• <
smartre_2023

Szefowa brytyjskiego MSZ: nielegalni imigranci dokonują inwazji na nasze wybrzeże

zk

01.11.2022 19:52 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szefowa brytyjskiego MSZ: nielegalni imigranci dokonują inwazji na nasze wybrzeże

Partnerzy portalu

Szefowa brytyjskiego MSZ: nielegalni imigranci dokonują inwazji na nasze wybrzeże - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter/MSF Sea

Nielegalna imigracja jest poza kontrolą, a to, co się dzieje na południowym wybrzeżu Anglii jest "inwazją" - oświadczyła w poniedziałek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman. Zapewniła, że mimo kontrowersji wokół jej osoby, nie ma zamiaru rezygnować.

Przywrócenie do rządu Braverman, reprezentantki prawego skrzydła Partii Konserwatywnej, zostało ocenione jako najbardziej kontrowersyjna decyzja personalna nowego premiera Rishiego Sunaka. Jednym z dwóch powodów odejścia Braverman z gabinetu Liz Truss było złamanie rządowych zasad bezpieczeństwa poprzez wysłanie poufnych dokumentów rządowych z prywatnego konta e-mailowego.

To, na ile poważne było to naruszenie, nie jest dokładnie jasne, ale sprawa stała się wygodnym pretekstem dla osób, którym nie podobają się jej zapowiedzi zdecydowanej walki z nielegalną imigracją, do próby usunięcia jej ze stanowiska. Szczególnie, że powodem do ataków na Braverman jest też sytuacja w przepełnionym ośrodku recepcyjnym dla migrantów w Manston w hrabstwie Kent.

W ośrodku przebywa ok. 4000 osób, czyli trzy razy więcej niż wynosi jego pojemność, rozprzestrzeniają się choroby zakaźne, a niektórzy migranci przebywają tam nawet miesiąc, choć powinni tam być jedną-dwie doby w celu identyfikacji, po czym ministerstwo spraw wewnętrznych powinno im zapewnić czasowe zakwaterowanie, co w praktyce oznacza zwykle hotel. Według dziennika "The Times", Braverman miała zablokować transfer nielegalnych imigrantów do hoteli, pomimo ostrzeżeń prawników, że byłoby to niezgodnym z prawem działaniem.

Braverman, która w poniedziałek po raz pierwszy od swojego powrotu do rządu, wystąpiła w Izbie Gmin, zaprzeczyła tym zarzutom. "Nie było przypadku, bym zablokowała zamówienia na hotele lub alternatywne zakwaterowanie, aby złagodzić presję na Manston; to po prostu nie jest prawda. Od 6 września uzgodniono ponad 30 nowych hoteli, zapewnią one dodatkowe 4500 miejsc noclegowych, wiele z nich dla tych (osób) w Manston" - mówiła Braverman.

Powiedziała również, że była przerażona, gdy po objęciu MSW dowiedziała się, że średni koszt kwaterowania migrantów to 150 funtów od osoby za noc, a niektórzy z nich trafiają do czterogwiazdkowych hoteli. "Dla mnie to nie jest akceptowalne wykorzystanie pieniędzy podatników" - oświadczyła. W zeszłym tygodniu urzędnicy MSW zeznając przed poselską komisją poinformowali, że Wielka Brytania wydaje na hotele dla migrantów 6,8 mln funtów dziennie.

Braverman podkreśliła też, że przybywający nielegalnie przez kanał La Manche nie są uchodźcami, lecz migrantami ekonomicznymi. "Powiedzmy jasno, co naprawdę się tutaj dzieje - Brytyjczycy zasługują na to, aby wiedzieć, kto jest poważny w kwestii powstrzymania inwazji na nasze południowe wybrzeże, a kto nie. Przestańmy udawać, że wszyscy są uchodźcami w niebezpieczeństwie, cały kraj wie, że to nie jest prawda" - mówiła.

Zapewniła, że jest "całkowicie poważna w kwestii zakończenia plagi nielegalnej migracji" i naprawienia "naszego beznadziejnie luźnego systemu azylowego". "Jestem zdecydowana zrobić wszystko, co trzeba. To dlatego jestem w rządzie. Dlatego niektórzy ludzie woleliby się mnie pozbyć" - powiedziała.

Od początku roku do Wielkiej Brytanii nielegalnie przedostało się przez kanał La Manche już 39 898 osób, o ponad 10 tys. więcej niż w całym roku 2021, który dotychczas był rekordowy.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.