• <

Francja wyczarteruje dwa statki, by ratować migrantów na kanale La Manche

jb

30.11.2022 22:05 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Francja wyczarteruje dwa statki, by ratować migrantów na kanale La Manche

Partnerzy portalu

Francja wyczarteruje dwa statki, by ratować migrantów na kanale La Manche - GospodarkaMorska.pl

Francja wyczarteruje dwa statki, by prowadzić akcje ratownicze na kanale La Manche, przez który migranci próbują masowo przedostać się do Wielkiej Brytanii - poinformował w środę sekretariat generalny ds. morza, agencja podlegająca szefowi francuskiego rządu.

Premier Francji Elisabeth Borne "zadecydowała o wzmocnieniu sił ratunkowych na morzu w najbliższych tygodniach (...). Najpierw będzie to wyczarterowanie dwóch statków, które będą przeznaczone do pełnienia takiej misji" - przekazał sekretariat generalny ds. morza.

W listopadzie 2021 roku 27 osób zginęło po zatonięciu łodzi z migrantami w kanale La Manche, w pobliżu Calais.

W połowie listopada br. Francja i Wielka Brytania podpisały porozumienie o wspólnej walce z przeprawami nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche. Londyn zapłaci 72,2 mln euro Paryżowi, który zwiększy swoje siły bezpieczeństwa na kanale o 40 proc. Rząd Francji poinformował, że zatrudni dodatkowych policjantów i żandarmów.

Nielegalne przeprawy migrantów przez kanał La Manche przez kilka lat były źródłem napięć między Paryżem a Londynem.

Mimo rosnących wydatków skala nielegalnej imigracji przez kanał La Manche stale rośnie. Brytyjskie ministerstwo obrony podało niedawno, że liczba osób, które od początku roku przedostały się w ten sposób do Wielkiej Brytanii, wynosi już 40 885. To o 43 proc. więcej niż w całym roku 2021, gdy bilans wyniósł 28 561 osób.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.