• <
smartre_2023

Fabryka Vestasa w Szczecinie zapewni setki miejsc pracy

30.10.2022 12:50
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Fabryka Vestasa w Szczecinie zapewni setki miejsc pracy

Partnerzy portalu

Fabryka Vestasa w Szczecinie zapewni setki miejsc pracy  - GospodarkaMorska.pl

Od portów będzie zależał poziom wskaźnika local content w projektach offshore wind, gdyż właśnie w tych miejscach tworzą się huby związane z morską energetyka wiatrową. Duże nadzieje dają fabryki komponentów, na które liczy Polska. Jedna z nich powstanie w Szczecinie. Produkcja zapewni setki miejsc pracy.

W październiku duński lider wiatrowy Vestas zapowiedział plany budowy fabryki gondoli i piast wiatrowych w Szczecinie. Branża z zadowoleniem przyjęła ogłoszenie, które może wzmocnić potencjał przemysłowy nadmorskich obszarów w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami, fabryka ma wygenerować 700 bezpośrednich miejsc pracy. Pośrednio ma powstać kilka tysięcy miejsc pracy.

Polski inwestor PKN Orlen wybuduje równolegle port do montażu morskich turbin wiatrowych w Świnoujściu. Obie inwestycje będą obsługiwać projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy 1,2 GW na Morzu Bałtyckim. Vestas dostarczy, zainstaluje i uruchomi 76 turbin wiatrowych na potrzeby projektu, a także będzie wspierać projektowanie fundamentów.

W Szczecinie będą produkowane turbiny V236-15,0MW. Nowa fabryka ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 roku.

– Europa potrzebuje jeszcze wielu takich inwestycji. Jej łańcuch dostaw morskiej energetyki wiatrowej może dziś wyprodukować do 7 GW rocznie nowych turbin. Ale w perspektywie od 2026 roku musi on produkować 20 GW rocznie, aby zrealizować ambitne cele Europy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Już teraz występują wąskie gardła w zakresie zdolności produkcyjnych fundamentów turbin morskich oraz dostępności statków do ich instalacji – wskazuje europejskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej WindEurope.

Branża przekonuje, że władze publiczne będą musiały wspierać inwestycje w produkcję. Poprzez wsparcie finansowe, takie jak ulgi podatkowe, które USA oferują obecnie w ramach ustawy o redukcji inflacji. Europejski Bank Inwestycyjny i krajowe banki rozwoju również mają do odegrania kluczową rolę.

Aby rozwój morskiej energetyki wiatrowej nabrał rozpędu, rządy europejskich krajów muszą również określić jasny harmonogram aukcji, tak aby ci, którzy chcą budować nowe fabryki turbin, mogli dopasować moce do zapotrzebowania na rynku.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.