• <
Baltexpo2023_duży

Damen Shipyards podpisuje umowę z Portem Marlborough na dostawę nowego holownika ASD klasy 2111

kw

19.09.2023 12:22
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Damen Shipyards podpisuje umowę z Portem Marlborough na dostawę nowego holownika ASD klasy 2111

Partnerzy portalu

Fot. Damen Shipyards

Port Marlborough New Zealand (PMNZ) i Damen Shipyards podpisały kontrakt na dostawę holownika z napędem azymutalnym 2111. Mierzący zaledwie 21 metrów długości ASD Tug 2111 ma uciąg 50 ton, a jego skeg Twin Fin i pędniki azymutalne zapewniają doskonałą manewrowość. 

PMNZ, położony na szczycie Wyspy Południowej Nowej Zelandii, obsługuje port i przystanie w regionie oraz ułatwia funkcjonowanie i rozwój niektórych z najważniejszych gałęzi przemysłu Marlborough. Obejmują one żeglarstwo rekreacyjne, leśnictwo, winiarstwo, akwakulturę oraz turystykę krajową i międzynarodową, w tym rejsy wycieczkowe. Nowy ASD 2111 firmy Damen zapewni ważny wzrost zdolności holowniczych w porcie Picton, skąd kursują między wyspami promy pasażerskie i towarowe. Nowe promy wkrótce połączą ważne w skali kraju sieci drogowe i kolejowe między Wyspami Północnymi i Południowymi.

Nowa platforma produktowa Damen Compact Tugs została stworzona w odpowiedzi na potrzeby portów, które muszą pomieścić i manewrować coraz większymi statkami na dostępnej przestrzeni. Dzięki wyjątkowej mocy i zwinności w stosunku do swoich rozmiarów, ASD Tug 2111 będzie w stanie obsłużyć nową generację większych promów, którymi trzeba będzie manewrować wokół pirsów PMNZ. 

ASD Tug 2111 posiada liczne funkcje bezpieczeństwa. Jego mostek 360° maksymalizuje świadomość sytuacyjną otaczających wód, a także pokładu zarówno z przodu, jak i z tyłu. Wysoka wolna burta ogranicza ilość wody na pokładzie do absolutnego minimum, a duża przestrzeń ładunkowa pozwala holownikowi ASD Tug 2111 bezpiecznie zbliżyć się do wspomaganego statku. Dzięki temu, że operacje holownicze zarówno na dziobie, jak i na rufie wykonywane są za pomocą pojedynczej wciągarki umieszczonej w osłoniętym miejscu, pokłady są wolne od przeszkód.  

Niskie koszty utrzymania są wpisane w DNA ASD Tug 2111. Konstrukcja zawiera sprawdzony system chłodzenia stępki zamkniętą pętlą słodkiej wody. Zmniejszenie ilości pokładowych systemów wody morskiej do absolutnego minimum, obniża ilość czynności konserwacyjnych związanych z korozją.

ASD Tug 2111 jest standardowo wyposażony w silniki zgodne z IMO Tier II. PMNZ zdecydował się jednak na ich modernizację do zgodności z IMO Tier-III, co można osiągnąć stosunkowo szybko poprzez instalację systemu redukcji emisji Damen, do którego ASD Tug 2111 jest wstępnie przygotowany. Inne ekologiczne technologie wbudowane w gamę holowników kompaktowych obejmują nowy system wytwarzania energii elektrycznej, który wytwarza energię elektryczną, czerpiąc z dużej mocy dostępnej z głównych silników, zmniejszając w rezultacie zużycie paliwa i emisje. 

Damen ma jeszcze pięć holowników ASD 2111 w budowie w Damen Shipyards Changde, dostępnych dla operatorów poszukujących szybkiego dostępu do najnowszej technologii holowników ze wszystkimi związanymi z tym wzrostami bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju, niezawodności i wydajności.

- Współpraca z Damen zapewnia nam dostęp do wiodącej technologii holowników - powiedział dyrektor generalny Port Marlborough Rhys Welbourn. - Naszym celem jest ulepszenie naszych usług holowania morskiego, wykraczając poza zgodność z normami środowiskowymi i modernizując naszą flotę dzięki tej współpracy. Bezpieczeństwo i wydajność naszych operacji w porcie Picton mają kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora morskiego w naszym regionie. Nasza flota morska ułatwia przepływ niezbędnego handlu przez region, w tym turystyki, frachtu, promów i rejsów wycieczkowych - dodaje. 

Damen Shipyards Group działa od ponad dziewięćdziesięciu lat i oferuje rozwiązania morskie na całym świecie, poprzez projektowanie, budowę, przebudowę i naprawę statków i ich komponentów. Poprzez integrację systemów tworzymy innowacyjne, wysokiej jakości platformy, które zapewniają naszym klientom maksymalną wartość dodaną.

Naszymi podstawowymi wartościami są społeczność, rzemiosło, przedsiębiorczość i zarządzanie. Naszym celem jest stać się najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie poprzez cyfryzację, standaryzację i seryjną budowę naszych statków. 

Damen posiada 35 stoczni i 20 innych spółek w 20 krajach, wspieranych przez ogólnoświatową sieć sprzedaży i usług. Grupa Damen Shipyards oferuje bezpośrednie zatrudnienie dla około 12 500 osób.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.