• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Sześć osób na wywróconej motorówce i masowiec na ratunek

jm

19.02.2024 22:25
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Sześć osób na wywróconej motorówce i masowiec na ratunek

Partnerzy portalu

Fot. Siły Morskie Zachodniego Mindanao

Masowiec Navios Lumen napotkał na Morzu Sulu w okolicy Filipin przewróconą łódź motorową i siedzących na niej sześciu rozbitków.

Do spotkania rozbitków i blisko 300-metrowego masowca doszło w sobotę 17 lutego na Morzu Sulu, akwenie między malezyjską częścią Borneo i filipińskimi wyspami. Statek płynął na południe z Chin bez ładunku, kierował się w stronę Australii. W pewnym momencie załoga statku zauważyła przewróconą łódź motorową charakterystycznego dla Filipin typu motorbanca. Na odwróconej do góry dnem jednostce siedziało sześciu rozbitków. Navios Lumen natychmiast rozpoczął akcję ratunkową i zgłosił incydent odpowiednim służbom. Okazało się, że sześciu pechowców płynęło z wyspy Mapun w zachodniej części Filipin do miasta Zamboanga po drugiej części Morza Sulu. Motorbanca trafiła jednak na wzburzone morze i silny prąd, w wyniku czego przewróciła się, ale utrzymywała na powierzchni na tyle, że rozbitkowie byli w stanie się na nią wdrapać. Nie wiadomo, jak długo na niej przebywali.

Podano natomiast, że sześciu pechowcom nic się nie stało. Zostali oni przekazani na jednostkę marynarki wojennej Filipin Jose Loor Sr., a następnie zorganizowano transport w rodzinne strony.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.