• <

Wynik wyszukiwania - "fabryka" - Wiadomości

Władze USA ogłaszają pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych

Podczas wystąpienia 24 kwietnia na konferencji International Partnering Forum w Nowym Orleanie w stanie Luizjana, sekretarz spraw wewnętrznych Deb Haaland ogłosi nowy, pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych, który obejmuje do 12 potencjalnych umów dla morskich farm wiatrowych do 2028 roku.
26.04.2024

MFW: Nieefektywna ochrona infrastruktury krytycznej w RP przed atakami w cyberprzestrzeni

W poprzednich swoich artykułach autorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązujące akty prawne, mające na celu zapewnienie gruntu prawnego dla aktywności związanej z bezpieczeństwem m.in. infrastruktury krytycznej, ze strony ataków w cyber przestrzeni. W niniejszym artykule autorzy chcą przybliżyć realne działania, mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej przed atakiem w cyberprzestrzeni.
19.04.2024

Rozpoczęła się decydująca faza realizacji Morskiego Terminala Przeładunkowego

Na budowie Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej toczą się intensywne prace. We wschodniej części nabrzeża oraz na pomostach komunikacyjnych, zamontowano balustrady. Prace żelbetowe dla całej inwestycji zostały zakończone, a na ul. Sztutowskiej zakończono budowę nowo zaprojektowanego przepustu. Co zaplanowano na kolejne tygodnie robót?
17.04.2024

Windar Renovables i Navantia Seanergies sfinalizowały pierwsze zamówienie na monopale dla morskiej farmy wiatrowej Moray West

Fabryka monopali w stoczni Navantia Seanergies w Fene (A Coruña), zbudowana przez Windar Renovables i Navantia Seanergies wykonała swoje pierwsze zamówienie na nowy rodzaj fundamentów dla farm wiatrowych na morzu.
11.04.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. zawiązuje umowę z Świdnicką Fabryką Lin i Drutu Linosteel Sp. z o.o.

Gdyńska stocznia nawiązuje współpracę z Świdnicką Fabryką Lin i Drutu Linosteel Sp. z o.o. Dotyczy ona dostarczania wyposażenia potrzebnego do prac stoczniowych.
03.04.2024

Mostostal Pomorze wykonał kolejne konstrukcje na potrzeby eksploatacji złóż gazowych

Mostostal Pomorze S.A. zakończył prace nad kolejnym projektem dla branży offshore. Dostarczone konstrukcje zostaną wykorzystane na potrzeby trzech złóż gazowych zlokalizowanych w północnej części Morza Norweskiego.
27.03.2024

Kamień węgielny i kapsuła czasu już w murach fabryki Vestas w Szczecinie

Do budowanej na wyspie Ostrów Brdowski w Szczecinie fabryki turbin wiatrowych duńskiego Vestas wmurowano kamień węgielny wraz z kapsułą czasu. To spory kamień milowy, który oznacza postęp w budowie hali, a tym samym rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
27.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Wyzwania łańcucha dostaw

W poniedziałek w Sopocie rozpoczęła się konferencja Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie. Wydarzenie poświęcone jest w dużej mierze często pomijanemu aspektowi rozwoju branży – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym.
15.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

DWF Poland doradcą Baltic Towers przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych

DWF Poland doradcą prawnym Baltic Towers sp. z o.o. przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych (offshore wind).
08.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty. PSEW i Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Województwo zachodniopomorskie staje się kluczowym hubem dla offshoru w Polsce i strategicznym ośrodkiem dla eksploatacji energii wiatrowej na Bałtyku. Region staje się nie tylko producentem energii odnawialnej, której wciąż w Europie brakuje, ale też miejscem produkcji komponentów dla tego sektora. Na całym Pomorzu Zachodnim jest gigantyczny potencjał do tego, żeby elektrownie wiatrowe obsługiwać, instalować i serwisować.
04.03.2024

Grupa Przemysłowa Baltic buduje dwie trafostacje dla projektu Baltic Power

Grupa Przemysłowa Baltic realizuje budowę dwóch morskich trafostacji (OSS) dla pierwszego w Polsce projektu morskiej farmy wiatrowej. Prace prefabrykacji obu zleconych konstrukcji w ramach projektu Baltic Power odbywają się równolegle w zakładach produkcyjnych Grupy tj. w Gdańsku i Gdyni.
04.03.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

Erbud wybuduje halę produkcyjną dla fabryki wież wiatrowych Baltic Towers

Erbud zawarł umowę z Baltic Towers o wartości 358,4 mln zł netto na zaprojektowanie i budowę hali produkcyjnej wież dla morskiej energetyki wiatrowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku - podała spółka w komunikacie.
22.02.2024

Nowy skład rady nadzorczej Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Na stronie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” sp. z o.o. opublikowano informacje o nowym składzie rady nadzorczej.
16.02.2024

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas w Szczecinie

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas – światowego lidera w produkcji turbin wiatrowych. W Szczecinie, na Wyspie Brdowskiej, powstanie nowoczesne Vestas Assembly Hall – centrum montażu gondoli do turbin wiatrowych. To przełomowa inwestycja, kluczowa dla energetyki wiatrowej.
09.02.2024

Bezpieczeństwo Polski, Danii i całej Europy opiera się dziś na potencjale Bałtyku

W Szczecinie, do którego z Warszawy udał się duński król Fryderyk X w ramach swojej pierwszej, oficjalnej wizyty zagranicznej, monarcha mógł poczuć się jak w domu. Pomorze Zachodnie nazywane jest „Małą Danią”, z racji skali i wysokiego poziomu innowacyjności skandynawskich inwestycji w tym regionie. Wizyta stanowiła okazję do inauguracji kolejnych, przełomowych projektów jak budowa nowej fabryki, produkującej komponenty dla energetyki wiatrowej przez duńską firmę Vestas.
06.02.2024

Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.
04.02.2024

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego w Gdańsku na półmetku

Realizacja Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej przebiega zgodnie z planem. Prace prowadzone są równolegle zarówno przy części rafineryjnej, jak i przy samym terminalu. W ostatnim czasie wykonano m.in. roboty żelbetowe związane z nadbudową nabrzeża oraz nadbudową pomostów przeładunkowych czy montaż konstrukcji stalowej pomostów komunikacyjnych. Tym samym zrealizowano już 50% inwestycji.
30.01.2024

Kolejny gigant w branży offshore wybiera Szczecin

Ostatnie dni obfitują w bardzo dobre wiadomości gospodarcze dla Szczecina. W ubiegłym tygodniu firma Vestas zapowiedziała budowę drugiej fabryki a teraz kolejny potentat w branży offshore potwierdza zamiar budowy swojego zakładu. To hiszpańska firma Windar Renovables, która podpisała dziś tj 16 stycznia br. z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście ostateczną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. Tam zamierza zbudować fabrykę produkującą wieże wiatrowe.
16.01.2024

Fabryka Tesli zawiesza produkcję z powodu problemów z dostawami części przez Morze Czerwone

Zakłady Tesli w Gruenheide w niemieckiej Brandenburgii zostały zmuszone do zawieszenia produkcji samochodów na dwa tygodnie. Powodem jest niespokojna sytuacja w rejonie Morza Czerwonego, która wpłynęła na wydłużenie łańcucha dostaw części – poinformowała agencja dpa.
12.01.2024

Vestas planuje drugą fabrykę w Polsce

Vestas ma ambicje stać się liderem na rynku morskich turbin wiatrowych i wspierać rozwój europejskiego sektora offshore wind. Firma ogłosiła plany budowy nowej fabryki w Szczecinie, która ma produkować łopaty do ich flagowego modelu V236-15.0 MW. Uruchomienie działalności jest zaplanowane na 2026 rok, co ma przyczynić się do stworzenia ponad 1000 nowych miejsc pracy.
11.01.2024

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podsumowuje rok 2023

Rok 2023 był dla polskiej branży portowej istotny z racji na wychodzenie światowej gospodarki z pandemii COVID-19. Tak jak w poprzednich latach, upływał on pod znakiem dalszego rozwoju i rozbudowy portów, co oznaczało nowe inwestycje umowy, przetargi, a także wiele zrealizowanych przedsięwzięć. Swoje podsumowanie przygotował Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
04.01.2024

Branża portowa to prawdziwy roller coaster. Wywiad z Michałem Śmigielskim prezesem MAG

O boomie przeładunkowym w polskich portach, wyzwaniach i potencjale branży, kierunkach rozwoju oraz ważnej roli kolejnej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 rozmawiamy z Michałem Śmigielskim, prezesem Morskiej Agencji Gdynia.
02.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

135 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Gdyni

30 grudnia 1888 r. w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, w okresie międzywojennym wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz skarbu, zasłużony dla powstania portu w Gdyni, autor koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego, bohater sztuki „Imperium”.
30.12.2023

Bez zwarć i przeciążeń na polskich promach Ro-Pax

Na statkach instalowane są coraz bardziej złożone systemy dystrybucji i zarządzania energią. Nowego znaczenia nabierają urządzenia zapewniające bezpieczeństwo zasilania. Przykładem są trzy jednostki budowane obecnie dla spółki Polskie Promy, które będą wyposażone w szereg urządzeń zabezpieczających ABB.
27.12.2023

Certyfikat Typu dla turbiny Vestasa V236-15,0 MW

Przełomowa, 15-megawatowa turbina wiatrowa Vestasa osiąga kluczowy kamień milowy. Niecały rok po zainstalowaniu prototypu turbiny morskiej V236-15,0 MW otrzymała Certyfikat Typu.
12.12.2023

Gigantyczne komponenty elektrowni gazowej przeładowane w Porcie Gdańsk [wideo]

Do powstającej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej dotarły, zbudowane w fabrykach General Electric w Szwajcarii i Holandii, kolejne części turbozespołu. Wirnik generatora, wirnik części niskoprężnej turbiny parowej oraz moduł podgrzewania paliwa gazowego ważą łącznie ponad 200 ton. Na plac budowy zostały dostarczone z gdańskiego portu drogą kołową.
11.12.2023

Baltic Power. Od koncepcji do budowy [wideo]

Na starcie byli ostatni, do mety zbliżają się jako pierwsi. Zakończenie etapu dewelopmentu i rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to nie tylko przełomowy moment dla inwestora, ale również dla całego sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Podczas tegorocznej edycji organizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland, Piotr Ostrowski, Deputy Project Director Baltic Power, opowiedział nam o czynnikach, dzięki którym spółka wyszła na prowadzenie.
06.12.2023

Kolejne części turbozespołu do elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce przeładowywane w Porcie Gdańsk

Do budowanej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej dotarły z fabryk General Electric w Szwajcarii i Niderlandach kolejne części turbozespołu, ważące łącznie ponad 200 ton, w tym wirnik generatora i moduł podgrzewania paliwa gazowego - podała Energa z Grupy Orlen.
06.12.2023

Zakończenie czynności likwidacyjnych w postępowaniu upadłościowym ST3 Offshore sp. z o.o.

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym 15 września 2023 br. została obwieszczona informacja o głównej liście wierzytelności. Oznacza to, że zakończenia czynności likwidacyjnych w postępowaniu upadłościowym ST3 Offshore sp. z o.o., syndyk wskazuje na kolejne czynności zmierzające do zakończenia postępowania. Wierzycielom przysługiwał 14-dniowy termin na złożenie sprzeciwu do listy.
05.12.2023

W Lęborku powstanie pionierskie centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej

Rada Powiatu Lęborskiego jest inicjatorem wartego 12 000 000 zł projektu utworzenia pierwszego w Polsce Centrum Branżowego dedykowanego Energetyce Wiatrowej. Współpracując z liderami branżowymi, takimi jak Grupa ORLEN, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) i Windhunter Academy, podjęło inicjatywę mającą na celu stworzenie pionierskiego centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej w samym sercu Lęborka.
28.11.2023

Farma wiatrowa Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem MEW w Polsce

1,2 GW zielonej energii z morskiej farmy wiatrowej spółki Baltic Power już w 2026 r. zasili 1,5 mln gospodarstw domowych. Inwestycja jest najbardziej zaawansowanym projektem morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce. „Prace konstrukcyjne już widać” - mówi Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora ds. projektów w Baltic Power.
23.11.2023

Druga trafostacja od Baltic Operator rusza w drogę do zamawiającego

Spółka Baltic Operator zakończyła 8 listopada realizację projektu, w którego zakresie było wykonanie dwóch morskich trafostacji (OSS) na rzecz naszego duńskiego partnera. W godzinach popołudniowych, z gdyńskiego terenu produkcyjnego wypłynęła gotowa, „bliźniacza" trafostacja morskiej farmy wiatrowej z przeznaczeniem na amerykański rynek. Prace nad nimi trwały przez kilkanaście miesięcy.
09.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

Kto zbuduje nowy budynek Polskiej Stacji Antarktycznej? Ruszył przetarg

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk ogłosił przetarg na budowę nowego budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego.
05.11.2023

Bloomberg: Polska wśród krajów korzystających na zmianach powodowanych rywalizacją USA i Chin

Polska obok Meksyku, Wietnamu, Indonezji i Maroka jest jednym z kluczowych krajów w zmieniającej się gospodarce światowej, które najbardziej korzystają na zmianach w globalnych łańcuchach dostaw wynikających z rywalizacji USA i Chin - wynika z analizy opublikowanej przez Bloomberga. Raport wskazuje na znaczenie Polski w kontekście produkcji baterii.
04.11.2023

Rekordowy Kongsberg po 3 kwartale 2023 r. Rekordowy kontrakt z Polską na 16 mld NOK podbił wartość zamówień do ponad 69 mld NOK

W III kwartale 2023 Kongsberg osiągnął przychody 10 miliardów NOK ze sprzedaży produktów i usług. Przewiduje się, że w 2023 r. wzrost przychodów wyniesie 28% w porównaniu z rokiem ubiegłym – poinformował Geir Håøy, Prezes i CEO Kongsberg Group w ostatni piątek października. Jako sukces tego roku prezes Kongsberga podaje kontrakt z Polską o wartości 16 mld NOK z września 2023 r.
30.10.2023

Baltic Operator zbudował trafostacje dla morskich farm wiatrowych

Z gdyńskiego oddziału stoczni Baltic Operator wypłynęła pierwsza z realizowanych przez Grupę Przemysłową Bałtyk trafostacji, które będą pracować na morskiej farmie wiatrowej u wybrzeży Stanów Zjednoczonych.
29.10.2023

106 gondoli na taśmach produkcyjnych dla MEW na Morzu Północnym

Zmiany własnościowe na rynku energetyki wiatrowej wspierają inwestycje na wielką skalę. Na Morzu Północnym Fabryka w Cuxhaven pracuje na pełnych obrotach. W niedługim czasie 106 gondoli trafi na morskie farmy wiatrowe Gode i Borkum Riffgrund. Produkcji i inwestycjom w morską energetykę wiatrową sprzyjają przekształcenia własnościowe i zmiany organizacyjne w korporacjach.
28.10.2023

Mostostal Pomorze. 5 podwodnych konstrukcji na pole gazowe popłynęło do Norwegii

Mostostal Pomorze wykonał 5 konstrukcji subsea na potrzeby pola gazowego na Morzu Norweskim.
26.10.2023

Hitachi Energy zwiększa zdolności produkcyjne, aby sprostać zapotrzebowaniu na transformację energetyczną

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła we wtorek, 24 października 2023 r., że na całym świecie umożliwiła integrację z systemem elektroenergetycznym łączy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) o mocy ponad 150 gigawatów (GW) - co wystarczyłoby do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na moc w Japonii.
24.10.2023

Wieże dla farm wiatrowych ze Szczecina

W czwartek, 19 października Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Windar Renovables S.A. z siedzibą w hiszpańskim Avilés podpisały umowę dzierżawy terenów portowych położonych w porcie Szczecin. Na terenie ma powstać zakład produkcyjny dedykowany produkcji wież wiatrowych dla realizacji projektów morskich albo lądowych farm wiatrowych.
20.10.2023

W Porcie Szczecin powstanie nowoczesna fabryka do produkcji wież wiatrowych

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Windar Polska sp. z o.o. podpisały w Szczecinie przedwstępną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim w szczecińskim porcie.
19.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Fabryka wież wiatrowych offshore w Gdańsku, Baltic Towers, ze wsparciem Polskiej Strefy Inwestycji

Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał decyzję o wsparciu dla spółki Baltic Towers. Polska Strefa Inwestycji wesprze budowę hali produkcyjno-magazynowej do produkcji morskich wież wiatrowych. Wartość nowej inwestycji szacowana jest na około 200 mln EUR.
10.10.2023

200 mln euro na fabrykę wież wiatrowych w Gdańsku

Fabryka wież wiatrowych offshore Baltic Towers z Gdańska otrzymała wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji na budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej o wartości około 200 mln euro. Ta inwestycja będzie miała duży wpływ na krajobraz gospodarczy Trójmiasta, przywracając funkcje przemysłowe na południowym krańcu wyspy Ostrów.
09.10.2023

Damel będzie rozwijać produkcję silników dla żeglugi śródlądowej

Według dostępnych analiz światowy rynek statków z napędem elektrycznym, który jeszcze kilka lat temu wart był niespełna 5 mld dolarów, do końca dekady osiągnie wartość ponad 16 mld dolarów. Jego rozwojowi sprzyjać będzie polityka Unii Europejskiej, która zakłada, że do 2030 roku 30%, a do 2050 roku aż 50% transportu towarowego na trasach dłuższych niż 300 km powinno się odbywać koleją lub szlakami wodnymi. W porównaniu z transportem lotniczym lub drogowym łodzie emitują znacznie mniej CO2 na kilometr i przewiezioną tonę.
03.10.2023

Pojazd nawodny Drix zmienia spojrzenie na morską autonomiczność

Szczecińska firma Thesta, we współpracy z zagranicznym partnerem przeprowadziła pokaz autonomicznego pojazdu nawodnego Drix dla potencjalnego klienta we Francji. Jednostka ta ma zmienić rynek oraz spojrzenie na wykorzystanie bezzałogowych jednostek na morzu.
22.09.2023

Tysiące mieszkańców wyspy mają tydzień na wyprowadzkę, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki

Siedem i pół tysiąca mieszkańców indonezyjskiej wyspy Rempang ma czas do końca miesiąca na wyprowadzenie się z domów, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki szkła i "Eco City" – informuje w czwartek portal telewizji Al-Dżazira. W ubiegłym tygodniu doszło do starć protestujących mieszkańców z policją.
21.09.2023

Europejski łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej w cieniu chińskiego smoka

UE chce masowo rozwijać odnawialne źródła energii i wzmacniać europejskie łańcuchy dostaw czystej energii. Jednak projektowana tzw. dyrektywa Net-Zero Industry Act jest niewystarczająca i wymaga poprawy. Jej obecne zapisy mocno ograniczają rozwój europejskiego łańcucha dostaw dla energii wiatrowej i sprawiają, że chińscy producenci turbin zaczynają pozyskiwać coraz więcej klientów w Europie.
17.09.2023

Vestas nabywa ST3 Offshore za ponad 170 mln zł. Duńska firma inwestuje w przyszłość morskiej energii w Polsce

W marcu br., w szóstym z kolei przetargu na sprzedaż szczecińskiej firmy ST3 Offshore dokonano wyboru oferty złożonej przez duńską spółkę Vestas. Wczoraj poinformowano, że w dniu 15 września 2023 r. została zawarta ostateczna umowa sprzedaży za cenę 170.500.002 zł.
16.09.2023

Działająca na zapleczu Portu Gdańsk fabryka Northvolt będzie zasilana przez Polenergię

W Gdańsku powstała największa w Europie fabryka magazynów energii wraz z centrum badawczo-rozwojowym. Od października obiekt będzie zasilany zieloną energią z polskiej farmy wiatrowej. Będzie to możliwe dzięki umowie na dostawę czystej energii, którą właściciel fabryki, spółka Northvolt, podpisał z Grupą Polenergia.
14.09.2023

Wiceszef Lockheed Martin na Europę: zmiany w NATO wymagają inwestycji w broń, które dotychczas nie były dla Zachodu priorytetem

Zmiany w podejściu państw członkowskich NATO do kwestii uzbrojenia po inwazji Rosji na Ukrainę, wymagają inwestycji w rodzaje broni, które w ostatnich dwudziestu latach nie były dla Zachodu priorytetem, powiedział PAP wiceszef Lockheed Martin na Europę Johnathan Hoyle.
14.09.2023

Gdańsk. Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym na finiszu

Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku jest na ukończeniu. Projekt w części budowlanej został już wykonany w całości, pozostały kwestie formalne i rozliczeniowe – przekazał PAP Urząd Morski w Gdyni.
11.09.2023

CRIST. Wodowanie statku przeznaczonego do obsługi morskich farm wiatrowych

Na terenie gdyńskiej stoczni CRIST S.A. odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego, jednokadłubowego statku dla Ulstein Verft o numerze roboczym NB318, który ma służyć do obsługi farmy wiatrowej. Współpraca stoczni z tym armatorem trwa od blisko 10 lat, czego owocem jest przekazanie kilkunastu zwodowanych jednostek.
10.09.2023

Tak będzie wyglądała fabryka wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
04.09.2023

Credit Agricole: ożywienie w polskich branżach eksportowych - bliżej końca roku

Ożywienie w polskich branżach eksportowych nastąpi bliżej końca roku, wraz z oczekiwaną poprawą sytuacji w strefie euro – przekazał starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
23.08.2023

GRI myśli o fabryce wież w USA

GRI Renewable Industries, która zamierza wybudować fabrykę wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku, myśli także o kolejnej w Stanach Zjednoczonych.
17.08.2023

Dwie uroczystości położenia stępki pod okręty dla polskiej Marynarki Wojennej w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbędą się w przyszłym tygodniu dwa wyjątkowe wydarzenia. 25 lipca zostanie położona stępka pod czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, natomiast 27 lipca pod pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin".
23.07.2023

ThermaSmart® Marine 2.0 Black - unikalna koncepcja izolacji dla sektora morskiego

ThermaSmart® Marine 2.0 Black to kompletne rozwiązanie izolacyjne od Thermaflex, dedykowane do zastosowań w sektorze morskim. Rozwiązania stworzone z bezpośrednio ekstrudowanego, wysokiej jakości elastomeru termoplastycznego wzmocnionego folią aluminiową, doskonale sprawdzają się tam, gdzie występują wysokie wymagania dotyczące ochrony przed kondensacją – m.in. w przypadku rurociągów (głównie chłodniczych), kanałów wentylacyjnych, a także w systemach HVAC na jednostkach pływających.
17.07.2023

Kolejny układ z wierzycielami spółki Vistal Gdynia

Wierzyciele spółki Vistal Gdynia są gotowi przyjąć układ, który jeszcze tylko czeka na zatwierdzenie przez sąd. Po tych informacjach akcje przedsiębiorstwa podskoczyły z 1,25 zł do nawet 3 zł.
10.07.2023

GRI wdraża program szkoleń, by przygotować się na nowe fabryki wież wiatrowych, m.in. w Polsce

Hiszpańska firma GRI Renewable Industries podała, że wdraża program szkoleń pracowniczych w swoich fabrykach, by przyspieszyć ich dochodzenie do pełnej operacyjności i przygotować się na otwarcie nowych. Jedna z nich powstanie w Gdańsku.
06.07.2023

Prezydent Świnoujścia odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla fabryki komponentów wiatrowych

Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz poinformował w opublikowanym obwieszczeniu, że decyzją z dnia 30 czerwca br. odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej fabryki komponentów wiatrowych w Polsce.
03.07.2023

Vestas na PSEW 2023: warto premiować nowe technologie zmniejszające potencjalne oddziaływanie turbin wiatrowych na otoczenie

W opinii ekspertów nowelizacja ustawy wiatrakowej, która zakłada budowę elektrowni wiatrowych na lądzie w odległości ponad 700 m od domów, nie jest wystarczająca do ich powstawania na skalę umożliwiającą w pełni wykorzystać potencjał. Potwierdza to Jagna Kubańska-Łyczakowska, Head of Public Affairs Poland w firmie Vestas (duński producent turbin wiatrowych), która brała udział w konferencji PSEW 2023 w Serocku.
27.06.2023

Grupa Azoty uruchamia produkcję polipropylenu w Polimerach Police

Polimery Police - jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej rozpoczyna produkcję polipropylenu pod marką Gryfilen®. Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Sprzedaż polipropylenu Gryfilen® w Europie rozpocznie się w sierpniu br. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł.
27.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Inwestycje i programy modernizacyjne Marynarki Wojennej RP

W ramach trzeciej sesji wydarzenia odbył się panel z udziałem przedstawicieli polskich stoczni i brytyjskich koncernów zbrojeniowych, a tematem przewodnim było przedsięwzięcie budowy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, które powstają w ramach programu "Miecznik".
15.06.2023

Mostostal podpisuje z Aker Solutions kontrakt na 100 mln

Mostostal Pomorze SA, producent wielkogabarytowych konstrukcji stalowych na rynek offshore podpisał we wtorek największy kontrakt w historii działalności spółki (wartości ponad 100 mln zł) z norweską firmą z sektora energetycznego – Aker Solutions.
13.06.2023

Ocean Ventus wprowadza na rynek ograniczające emisje rozwiązanie - pływające fundamenty

Norweska firma Ocean Ventus wprowadziła na rynek kompletne, kompleksowe rozwiązanie dla pływających fundamentów wiatrowych i bada potencjał budowy dużego zakładu produkcyjnego w Norwegii.
08.06.2023

Przyznano Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia 2023

Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach – „Przełomowe Rozwiązanie”, „Filantrop Polski”, „Skarb Narodowy”, „Ambasador Biznesu RP” i „Dobry Zarząd”. Laureaci siódmej edycji Nagród Gospodarczych zostali ogłoszeni podczas specjalnego, piątkowego wydania audycji "Winien i Ma" na antenie Trójki Polskiego Radia.
02.06.2023

Naczelny Sąd Administracyjny uprawomocnił decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków Stoczni Gdańskiej

Oddalono skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wpisaniu do rejestru zabytków historycznego zespołu budowlanego Stoczni Gdańskiej od okresu funkcjonowania Stoczni Cesarskiej do 1989 roku.
31.05.2023

Northvolt zakończył budowę fabryki na zapleczu Portu Gdańsk

Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii.
22.05.2023

Prezes Grupa Azoty: Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica będzie integratorem "zielonych" aktywów grupy

To Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica będzie integratorem "zielonych" aktywów energetycznych grupy - wskazał w rozmowie z PAP prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Wyjaśnił, że siedzibą nowo powołanej do tego celu spółki będzie ZEW Niedzica.
12.05.2023

W tunelu pod Świną trwają prace wykończeniowe

Budowa tunelu pod Świną, pomiędzy wyspami Uznam i Wolin dobiega końca. Będzie to najdłuższa podwodna przeprawa w Polsce. Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 km, a samego tunelu 1,5 km. Na obu wyspach trwają prace porządkowe i wykończeniowe.
11.05.2023

Raport: inwestycje w małe reaktory jądrowe pozwolą na stworzenie tysięcy miejsc pracy do 2040 r.

Jeden reaktor SMR będzie wymagał zatrudnienia ponad 100 specjalistów. Biorąc pod uwagą szerokie plany koncernów jak Orlen, Synthos czy KGHM, inwestycje w SMR pozwolą na stworzenie tysięcy miejsc pracy do 2040 r. – ocenia firma doradcza KPMG.
04.05.2023

Zlokalizowano wszystkie wystające ponad dno elementy wraku bombowca B-17G

Pola szczątków, na które składa się kilkadziesiąt fragmentów amerykańskiego bombowca B-17G, odkryto podczas badań prowadzonych na Zalewie Szczecińskim w 2022 roku. W ramach projektu m.in. zlokalizowano wszystkie wystające ponad dno elementy samolotu, zrobiono pomiary magnetometryczne miejsca katastrofy oraz film 3D obszaru zalegania wraku.
25.04.2023

Inwestycje na Jedwabnym Szlaku napędzają (nie tylko) morski biznes Chin

Chińskie firmy w 2022 r. były zaangażowanie w 147 krajach z kwotą oszacowaną na 67,8 mld USD poprzez inwestycje finansowe i współpracę kontraktową w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative - BRI) czyli Inicjatywy Pasa i Szlaku. To trochę mniej niż zaangażowanie Chin w BRI w 2021 r., które wyniosło 68,7 mld USD, jak wynika z danych Ministerstwa Handlu ChRL.
20.04.2023

Przyspieszyły prace nad rozwojem zielonego wodoru w UE. Ma być masowo stosowanym paliwem w transporcie i przemyśle

Po ubiegłorocznej napaści Rosji na Ukrainę Unia Europejska, w ramach rewizji swojej polityki energetycznej, mocno przyspieszyła prace nad rozwojem zielonego wodoru. Ma on nie tylko zastąpić część surowców importowanych ze wschodu, ale stanowić też jedno z kluczowych paliw zachodzącej obecnie transformacji energetycznej i w przyszłości znaleźć masowe zastosowanie m.in. w transporcie, przemyśle chemicznym i magazynowaniu energii.
18.04.2023

Crist wspiera leczenie Tosi Dybowskiej. Licytacja wycieczki po terenie stoczni

Przez pięć dni będzie można licytować wyjątkowe zwiedzanie zakładu stoczniowego i zapoznanie się z jego działalnością. Zebrana suma zostanie przekazana na specjalistyczną operację dziewczynki w Paley European Institute w Warszawie.
12.04.2023

Alan Aleksandrowicz, prezes InvestGDA: Zagospodarowanie Pomorskiego Centrum Logistycznego na ostatniej prostej. Rusza projekt CTPark Gdańsk Port [WYWIAD]

O perspektywach rozwoju terenów okołoportowych i zaangażowaniu InvestGDA w budowę zaplecza logistycznego i przemysłowego w Gdańsku, rozmawiamy z prezesem spółki, Alanem Aleksandrowiczem.
30.03.2023

Grupa Azoty finalizuje dostawy kluczowych surowców do nowej fabryki Polimerów Police

We wtorek 27 marca na terenie Morskiego Terminalu Gazowego w Policach miała miejsce pierwsza dostawa etylenu w ramach projektu Polimery Police. Gazowiec Gaschem Rhonedostarczył do Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. pierwsze 3 500 ton surowca. Roczne zapotrzebowanie na etylen Spółka szacuje na ok. 13 000 ton.
28.03.2023

Karstensen Poland: zegarmistrzowska wymiana łożyska w jednym z kultowych gdańskich dźwigów. Na starych terenach stoczniowych znów powstają statki

Słynne zielone dźwigi, będące symbolem Gdańska, znów pracują. Potężne maszyny, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy miasta, będą też systematycznie modernizowane i remontowane. Wszystko dzięki stoczni Karstensen Poland, która zakupiła teren po Stoczni Gdańskiej i już rozpoczęła na nim budowę statków, a jednocześnie dostosowuje go do swoich potrzeb.
27.03.2023

Zielone i niebieskie innowacje tematem konferencji Norway Grants Innovation Day

Green industry innovation i Blue Growth to obszary objęte programem wsparcia Funduszy Norweskich. Już w przyszłym tygodniu to one będą istotnym zagadnieniem poruszanym w trakcie konferencji Norway Grants Innovation Day. O tym, czym są zielone i niebieskie innowacje, można przekonać się na przykładzie projektów zrealizowanych przy wsparciu i dofinansowaniu przez rząd Norwegii.
23.03.2023

Sprzedaż ST3 Offshore – rozpoczyna się procedura przygotowania umów

20 marca okazał się przełomowym dniem dla szczecińskiej spółki ST3 Offshore. W aukcji ustnej dokonano wyboru oferty złożonej przed duńską spółkę Vestas. Teraz rozpoczyna się procedura przygotowania wszystkich umów.
21.03.2023

Vestas wygrywa przetarg na ST3 Offshore

Szósty przetarg zakończył się sukcesem!
20.03.2023

Towimor. Blisko klienta i z ogromem zamówień

Specjalizujący się w urządzeniach pokładowych Towimor to specyficzna firma – jako jedna z niewielu na polskim rynku okrętobudownictwa nie mieści się nad morzem, a w Toruniu. Ale dzięki utworzeniu spółki i fabryki w Korei Południowej jest bliżej klienta niż kiedykolwiek wcześniej. O osiągnięciach i planach firmy, a także bogatych w doświadczenia ostatnich latach, opowiada Marcin Starybrat, dyrektor handlowy w Towimorze.
13.03.2023

Kolejny przetarg na sprzedaż ST3 Offshore zakończy się sukcesem? Wpłynęły dwie oferty

Pojawiła się szansa, że niebawem zakończy się saga sprzedaży upadłej spółki ST3 Offshore. W szóstym już przetargu na sprzedaż wpłynęły dwie oferty.
13.03.2023

Dobiega końca budowa tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz przekazał, że inwestycja jest bliska ukończenia. Na budowie rozpoczęło się układanie warstw drogowych. Dzięki tej inwestycji pojawi się dodatkowe połączenie lądowe między wyspami, odciążające transport drogowy na powierzchni oraz wodny z użyciem promów.
11.03.2023

Mostostal Pomorze z trzema nowymi kontraktami offshore

Mostostal Pomorze ogłosił, że początek roku przyniósł spółce trzy kolejne kontrakty z sektora offshore.
05.03.2023

Czy szósta próba sprzedaży ST³ zakończy się sukcesem?

Czy dynamiczna transformacja energetyczna, rozwój sektora offshore wind w Polsce i budowa terminala instalacyjnego w Świnoujściu wpłynęły na wzrost atrakcyjności zakładu? Syndyk ST³ informuje, że kolejnej szansy na kupno całej fabryki może już nie być.
28.02.2023

Rozkręca się rewitalizacja Wyspy Spichrzów w Elblągu

Władze Elbląga zleciły przebudowę zachodniego nabrzeża rzeki Elbląg od strony Wyspy Spichrzów wraz z zagospodarowaniem terenów przybrzeżnych. Zakończenie prac jest planowane w połowie 2025 roku. Całość planowanych robót wykona Korporacja Budowlana DORACO.
22.02.2023

Budowa nowej fabryki Grupy Azoty na finiszu

Polimery Police – jedna z największych inwestycji europejskiego przemysłu chemicznego osiągnęła już ponad 99% zaawansowania.
15.02.2023

ST³ Offshore na sprzedaż po raz szósty

Już po raz szósty szczecińska fabryka stalowych fundamentów dla sektora offshore wind idzie pod młotek.
13.02.2023

Equinor i Vår Energi opuszczają projekt zakładu produkującego amoniak Barents Blue

Norweskie firmy energetyczne Equinor i Vår Energi wycofują się z prowadzonego przez Horisont Energi projektu Barents Blue, znanego również jako pierwszy w Europie zakład produkcji niebieskiego amoniaku na dużą skalę.
01.02.2023

Zyska: Pod koniec 2025 r. pierwsze morskie farmy wiatrowe zostaną przyłączone do systemu energetycznego

Pod koniec 2025 r. pierwsze morskie farmy wiatrowe zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego - powiedział PAP wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Dodał, że będzie to 5,9 - 6 GW mocy zainstalowanej. Ocenił, że w ciągu10-15 lat Polska może być jednym z liderów tej branży w Europie.
24.01.2023

Umowa na budowę fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku zawarta

Agencja Rozwoju Przemysłu oraz GRI Renewable Industries podpisały w czwartek umowę ws. budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln euro, a planowane uruchomienie produkcji to 2025 r.
19.01.2023

Zielone światło dla portu instalacyjnego w Świnoujściu

– Podpisałem decyzję umożliwiającą PKN Orlen rozpoczęcie pierwszych prac związanych z budową terminalu instalacyjnego w Świnoujściu dla obsługi morskich farm wiatrowych – poinformował Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. Decyzja zapadła w zaledwie trzy miesiące od prezentacji projektu.
17.01.2023

Port Szczecin-Świnoujście podsumowuje miniony rok

Port Szczecin-Świnoujście przygotował zestawienie najistotniejszych dla obydwu wydarzeń 2022 roku.
03.01.2023

Pożegnanie „Wyspiarki”, mrożenie gruntu i budowa dróg, czyli najważniejsze wydarzenia na budowie tunelu w 2022 roku

W styczniu 2023 roku mijają trzy lata od rozpoczęcia budowy komory startowej dla maszyny, która wydrążyła tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. W tym czasie na budowie trwała między innymi budowa dróg, ramp dojazdowych do tunelu, konstrukcji wewnętrznych, jak również wyjść ewakuacyjnych przy zastosowaniu metody mrożenia gruntu.
03.01.2023

Gospodarka morska w 2022 roku: wojna rosyjsko-ukraińska tematem numer jeden

Za nami 2022 rok, a przed kolejny, 2023, przez co możemy pokusić się na podsumowania dotyczące wydarzeń wpływających na globalną gospodarkę morską. Konflikt ukraińsko-rosyjski stanowi jeden z najważniejszych czynników o wpływie sięgającym daleko poza sektor morski.
31.12.2022

Ørsted będzie produkować e-metanol. Podejmie ryzyko jak w przypadku offshore wind

Duński koncern energetyczny podjął ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) w sprawie projektu FlagshipONE, największej w Europie bezemisyjnej produkcji metanolu dla żeglugi. Inwestor chce podjąć ryzyko podobnie jak wiele lat temu rozpoczynając inwestycje w morską energetykę wiatrową.
27.12.2022

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
27.12.2022

Przy budowie tunelu pod Świną wykonano ponad 85 proc. prac

Zaawansowanie prac przy budowie tunelu pod Świną jest na poziomie ponad 85 proc. – przekazała PAP odpowiedzialna za komunikację ws. inwestycji Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Powstaje obecnie m.in. jezdnia w tunelu.
25.12.2022

Rusza terminal w Porcie Morskim Police

W czwartek, 22 grudnia, odbędzie się uroczyste przyjęcie pierwszej dostawy gazu do terminalu w Policach. Oznacza to, że nowa inwestycha Portu w zachodniopomorskim rozpocznie funkcjonowanie.
20.12.2022

Recykling turbin wiatrowych - naukowcy z Rzeszowa będą tworzyć dźwigary do budowy i modernizacji mostów

Materiały z recyklingu zużytych łopat z turbin wiatrowych i betonu niekonwencjonalnego zostaną wykorzystane przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej do budowy dźwigarów hybrydowych, przeznaczonych do modernizacji oraz budowy obiektów mostowych.
13.12.2022

Port Gdańsk wspiera słynny ukraiński musical świąteczny [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ukraińscy i trójmiejscy artyści połączyli siły na rzecz wsparcia dzieci, które straciły rodziców podczas wojny. Gdańska premiera „Fabryki Świętego Mikołaja" chwyciła publiczność za serca.
11.12.2022

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji została oddana do użytku

Trzech inwestorów EDF Renewables, Enbridge i CPP Investments – poinformowało o tym, że pierwszy francuski projekt wiatrowy na morzu, Saint-Nazaire, jest już w pełni operacyjny. Farma wiatrowa o mocy 480 MW zapewni energię dla 700 tys. gospodarstw domowych. 23 listopada w Saint-Nazaire we Francji odbyło się oficjalne otwarcie instalacji.
29.11.2022

Equinor wybrał wykonawcę prac przy projekcie gazowym na Morzu Norweskim

Norweski państwowy gigant energetyczny przyznał nowy kontrakt rodzimej firmie Aibel na modyfikacje i przygotowanie platformy Aasta Hansteen do podłączenia kolejnego pola gazowego.
28.11.2022

W stoczni Crist powstaje zeroemisyjny statek do obsługi offshore wind [ZDJĘCIA]

Dnia 18.11.2022 r. o godzinie 10.00 w stoczni Crist rozpoczęła się ceremonia cięcia blach nowego projektu jednokadłubowego statku dla armatora Ulstein Verft o numerze roboczym NB318, który ma służyć do obsługi farmy wiatrowej. Współpraca stoczni z tym armatorem rozpoczęła się w 2013 r. od projektu NB301. Crist zrealizował dla nich już 14 projektów, teraz wykonuje projekt numer 15 i 16.
24.11.2022

Polski offshore wind – jest dobrze, ale trzeba zrobić krok dalej [RELACJA]

Morska energetyka wiatrowa była jednym z tematów omawianych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Branża posuwa się małymi krokami do przodu, podczas gdy w ostatnim czasie dało się odczuć niedosyt związany z portami instalacyjnymi i serwisowymi. Sektor offshore wind stoi w obliczu rosnących kosztów. Pada pytanie „co dalej” oraz o to, czy Polska dołączy do peletonu rozwijającego zielony wodór z użyciem morskich farm wiatrowych.
09.11.2022

Beton zamiast stali w offshore wind? Naukowcy badają alternatywę

Stal jest jednym z kluczowych materiałów w produkcji komponentów dla morskiej energetyki wiatrowej. Naukowcy badają obecnie beton jako alternatywę w fundamentach i wieżach turbin wiatrowych. Koncepcja jest prosta, ale wiąże się z kilkoma wyzwaniami.
03.11.2022

Karstensen przeprowadza się do Gdańska. Dźwigi Kone już własnością stoczni, która chce zwiększyć produkcję

Kupując udziały w spółce Synergia 99 polska stocznia Karstensen stała się właścicielem działki liczącej 10,5 ha, pochylni i siedmiu zielonych dźwigów Kone, charakterystycznej wizytówki Gdańska. – Przeprowadzka z Gdyni na nowe miejsce umożliwi nam zwiększenie potencjału produkcyjnego w lokalizacji, która od początku służyła budowie statków. Nie planujemy tego terenu odsprzedawać deweloperom – komentuje Tomasz Mulica, dyrektor Karstensena.
02.11.2022

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
02.11.2022

Czy energia z wiatru rozpędzi gospodarkę Szczecina? Już 7 listopada debata online!

Czy nasz region będzie centrum polskiego offshore?Jak długo będziemy zmuszeni palić węglem, truć siebie i resztę świata? Czy musimy płacić krocie za energię? - na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy kolejnej już debaty offshore pt. "Prezentacja regionu jako miejsca atrakcyjnego dla branży OZE"
02.11.2022

Flender oddaje do użytku nowe stanowiska i system do testowania turbin

Firma Flender oddała do użytku dwa duże systemy testowe dla przekładni i układów napędowych turbin wiatrowych.
31.10.2022

Zalew Szczeciński. Specjaliści szukają fragmentów amerykańskiego B-17; mogą też odnaleźć szczątki załogi

Badacze i pasjonaci za pomocą specjalistycznego sprzętu badają, co kryje się w dnie Zalewu Szczecińskiego w miejscu, gdzie zlokalizowano wrak amerykańskiego samolotu B-17G zestrzelonego przez Niemców w 1944 r. Poprzednio udało się namierzyć fragmenty maszyny, które nie były głęboko schowane. Niewykluczone, że podczas obecnych badań, natrafią na szczątki załogi.
30.10.2022

Fabryka Vestasa w Szczecinie zapewni setki miejsc pracy

Od portów będzie zależał poziom wskaźnika local content w projektach offshore wind, gdyż właśnie w tych miejscach tworzą się huby związane z morską energetyka wiatrową. Duże nadzieje dają fabryki komponentów, na które liczy Polska. Jedna z nich powstanie w Szczecinie. Produkcja zapewni setki miejsc pracy.
30.10.2022

Chiński producent turbin wiatrowych chce podbić Amerykę Południową

Chiński producent turbin wiatrowych Goldwind depcze zachodnim producentom po piętach, inwestując w nowe fabryki turbin wiatrowych. Tym razem kolejna ma powstać w Brazylii.
27.10.2022

Ruszyła budowa promów Ro-Pax dla polskich armatorów

W poniedziałek, 24 października br. w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A. rozpoczęto produkcję pierwszego promu Ro-Pax, o numerze budowy 101 dla spółki Polskie Promy, który będzie eksploatowany przez spółkę Unity Line, należącą do Polskiej Żeglugi Morskiej.
24.10.2022

Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa [RELACJA]

Polski koncern PKN Orlen poinformował, że w Świnoujściu powstanie port instalacyjny dla morskich projektów wiatrowych. Dziś podpisano stosowne umowy w tym zakresie. Prezes Daniel Obajtek ogłosił też, że w Szczecinie powstanie fabryka komponentów duńskiego lidera wiatrowego Vestasa dla najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW.
16.10.2022

Szczecin i Świnoujście będą mekką polskiego offshore. Komentarz PSEW

Grupa Orlen wspólnie z Northland Power podpisała umowę o współpracy przy budowie portu instalacyjnego w Świnoujściu, a duńska firma Vestas otworzy długo wyczekiwaną fabrykę elementów turbin w Szczecinie. Tym samym zachodniopomorskie stało się polskim liderem rozwoju morskich farm wiatrowych, które zrewolucjonizują transformację energetyczną naszego kraju. Gigantyczne inwestycje Orlen i Vestas , będą impulsem dla rozwoju całego regionu, ale to też gigantyczna szansa dla lokalnego łańcucha dostaw – podkreślają eksperci z Polskiego
14.10.2022

Orlen stawia na port instalacyjny w Świnoujściu oraz fabrykę turbin w Szczecinie. Kluczowe decyzje dotyczące morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy Orlen w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.
13.10.2022

Implenia i WindWorks Jelsa podpisują MoU w sprawie produkcji betonowych platform dla floating offshore

Szwajcarska firma inżynierska Implenia i WindWorks Jelsa (WWJ) uzgodniły, że zbudują w Norwegii fabrykę, która będzie produkować betonowe platformy dla pływających turbin wiatrowych.
12.10.2022

Stocznia Yangzijiang Shipbuilding ma porftel zamówień o wartości 14,67 mld dolarów singapurskich. To 5 razy więcej niż roczna sprzedaż polskich stoczni

To 5 razy więcej niż portfel uzyskany przez stoczniowców z Niemiec w ub.r. i 5 razy więcej niż roczna sprzedaż polskich stoczni. Yangzijiang Shipbuilding Holdings poinformowało na początku października, że ma 22 nowe kontrakty. Zwiększają one portfel zamówień w tym roku do 40 statków.
10.10.2022

USA. Elon Musk proponuje oddanie Chinom części kontroli nad Tajwanem

Miliarder Elon Musk, który wywołał niedawno oburzenie propozycją zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej poprzez m.in. uznanie aneksji Krymu, zasugerował teraz, że napięcia między Chinami a Tajwanem można rozwiązać, oddając Pekinowi część kontroli nad wyspą.
08.10.2022

100 lat temu Sejm Ustawodawczy podjął decyzję o budowie Portu Gdynia

100 lat temu, 23 września 1922 roku Sejm przyjął ustawę upoważniającą rząd do budowy portu morskiego w Gdyni. W ciągu kilkunastu lat rybacka osada przekształciła się w jeden z najnowocześniejszych portów Europy, wokół którego powstało miasto liczące ponad 120 tys. mieszkańców.
23.09.2022

Świnoujście. Zakończyły się prace przy wyjściach ewakuacyjnych tunelu

W tunelu zakończone są prace przy wyjściach ewakuacyjnych. Wykonawca deklaruje, że do końca tego roku zakończy roboty budowlane" – poinformował świnoujski magistrat. Przy budowie tunelu pod Świną wykonano ponad 82 proc. prac.
20.09.2022

Spektakularna budowa zakończona. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną już gotowy

Zakończyła się budowa jednej z najbardziej skomplikowanych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce – kanału łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Dzięki dobremu projektowi oraz doskonałej organizacji wszelkich dostaw i prac, budowę przekopu Mierzei Wiślanej zrealizowano w ciągu zaledwie 35 miesięcy.
16.09.2022

W Zalewie Szczecińskim odkryto wrak samolotu [WIDEO]

W Zalewie Szczecińskim zlokalizowano wrak samolotu, najprawdopodobniej są to szczątki amerykańskiego bombowca B17-G zestrzelonego w 1944 roku – poinformował w środę dyr. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Samolot miał prowadzić całą formację bombowców na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach.
14.09.2022

Branża offshore spotkała się na Politechnice Gdańskiej [WIDEO]

W miniony czwartek na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja Baltic Windustry z udziałem przedstawicieli najważniejszych podmiotów branży morskiej energetyki wiatrowej. W jednym miejscu spotkali się deweloperzy, eksperci i naukowcy.
12.09.2022

Europejskie stocznie umierają pod presją chińskiej i koreańskiej konkurencji. Za 10 lat doki będą puste?

Przemysł budowy statków w Europie jeszcze pracuje. Za 10 lat europejski przemysł produkcji statków może być już tylko historią. Stocznie europejskie są bezbronne wobec praktyk dumpingowych oraz bezpośredniego wsparcia przemysłu stoczniowego przez państwa azjatyckie. Armatorzy europejscy działający pod ochronnym parasolem i często z istotnym wsparciem swoich państw zyski lokują w stoczniach azjatyckich.
07.09.2022

Stocznia Szczecińska "Wulkan" odbudowuje swoją działalność. Kolejne udane zlecenie [ZDJĘCIA]

Transport do komór malarskich specjalistycznej barki wykonanej przez Stocznię Szczecińską „Wulkan” odbył się 22 sierpnia. Stocznia w tym projekcie była podwykonawcą dla firmy zewnętrznej.
28.08.2022

Ogłoszono nazwę nowej ukraińskiej korwety

"W celu przywrócenia historycznych tradycji armii narodowej, utrwalenia pamięci wybitnego ukraińskiego męża stanu Iwana Mazepy, hetmana Armii Zaporoskiej, dekretuję: Przypisać imię hetmana Iwana Mazepy korwecie klasy "Ada" Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy i w przyszłości nazwać tę korwetę "Hetman Iwan Mazepa" – ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
26.08.2022

RWE wybrało partnera certyfikującego dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II

RWE wybrało UL Solutions do certyfikacji założeń projektowych farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Certyfikacja będzie prowadzona zgodnie ze światowymi standardami i w porozumieniu z Polskim Rejestrem Statków, niezależną i uznaną instytucją rzeczoznawczą. Jako drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore i jeden z pięciu największych krajowych operatorów onshore, RWE wzmacnia swoją obecność i kontynuuje proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce.
18.08.2022

Vestas zgadza się na sprzedaż konwerterów i sterowników do KK Wind Solutions

Producent turbin wiatrowych Vestas podpisał umowę z KK Wind Solutions (KK) dotyczącą przejęcia gałęzi konwerterów i sterowników.
11.08.2022

Postęp prac na budowie II etapu drogi wodnej: Zalew Wiślany – Zatoka Gdańska

Coraz bardziej zaawansowane są prace na drugim etapie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Umowa między inwestorem – Urzędem Morskim w Gdyni, a wykonawcą – firmą Budimex SA została podpisana w kwietniu ubiegłego roku. Wartość kontraktu wynosi ponad 574 mln zł, a czas przewidziany na jego realizację to 24 miesiące.
11.08.2022

Żelbetowe pomosty ustawione w Porcie Jachtowym w Gdańsku [WIDEO, FOTO]

Dźwig o nośności 250 ton rozładował żelbetowe pontony na terenie rozbudowywanego i powiększanego Portu Jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Po zakończeniu tej inwestycji przy nowych pomostach będzie mogło cumować aż 180 żaglówek.
10.08.2022

Postęp prac w Portach Szczecin i Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście kontynuuje prace nad prowadzonymi inwestycjami, których łączna wartość przekracza dwa miliardy złotych.
01.08.2022

Zawody stoczniowe. Monter kadłubów: "Budowa statków przypomina układanie Lego" [WIDEO]

Stocznia Crist w Gdyni prowadzi Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym od całkowitych podstaw szkoli monterów kadłubów. Ekspertów z wieloletnim stażem zapytaliśmy o kulisy zawodu, etapy nauki, oraz dla kogo będzie to odpowiednia praca.
26.07.2022

Mostostal Pomorze. Ponad 300-tonowa trafostacja w drodze do Danii [WIDEO]

Załadunek konstrukcji dla duńskiego klienta odbył się 16 lipca przy nabrzeżu Zakręt Pięciu Gwizdków w Porcie Gdańsk. To kolejna udana realizacja Mostostalu Pomorze, który z powodzeniem buduje konstrukcje dla offshore.
19.07.2022

Koreańczycy zainwestują ponad 367 mln dolarów w fabrykę monopali w Wielkiej Brytanii

Południowokoreański inwestor SeAH Wind przeznaczy 300 milionów dolarów na budowę największej na świecie fabryki morskich fundamentów wiatrowych w Teesside Freeport w Wielkiej Brytanii. Prace budowlane rozpoczną się już w lipcu 2022 roku.
13.07.2022

[WIDEO] Port Gdańsk. Sea Cloud Spirit zawinął po raz pierwszy

9 lipca w terminalu Westerplatte zacumował żaglowiec Sea Cloud Spirit, wycieczkowiec linii Sea Cloud Cruises.
11.07.2022

Mostostal Pomorze produkuje 41 zestawów konstrukcji offshore dla Duńczyków

Mostostal Pomorze z Gdańska wyprodukuje elementy dla sektora offshore wind, które trafią na duńską farmę położoną na Morzu Północnym.
07.07.2022

[WIDEO, FOTO] Port Gdynia wysyła maluchy w świat

Przed laty z Portu Gdynia tysiące tzw. polskich fiatów, czyli fiatów 126p – popularnych maluchów – wyruszało w świat, by jeździć po drogach m.in. Kuby czy Chin. W tym roku gdyński port znów wspiera maluchy, ale tym razem w Wielkiej Wyprawie Fiatów, w ramach której dwanaście takich aut pokona trasę z Bielska-Białej do Turynu.
06.07.2022

ST³ OFFSHORE na sprzedaż po raz piąty

Szczecińska fabryka stalowych fundamentów dla sektora offshore wind idzie po raz piąty pod młotek.
03.07.2022

Horała: po otwarciu przekopu rozwój ziemi elbląskiej przyspieszy

Po otwarciu przekopu przez Mierzeję Wiślaną przyspieszy rozwój ziemi elbląskiej i samego Elbląga - wynika z piątkowej wypowiedzi wiceministra infrastruktury Marcina Horały.
17.06.2022

TFKable buduje fabrykę podmorskich kabli w Wielkiej Brytanii

Grupa TFK Group poinformowała, że należąca do niej JDR Cable Solutions otrzymała fundusze na budowę zakładu produkcji kabli podmorskich w brytyjskim Cambois.
15.06.2022

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.