• <

Dwie akcje ratunkowe na Bałtyku i przestroga od morskiej służby SAR

rk

05.02.2024 11:26 Źródło: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Dwie akcje ratunkowe na Bałtyku i przestroga od morskiej służby SAR

Partnerzy portalu

Fot. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa

Na obszarze Zatoki Gdańskiej, w związku z trudnymi warunkami pogodowymi, w weekend dwukrotnie musieli interweniować ratownicy z gdyńskiego oddziału Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Jak podkreślił szef formacji Sebastian Kluska, do akcji doszło, gdy w mediach było głośno o akcji ratowania 8-miesięcznego psa Rysia, który utknął na wysepce na Bugu. Po kilku dniach prób wydostania go z pułapki przez miejscowe służby, pomogli ratownicy z Kołobrzegu, którzy w tym celu przebyli 700 kilometrów. W międzyczasie, kolejno 3 i 4 lutego br. miały miejsce akcje ratunkowe w Zatoce Gdańskiej, gdzie we znaki żeglarzom dawały się fale oraz silny wiatr połączony z deszczem. O pomoc wezwali w obu przypadkach kitesurferzy (kitesurfing to sport wodny, polegający na poruszaniu się po wodzie na desce lub hydroskrzydle z pomocą latawca, z ang. kite). Miłośnicy tego sportu niekiedy przeliczają się w radzeniu sobie z pogodą i wymagają wsparcia ze strony służb ratunkowych.

Szef Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa zwrócił uwagę na ubiór zakładany do uprawiania morskich dyscyplin sportowych. Wśród ich miłośników są popularne czarne stroje, co w razie wypadku stwarza niebezpieczeństwo. Zdaniem wielu specjalistów i instruktorów najlepiej zakładać stroje różnokolorowe, najlepiej w jasnych odcieniach, w tym i bieli. Widać to choćby po uczestnikach zawodów żeglarskich. Dzięki temu, jeśli dojdzie do wypadku, łatwiej dostrzec poszkodowaną osobę, lub po prostu ją obserwować.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.