych o wartości ponad 100 mln dolarów do firm w Chinach. Statek pływa pod panamską banderą, lecz należy do dwóch firm zarejestrowanych w Hongkongu i na Wyspach Marshalla, które również trafiły na listę sankcji.

Według USA sprzedaż towarów, w tym ropy naftowej jest jednym ze źródeł przychodów irańskiego resortu obrony, dzięki którym finansuje m.in. przekazywanie dronów i rakiet dla Rosji.

"Ministerstwo obrony Iranu przewodzi destabilizującym działaniom Iranu, takim jak wspomaganie nielegalnej inwazji Rosji przeciwko Ukrainie i zaopatrywanie bojówek w broń, która zabija żołnierzy USA w Iraku i Syrii" - oznajmił wiceszef resortu Brian Nelson.

"Departament (ministerstwo) Skarbu (finansów) USA jest gotowy, by zakłócać wszelkie wysiłki (irańskiego) ministerstwa, mające na celu generowanie przychodów na wspieranie tych działań" - dodał.

osk/ mal/

bulk_cargo_port_szczecin
Tagi:
kohana, sankcje

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.