• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Włochy. Kilkuset migrantów zeszło na ląd z pokładu trzech statków

jb

12.12.2022 07:30 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Włochy. Kilkuset migrantów zeszło na ląd z pokładu trzech statków

Partnerzy portalu

Włochy. Kilkuset migrantów zeszło na ląd z pokładu trzech statków - GospodarkaMorska.pl

Kilkuset migrantów zeszło w niedzielę na ląd we włoskich portach z trzech statków, które otrzymały zgodę rządu na zawinięcie do nich. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które zapowiedziało wcześniej zaostrzenie polityki migracyjnej, zastrzegło, że wpuszczenie tych jednostek z powodów humanitarnych nie oznacza zmiany kursu władz Włoch.

Do portu w Bari w Apulii zawinęła jednostka NGO "Humanity 1", pływająca pod niemiecką banderą. Z pokładu zeszło 261 migrantów pochodzących z 22 krajów, głównie z Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Egiptu i Syrii. Jest wśród nich 40 kobiet, także ciężarnych i troje niemowląt. Media informują, że niektórzy migranci mają na ciele ślady tortur. Wiele ran opatrzyła im załoga statku podczas rejsu.

Wszyscy rozbitkowie zabrani w tych dniach z łodzi i pontonów na Morzu Śródziemnym trafią do różnych ośrodków pobytu w całych Włoszech.

Do portu w Reggio Calabria wpłynął pod eskortą Straży Przybrzeżnej kuter z około 400 migrantami. Połowa z nich pozostanie w tym mieście, a reszta trafi do Mesyny na Sycylii.

248 migrantów, głównie z Afryki subsaharyjskiej przybyło do portu Salerno w Kampanii na pokładzie statku "Geo Barents" organizacji Lekarze Bez Granic. Jest wśród nich 84 nieletnich. Opiekę nad przybyłymi zapewni zespół lekarzy, psychologów i tłumaczy.

Po wydaniu zgody na wpuszczenie statków do włoskich portów MSW w Rzymie oświadczyło, że działania organizacji pozarządowych są "często ryzykowne i prowokacyjne i sprzyjają w wielu przypadkach przedostawaniu się do Włoch migrantów ekonomicznych, którzy nie mają żadnego prawa wjazdu i pozostania".

Resort spraw wewnętrznych ogłosił, że opracowuje normy, by "zagwarantować bezpieczeństwo granic i ukrócić handel ludźmi, który wzbogaca przemytników i nie tylko".

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.