• <

Rząd Filipin: udaremniliśmy ataki chińskich hakerów na systemy rządowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo morskie

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rząd Filipin: udaremniliśmy ataki chińskich hakerów na systemy rządowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo morskie

Partnerzy portalu

Fot. Straż Wybrzeża Filipin

Hakerzy działający w Chinach nieskutecznie próbowali włamać się na strony internetowe i do systemów poczty elektronicznej prezydenta Filipin i agencji rządowych, w tym odpowiedzialnych za bezpieczeństwo morskie – powiadomił w poniedziałek rzecznik ministerstwa informacji i komunikacji w Manili.

Ataki zbiegły się w czasie ze wzrostem napięć na tle sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim.

Celem styczniowych ataków hakerskich były skrzynki pocztowe Departamentu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (DICT), strona internetowa krajowego systemu monitorowania wybrzeża NCWS i osobista strona internetowa prezydenta Filipin Ferdinanda Marcosa Jr – powiedział w rozmowie z radiem DWPM rzecznik DICT Renato Paraiso.

"Nie przypisujemy tego (ataków) żadnemu państwu. Ale biorąc pod uwagę adresy protokołu internetowego, ustaliliśmy, że były one z Chin" – oświadczył Paraiso, dodając, że hakerzy korzystali z usług państwowego operatora telekomunikacyjnego Unicom.

"Apelujemy do chińskiego rządu o pomoc w zapobieganiu dalszym atakom" – dodał rzecznik.

W ubiegłym tygodniu DICT poinformowało również o udaremnieniu prób włamania na rządowe strony internetowe Filipińskiej Straży Przybrzeżnej (PCG) i Administracji Opieki nad Pracownikami Zamorskimi (OWWA).

"PCG znalazło się w ostatnich latach na celowniku chińskich władz, ponieważ Pekin agresywnie wysuwa swoje roszczenia do prawie całego Morza Południowochińskiego, w tym wód w obrębie 370-kilometrowej wyłącznej strefy ekonomicznej Filipin" – podkreśla portal dziennika "Inquirer".

W ostatnim czasie na linii Pekin-Manila dochodzi do coraz bardziej otwartej wymiany oskarżeń o naruszanie suwerenności. Filipiny zarzuciły Chinom użycie armatek wodnych przez jednostki straży przybrzeżne wobec cywilnych statków filipińskich i doprowadzenie do kolizji na morzu.

W 2016 roku międzynarodowy trybunał arbitrażowy oddalił roszczenia ChRL dotyczące Morza Południowochińskiego i przyznał rację Filipinom, ale Pekin nie uznał tego orzeczenia.

Filipiny pracują obecnie nad pięcioletnią strategią cyberbezpieczeństwa, aby wzmocnić swoją obronę. W ubiegłym roku filipińskie wojsko ogłosiło, że utworzy dowództwo ds. cyberbezpieczeństwa. 

krp/ ap/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.