• <

W stoczni należącej do Damen zwodowano patrolowiec dla Marynarki Wojennej Pakistanu

14.09.2023 16:12 Źródło: Damen
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W stoczni należącej do Damen zwodowano patrolowiec dla Marynarki Wojennej Pakistanu

Partnerzy portalu

Damen

W stoczni Damen Shipyards Galati w Rumunii odbyła się 12 września br. ceremonia wodowania przyszłego PNS Hunain (F-273), jednego z serii morskich okrętów patrolowych (Offshore Patrol Vessel, OPV), zaliczanego również do klasy korweta, które stocznia buduje dla pakistańskich sił morskich. Damen otrzymał kontrakt na budowę okrętu po pomyślnej dostawie dwóch poprzedników, PNS Yarmook i PNS Tabuk w 2020 roku.

W tym wydarzeniu jako główny gość uczestniczył szef sztabu marynarki wojennej Pakistanu (Pak Bahriya), adm. Muhammad Amjad Khan Niazi. Obecni byli także inni przedstawiciele pakistańskiej marynarki wojennej, a także rumuńskiego rządu i sił morskich państwa (Forțele Navale Române), członkowie społeczności pakistańskiej w Rumunii oraz reprezentanci Damen.

- To dla wszystkich zaangażowanych w projekt moment, w którym po raz pierwszy zobaczą okręt na wodzie. W imieniu Damena chciałbym podziękować pakistańskiej marynarce wojennej za dalsze obdarzanie naszą firmą zaufaniem. Nie mogę się doczekać fazy oddania do użytku PNS Hunain i przygotowania okrętu do pomyślnej dostawy oraz przygotowania go do ważnej służby, którą podejmie w celu zabezpieczenia mórz w regionie Oceanu Indyjskiego - zaznaczył regionalny dyrektor sprzedaży Damen, Stephan Stout

Podczas przemówienia z okazji wydarzenia oficer wyraził uznanie dla osiągnięcia Damena w skonstruowaniu okrętu w tak krótkim czasie. Jest to wynik praktyki firmy, polegającej na budowaniu jednostek pływających według sprawdzonych projektów. Admirał podkreślił też ważną rolę, jaką  okręt odegra w zabezpieczeniu handlu morskiego w regionie Oceanu Indyjskiego i zapewnieniu stabilności w regionie.

Fot. Damen


Dyrektor operacyjny Damena, Marc van Heyningen, również wygłosił przemówienie podczas ceremonii, podczas którego podziękował admirałowi za jego zaangażowanie i podkreślił długotrwałe relacje między Damenem a pakistańską marynarką wojenną w związku z budowanymi okrętami. Jak dotąd w rumuńskiej stoczni firmy powstały dwa okręty, prototypowy PNS Yarmook (F-271) i PNS Tabuk (F-272), które znajdują się w służbie od 2020 roku.

PNS Hunain (F-273)  to okręt typu Yarmook, którego budowa rozpoczęła się od cięcia blach w czerwcu 2022 roku. Jednostki z tej serii mają 91,3 metra długości i 2300 ton wyporności. Załoga jest stosunkowo liczna jak na patrolowiec takich rozmiarów, gdyż liczy 138 oficerów i marynarzy. Napęd stanowi CODAD, składający się z czterech silników wysokoprężnych Caterpillar 3516. Zapewnia to okrętowi prędkość do 22 węzłów, a przy średniej prędkości 12 ma osiągać zasięg do 6 000 mil morskich. W swoim wyposażeniu ma pasmowy radar poszukiwania i śledzenia powierzchni/powietrza MR-36A I, dwie szybkie łodzie RHIB, a także śmigłowiec i powietrzny pojazd bezzałogowy. Na uzbrojenie podstawowe składają się działo morskie 30 mm,  ciężkie karabiny maszynowe 12,7 mm, wabiki w postaci flar, wyrzutnie bomb i prawdopodobnie też 6-8 pocisków przeciwokrętowych oraz system artyleryjski obrony bezpośredniej (Close-In Weapon System, CWIS).


PNS Tabuk (F-272), fot. Ullman Dynamics

Dziękujemy za wysłane grafiki.