• <
escort_980x120_gif_2020

Pierwszy na świecie zeroemisyjny wycieczkowiec zostanie sklasyfikowany przez DNV

bk

01.11.2022 16:25
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Pierwszy na świecie zeroemisyjny wycieczkowiec zostanie sklasyfikowany przez DNV

Partnerzy portalu

Pierwszy na świecie zeroemisyjny wycieczkowiec zostanie sklasyfikowany przez DNV - GospodarkaMorska.pl
Fot. Northern Xplorer

Northern Xplorer, niedawno założone norweskie przedsiębiorstwo żeglugowe, wybrało DNV do sklasyfikowania swojego pierwszego statku wycieczkowego z zerową emisją.

Statek, określonym mianem pierwszego na świecie wycieczkowca z zerową emisją, zostanie zbudowany przez portugalską stocznię West Sea.

Zaprojektowany przez norweskich architektów Multi Maritime AS w Førde, statek dla 250 pasażerów będzie wyposażony w całkowicie elektryczny system napędowy ABB, w tym baterie i technologię wodorowych ogniw paliwowych.

Jednostka będzie również zawierać pomocniczy system zasilania energią odnawialną (energia wiatrowa i słoneczna).

Firma spodziewa się, że ta technologia umożliwi jednostce bezemisyjne żeglowanie po norweskich fiordach i dalej, w miarę jak zielona zmiana będzie się zakorzeniała w różnych częściach świata i sektorach.

Obecnie DNV będzie zaangażowane w proces budowy i oddawania do użytku, aby zweryfikować, czy projekt i konstrukcje jednostki są w pełni zgodne z obowiązkowymi wymaganiami bandery i międzynarodowymi, co będzie podstawą do uzyskania i utrzymania wszystkich niezbędnych certyfikatów dla bezpiecznej eksploatacji.

- Jestem bardzo zadowolony, że DNV dołącza do nas w tym projekcie, biorąc pod uwagę ich kompetencje i wgląd jako wiodącego towarzystwa klasyfikacyjnego. Ich doświadczenie w opracowywaniu nowych zasad i standardów dla statków hybrydowych i w pełni elektrycznych jest niezrównane i czyni ich najlepszym partnerem, jakiego możemy mieć w trakcie kontynuowania naszej misji budowy statku wycieczkowego napędzanego wodorem - powiedział prezes Northern Xplorer, Rolf André Sandvik.

- Cieszymy się na współpracę z zespołem NX i stocznią. Ich koncepcja rejsów o zerowej emisji, pokazuje nowy paradygmat dla branży, z którego jesteśmy dumni, że możemy być częścią wypuszczania jej na świat. Przyszłościowe projekty współpracy, takie jak ten, są niezwykle ważne dla przyspieszenia dekarbonizacji nie tylko dla sektora rejsów wycieczkowych, ale dla całego przemysłu morskiego - dodał Paal Johansen, starszy wiceprezes i dyrektor ds. globalnych statków wycieczkowych, DNV Maritime.Źródło: offshore-energy.biz, northernxplorer.com

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.