• <

Wynik wyszukiwania - "rozbitkowie" - Wiadomości

Ok. 50 migrantów zaginęło na morzu, gdy przewróciła się ich łódź

Ok. 50 migrantów, płynących z Turcji do Włoch zaginęło, gdy ich łódź przewróciła się w odległości 100 mil od wybrzeży Kalabrii - podała w poniedziałek Ansa. Statek handlowy, który znajdował się w pobliżu miejsca katastrofy, zabrał na pokład 12 ocalałych i przekazał ich włoskiej straży przybrzeżnej.
17.06.2024

Jak przetrwać i ratować na morzu? Ćwiczenia i badania na Bałtyku z udziałem studentów i pracowników uczelni morskich

Ćwiczenia oraz badania naukowe Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) z udziałem studentów oraz kadry Politechniki Morskiej w Szczecinie, a także Uniwersytetu Morskiego w Gdyni miały miejsce 26 marca 2024 na Zatoce Gdańskiej. Obejmowały one dwie części – badanie zachowań rozbitków na tratwie ratunkowej podczas wielogodzinnego dryfu i obliczenia przewidywań znosu tratwy.
23.04.2024

Groźny wypadek jachtu nieopodal Przylądka Rozewie. Rozbitkom pomogli morscy ratownicy

Inspektorzy operacyjni MRCK Gdynia odebrali 3 kwietnia zgłoszenie od Polish Rescue Radio o jachcie Maui, który w rejonie Rozewia sztrandował. Na jednostce znajdowały się dwie osoby, znalazły się one w wodzie przy jachcie. Natychmiast zadysponowane zostały statek ratowniczy Bryza, Brzegowa Stacja Ratownicza z Władysławowa oraz śmigłowiec ratowniczy. Obszar wokół Przylądka Rozewie jest rejonem niebezpiecznym ze względu na dno, które wyłożone jest głazami.
04.04.2024

Sześć osób na wywróconej motorówce i masowiec na ratunek

Masowiec Navios Lumen napotkał na Morzu Sulu w okolicy Filipin przewróconą łódź motorową i siedzących na niej sześciu rozbitków.
19.02.2024

Lampedusa. Katastrofa łodzi z migrantami, nie żyje dziecko

Dwuletnia dziewczynka zginęła, o osiem osób jest zaginionych - to wstępny, podany przez Ansę bilans katastrofy łodzi z migrantami niedaleko brzegów Lampedusy w poniedziałek. Na pokładzie łodzi, która wypłynęła z Tunezji i zatonęła blisko włoskiej wyspy, było według relacji rozbitków 53 migrantów. Ich mała grupa, także kobiety i dzieci, zdołała o własnych siłach dotrzeć na brzeg.
21.11.2023

Kolejne kontrowersyjne nagranie sił zbrojnych Izraela. Żołnierze strzelają do Palestyńczyków na wodzie

Rozpoczęte przez Hamas walki przeciwko Izraelowi cechują się znaczną intensywnością, tocząc się w domenie lądowej, morskiej i powietrznej. Służby prasowe Sił Obronnych Izraela opublikowały kolejne nagranie z toczących się walk na Morzu Śródziemnym w strefie przybrzeżnej, na którym widać działania wymierzone w Palestyńczyków.
25.10.2023

Ponad 60 osób mogło zginąć w katastrofie łodzi przewożącej migrantów na Oceanie Atlantyckim

Ponad 60 osób mogło zginąć w katastrofie łodzi przewożącej senegalskich migrantów, do której doszło u wybrzeży Wysp Zielonego Przylądka na Oceanie Atlantyckim; władze w Dakarze potwierdziły we wtorek, że uratowano 38 spośród 101 pasażerów - podała w środę agencja Reutera.
16.08.2023

Włochy. Rozbitkowie mówią o śmierci 41 migrantów w katastrofie łodzi

41 migrantów zginęło, gdy łódź, którą płynęli z tunezyjskiego portu Safakis wywróciła się podczas przeprawy przez Cieśninę Sycylijską - taką wiadomość przekazało czterech rozbitków, uratowanych w środę przez włoską Straż Przybrzeżną i załogę maltańskiego statku.
09.08.2023

Włochy. Prasa: uczestnicy tragicznego rejsu po jeziorze Maggiore mogli szpiegować rosyjskich oligarchów

Uczestnicy tragicznego rejsu małym statkiem turystycznym po jeziorze Maggiore na północy Włoch, który zatonął w niedzielę, być może szpiegowali rosyjskich oligarchów w rejonie, gdzie kupują wille i hotele. Taką tezę przedstawił dziennik „Corriere della Sera” cztery dni po wypadku, w którym zginęło trzech agentów włoskiego i izraelskiego wywiadu oraz partnerka właściciela jednostki - Rosjanka.
01.06.2023

Rybacy spędzili sześć dni bez jedzenia i i picia na wyspie u wybrzeży Australii

Patrol australijskiej służby granicznej uratował jedenastu indonezyjskich rybaków uwięzionych na małej wyspie u wybrzeży Australii. Rozbitkowie spędzili tam sześć dni bez jedzenia i picia.
19.04.2023

Podczas sztormu na Morzu Czarnym zatonął statek [WIDEO]

Mały statek towarowy zarejestrowany na Komorach i obsługiwany przez rosyjską załogę ucierpiał podczas zimowego sztormu na Morzu Czarnym. W wyniku silnych fal oraz wiatru jednostka rozpadła się i zatonęła. Z 11 członków załogi jeden zmarł w wyniku obrażeń a drugi pozostaje w stanie krytycznym.
22.02.2023

Amerykańskie służby uratowały 20 rozbitków na bezludnej wyspie w pobliżu Kuby

Funkcjonariusze amerykańskiej straży wybrzeża uratowali 20 osób na położonej na północ od Kuby wyspie Cal Sal, wchodzącej w skład archipelagu Bahamów - podała w środę telewizja CNN Espanol w oparciu o informacje służb USA.
08.02.2023

Włochy. Kilkuset migrantów zeszło na ląd z pokładu trzech statków

Kilkuset migrantów zeszło w niedzielę na ląd we włoskich portach z trzech statków, które otrzymały zgodę rządu na zawinięcie do nich. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które zapowiedziało wcześniej zaostrzenie polityki migracyjnej, zastrzegło, że wpuszczenie tych jednostek z powodów humanitarnych nie oznacza zmiany kursu władz Włoch.
12.12.2022

Rybacy uciekli z łodzi w ostatniej chwili (WIDEO)

Amerykańska Straż Przybrzeżna opublikowała wideo z akcji ratunkowej u wybrzeży Karoliny Północnej. Służby zareagowały na sygnał nadany przez małą łódź rybacką. Dwóch rybaków udało się uratować w ostatniej chwili.
20.11.2022

Kilkudziesięciu migrantów zaginionych po katastrofie łodzi na Morzu Egejskim

Kilkadziesiąt osób jest uznawanych za zaginione po katastrofie łodzi przewożącej migrantów, która zatonęła w środę na Morzu Egejskim, nieopodal greckiej wyspy Karpatos; zdołano uratować 29 rozbitków, a na pokładzie mogło znajdować się 60-80 uchodźców - poinformowała agencja Reutera.
10.08.2022

[WIDEO] Cztery dni dryfowali na tratwie ze styropianu

Czterej członkowie załogi indonezyjskiego statku przez cztery dni dryfowali na prowizorycznej tratwie zrobionej ze styropianowych pojemników na żywność.
03.06.2022

USA. Jedenaście ofiar śmiertelnych katastrofy statku z haitańskimi migrantami

Co najmniej 11 osób utonęło, gdy statek przewożący haitańskich migrantów wywrócił się w pobliżu Portoryko - poinformowała w czwartek Straż Przybrzeżna USA.
13.05.2022

Liban. Wojskowy okręt zatopił łódź z blisko 60 migrantami; co najmniej sześć osób zginęło

W nocy z soboty na niedzielę u wybrzeży Libanu zatonęła łódź z blisko 60 migrantami na pokładzie; zginęło co najmniej sześć osób - poinformowała w niedzielę agencja Associated Press za libańskimi państwowymi mediami. Według ocalałych rozbitków wypadek spowodowała libańska marynarka wojenna.
24.04.2022

Pożar promu w Grecji: nowe informacje mówią o 11 zaginionych

Pomimo tego, że pierwsze informacje podawały, że ewakuowani zostali wszyscy znajdujący się na pokładzie promu Euroferry Olimpia, który wczoraj w nocy stanął w płomieniach nieopodal Kofru, okazało się, że 11 osób jest zaginionych.
20.02.2022

USA. Trwają poszukiwania 39 rozbitków ze statku, jaki zatonął w pobliżu Florydy

Amerykańska straż przybrzeżna prowadzi od kilku godzin we wtorek akcję poszukiwania 39 rozbitków z niewielkiego statku, jaki zatonął 70 km od Fort Pierce na Florydzie. Na pokładzie statku znajdowali się najprawdopodobniej migranci, przemycani do USA.
26.01.2022

Obchody 10. rocznicy katastrofy statku Costa Concordia, przybyła grupa rozbitków

Na włoskiej wyspie Giglio uczczono w czwartek 32 ofiary katastrofy statku Costa Concordia sprzed 10 lat. Na wyspę wrócili niektórzy rozbitkowie, którzy znaleźli tam wtedy schronienie i otrzymali pomoc.
13.01.2022

Włochy. Ponad 400 migrantów uratowanych na morzu przybyło na Lampedusę

Ponad 400 migrantów dotarło w poniedziałek na włoską wyspę Lampedusa - podała Ansa. To uratowani przez włoskie służby morskie rozbitkowie z czterech łodzi.
08.11.2021

Na tunejzyjskich wodach zgineło co najmniej 43 migrantów po zatonięciu łodzi

Co najmniej 43 migrantów zaginęło po zatonięciu łodzi u wybrzeża Tunezji - poinformowała w sobotę organizacja Czerwonego Półksiężyca. Łódź transportowała 127 osób, 84 udało się uratować.
03.07.2021

Załoga tankowca uratowała dwie osoby dryfujące na kawałku drewna

Łut szczęścia sprawił, że tankowiec 113,553 DWT Godam pod banderą Marshalla napotkał dziś rano dwie osoby dryfujące w Cieśninie Torresa, oddzielającej północną Australię od Papui Nowej Gwinei. Pilot na pokładzie, który miał pomagać w nawigacji tankowcem, zauważył dwie osoby trzymające się kurczowo kawałka drewna na wodzie.
04.12.2020

Rozbitkowie na Polskim Haku

Zwiedzanie Gdańska z perspektywy wody ma swoje zalety. Niestety nie zawsze taka wyprawa jest bezpieczna. Przekonało się o tym trzech mężczyzn, którzy w sobotnie przedpołudnie wybrali się na kajaki.
26.08.2020

Napis na piasku „SOS” uratował trzech mężczyzn, którzy dopłynęli do bezludnej wyspy na Pacyfiku

Olbrzymi napis "SOS" na piasku uratował po trzech dniach trzech mężczyzn, którzy dopłynęli do bezludnej wyspy Pikelot w Mikronezji na Pacyfiku. Rozbitkowie byli w dobrym stanie, kiedy australijski śmigłowiec przybył im z pomocą – podała telewizja Sky News.
04.08.2020

Malezja: Trwa akcja ratunkowa po zatonięciu łodzi z 24 uchodźcami

Malezyjskie służby rozpoczęły w niedzielę akcję ratunkową w pobliżu wyspy Langkawi na Morzu Andamańskim po zatonięciu łodzi, na której znajdowało się 25 Rohingyów pragnących przedostać się z Birmy do Malezji. Do brzegu dotarła tylko jedna osoba z tej grupy.
27.07.2020

Statek NGO ze 180 migrantami płynie w stronę Sycylii

Statek organizacji pozarządowej Ocean Viking ze 180 migrantami uratowanymi na morzu 25 i 26 czerwca otrzymał w niedzielę od MSW Włoch zgodę na płynięcie do Porto Empedocle na Sycylii. Jednostka dotrze tam w poniedziałek, a migranci przejdą kwarantannę.
05.07.2020

Wspomnienie o kapitanie Henryku Jaskule

Na wieczną wachtę odszedł kapitan Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Wybitny żeglarz, który był inspiracją dla kolejnych pokoleń wilków morskich.
16.05.2020

Cypr Północny przyjął łódź z uchodźcami, których nie wpuścili cypryjscy Grecy

Cypryjskie media doniosły w sobotę, że łódź z 175 syryjskimi uchodźcami wywróciła się niedaleko od wschodniego wybrzeża Północnego Cypru. Rozbitkowie zostali przyjęci przez cypryjskich Turków. Wcześniej ta sama łódź próbowała dotrzeć do portu na południu wyspy.
21.03.2020

Mleczny Piotr. Rzeźby Czesława Podleśnego

Wiele osób odwiedzających tereny dawnej Stoczni Gdańskiej nie kryje swojej fascynacji tym miejscem, nie tylko jego historią, ale też tym, co dzieje się tu obecnie - działaniami artystów. Szerokim echem odbija się ostatnio plenerowa rzeźbiarska ekspozycja dzieł Czesława Podleśnego.
04.12.2019

Uratowano wszystkich członków załogi południowokoreańskiego statku (wideo)

Straż przybrzeżna USA uratowała w poniedziałek wieczorem ostatniego z członków załogi południowokoreańskiego statku towarowego, który przewrócił się w pobliżu portu Brunswick w stanie Georgia. Wcześniej tego dnia zdołano ocalić trzech innych członków załogi.
10.09.2019

Włoski sąd zgadza się na wpuszczenie statku NGO z migrantami, Salvini protestuje

Sąd administracyjny włoskiego regionu Lacjum uchylił w środę zakaz wpłynięcia na wody terytorialne Włoch, który wydany został statkowi hiszpańskiej organizacji pozarządowej z ok. 150 migrantami na pokładzie. Wywołało to irytację szefa MSW, wicepremiera Matteo Salviniego.
14.08.2019

Węgry: Premier Orban pochwalił politykę migracyjną rządu Włoch

Premier Węgier Viktor Orban wyraził w liście do włoskiego premiera Giuseppe Contego szacunek swego kraju dla nowego rządu Włoch, który polityką migracyjną chroni granice zewnętrzne UE – powiedział w niedzielę szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto agencji MTI.
16.07.2018

Włochy/Premier: Francja i Malta przyjmą po 50 migrantów z 450-osobowej grupy

Francja i Malta przyjmą po 50 migrantów z 450-osobowej grupy, która na pokładzie kutra przypłynęła z Libii i dotarła w rejon Sycylii. O porozumieniu z obu krajami poinformował w sobotę wieczorem premier Włoch Giuseppe Conte.
15.07.2018

Włochy: Premier za zmianą reguł międzynarodowych misji na Morzu Śródziemnym

Premier Włoch Giuseppe Conte opowiedział się za zmianą reguł misji patrolowania Morza Śródziemnego i ratowania migrantów. W wywiadzie dla wtorkowego dziennika "La Stampa" ocenił, że Włochy zrobiły za mało, by z kwestii migracji uczynić sprawę europejską.
10.07.2018

IOM: 23 osoby utonęły podczas próby przedostania się z Libii do Włoch

Prawdopodobnie 23 osoby straciły życie podczas sobotniej próby przedostania się przez Morze Śródziemne z Libii do Włoch - poinformował we wtorek rzecznik Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM). Od początku roku na tym szlaku zginęło 316 migrantów.
06.03.2018

Bezpieczeństwo statków pasażerskich – ważne zmiany unijnych przepisów, część I

Część I - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie reguł i norm bezpieczeństwa statków pasażerskich.
23.01.2018

Zginęły 32 osoby, a 157 zostało rannych. 6. rocznica katastrofy statku Costa Concordia

Sobota jest na włoskiej wyspie Giglio dniem obchodów szóstej rocznicy katastrofy wycieczkowca Costa Concordia, który rozbił się w jej pobliżu o skały. Zginęły wtedy 32 osoby, a 157 zostało rannych. Koło wyspy w Toskanii wciąż trwa usuwanie skutków wypadku.
13.01.2018

Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Ich możliwości robią wrażenie (foto, wideo)

Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Na Wydziale Nawigacyjnym tej uczelni zamontowano cztery nowoczesne mostki wizyjne. Dzięki nim oferta edukacyjna uczelni znacznie wzrosła. A możliwości tych urządzeń są praktycznie nieograniczone.
03.12.2017

Włoskie i libijskie służby uratowały 660 migrantów

660 migrantów uratowały na Morzu Śródziemnym włoska Straż Przybrzeżna oraz libijska marynarka wojenna podczas operacji przeprowadzonych w ciągu ostatniej doby - podano w piątek w dwóch komunikatach tych służb.
25.11.2017

Na Pacyfiku zlokalizowano wrak okrętu Indianapolis

Ekipa poszukiwaczy, na której czele stoi współzałożyciel Microsofta Paul Allen, odnalazła wrak amerykańskiego krążownika Indianapolis, który zatonął 30 lipca 1945 r. po storpedowaniu przez japoński okręt podwodny – podało w sobotę dowództwo sił morskich USA.
20.08.2017

Włochy: Rozbitkowie poinformowali o zatonięciu 126 migrantów

126 migrantów utonęło na wodach libijskich w katastrofie pontonu - taką informacje przekazali dwaj ocaleni Sudańczycy Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji. Według ich relacji, przytoczonej przez Ansę, miało to miejsce w nocy z czwartku na piątek.
20.06.2017

Dzień otwarty na Zawiszy Czarnym

To była prawdziwa gratka dla fanów żaglowców i żeglarstwa. W niedzielę (9.04) odbył się pierwszy dzień otwarty na żaglowcu Zawisza Czarny. W tym roku czekają nas jeszcze trzy takie wydarzenia.
12.04.2017

Załoga statku Stena Saga uratowała rybaków

Nad ranem w środę 22 marca, w okolicach duńskiego wybrzeża, jeden z członków załogi dużego promu pasażerskiego Stena Saga, kursującego na linii Oslo (Norwegia) – Fredrikshavn (Dania), zauważył wystrzeloną w powietrze alarmową racę świetlną. Kapitan statku natychmiast podjął decyzję o przeprowadzeniu akcji ratunkowej, a także powiadomił odpowiednie służby poszukiwania i ratownictwa.
26.03.2017

Około 180 migrantów zginęło po zatonięciu łodzi u wybrzeży Libii

Około 180 migrantów zginęło u wybrzeży Libii na Morzu Śródziemnym w piątek, 13 stycznia - wynika z relacji czterech uratowanych osób. Rozbitkowie są na Sycylii, gdzie opowiedzieli o katastrofie łodzi psychologom i działaczom organizacji Lekarze bez Granic.
17.01.2017

Trawers Shackletona - 100 lat później

Na południowej półkuli Ziemi zaczyna się wiosna. Jacht s/y Selma Expeditions, po zimowym postoju w Ushuaia (najdalszym na południe miasta świata) opuścił już port i żegluje w kierunku wyspy Georgia Południowa. Trasa w jedną stronę to ok. 1100 mil (ponad 2000 km). Tym razem na pokładzie jachtu - skipper Piotr Kuźniar i 11-osobowa, międzynarodowa załoga.
17.10.2016

Lekcje o morzu na nowy rok szkolny

Historia nurkowania, wyprawa po podwodne tajemnice, mapa stoczniowej krainy i Gdańsk w legendach. Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przedstawia nową ofertę lekcji muzealnych dla dzieci na każdym szczeblu edukacji.
14.09.2016

Trzy dni w dryfującej tratwie

W dniach 16-19 sierpnia ORP Grom zabezpieczał szkolenie z długotrwałego przebywania w tratwie ratunkowej, którego uczestnikami było 4 instruktorów SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape) z Wojskowego Ośrodka Szkolenia Kondycyjnego w Zakopanem.
22.08.2016

Ci rozbitkowie mieli dużo szczęścia

Trzej rozbitkowie zostali uratowani z jednej z wysp na Pacyfiku. Ratunek przyszedł po tym, jak za pomocą liści palmowych napisali na brzegu ogromny napis "pomocy" (help).
09.04.2016

„Zabłądziliśmy we mgle”. Rosyjscy wędkarze o tym, jak ich ponton dryfował na Półwysep Helski

Ich życiu nic już nie zagraża, choć było bardzo niebezpiecznie. Dwóch rosyjskich wędkarzy przez kilkanaście godzin walczyło z mrozem i kilkumetrowymi falami. Wiatr zniósł ich ponton na Półwysep Helski. Historia zakończyła się szczęśliwie. O swych przeżyciach opowiedzieli Radiu Gdańsk.
17.02.2015

Na Helu odnaleziono rosyjskich rybaków, którzy byli poszukiwani na Bałtyku

Rosyjscy rybacy, których od soboty poszukiwali polscy i rosyjscy ratownicy zostali odnalezieni. Ponton, na którym dryfowali dopłynął do Polski. Na Półwyspie Helskim odnaleźli ich strażnicy graniczni.
16.02.2015

Pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych w Gdyni

Akcję z udziałem wielu służb i sprzętu oraz promu Stena Spirit odbędzie się w akwenie między Wejściem Południowym Portu Gdynia a falochronem Mariny. Rozpocznie się w dniu dzisiejszym o 14.00 i potrwa około godziny. Mieszkańcy Gdyni oraz turyści będą mieli niepowtarzalną okazję oglądania na żywo działań służb odpowiedzialnych za zwalczanie zagrożeń związanych z terroryzmem na morzu. Najlepszymi miejscami obserwacyjnymi będą Nabrzeże Beniowskiego przy Akwarium Gdyńskim, falochron Mariny oraz taras Akwarium Gdyńskiego.
28.06.2013

Sześciu polskich marynarzy z Baltic Ace wróciło do swoich domów

Sześciu polskich marynarzy, których uratowano z katastrofy po kolizji dwóch statków na Morzu Północnym wróciło do kraju i są już w swoich domach - poinformował w niedzielę PAP rzecznik Morskiej Agencji Gdynia.
09.12.2012

Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii- prawda leży na dnie morza?

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912r. RMS Titanic – należący do towarzystwa okrętowego White Star Line podczas swego dziewiczego rejsu zderzył się z górą lodową. 2 godziny później mit niezatapialnego statku zniknął pod falami Atlantyku wraz z 1500 pasażerami Titanica. Dziennikarze, którzy relacjonowali katastrofę, która w tamtą mroźną noc zachwiała całym dotychczasowym pojęciem bezpieczeństwa na morzu orzekli, że tajemnica poszła na dno w raz ze statkiem MS Titanic. W sto lat po tamtej tragedii Urząd Morski w Gdyni, Akademia Morska,
23.04.2012

Katastrofa wycieczkowca: Kolejna żywa osoba na przewróconym statku

Na przewróconym włoskim statku wycieczkowym, leżącym u wybrzeży Toskanii ratownicy stwierdzili obecność trzeciej żywej osoby - podała w niedzielę agencja Ansa. W nocy z soboty na niedzielę znaleziono tam parę Koreańczyków, dla których rejs był podróżą poślubną.
15.01.2012

Ratunek na morzu

19.09.2011. Na Zatoce Gdańskiej awarii uległ okręt podwodny. Jednostka osiadła na dnie i nie jest w stanie samodzielnie się wynurzyć. Na pokładzie znajduje się 26 marynarzy. Polskie siły morskie rozpoczynają akcję ratowniczą – to jeden ze scenariuszy rozpoczynającego się ćwiczenia SMER/MEDEX 2011.
20.09.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.