• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

Partnerzy portalu

Fot. Costa Project

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.

Costa Project to efekt ponad 20-letniej znajomości jej założycieli, Piotra Czecha i Macieja Gwoździa. Ich drogi zawodowe skrzyżowały się, gdy wspólnie zrealizowali projektów dla Auchan Polska. Maciej Gwóźdź pracował wówczas we francuskim biurze Coplan, obsługującym Auchan, podczas gdy Piotr Czech był Project Managerem z ramienia Inwestora. Ta współpraca ugruntowała ich relację zawodową i stała się podwaliną dla przyszłego sukcesu Costa Project.

Po zakończeniu projektu Auchan Rumia, Piotr Czech przeszedł do sektora publicznego. Pracując dla Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 pełnił funkcję inżyniera kontraktu przy budowie stadionu w Letnicy. Później, w spółce Gdańska Infrastruktura Komunalna, odegrał kluczową rolę w realizacji budowy tunelu pod Martwą Wisłą.

Tymczasem Maciej Gwóźdź został dyrektorem biura Tebodin. To właśnie na tym etapie swojej kariery nawiązał współpracę z Zygmuntem Walczyną, głównym projektantem Portu Północnego. Przez 3 lata zrealizowali razem szereg dużych przedsięwzięć w zakresie infrastruktury morskiej, pośród których na podkreślenie zasługują zwłaszcza: projekt nowego terminalu pasażerskiego w Gdyni, liczne projekty dla Stoczni Remontowej, DCT SA, a także rozbudowa stanowiska T1 w Naftoporcie.

Zgromadzone przez lata doświadczenie Macieja Gwoździa i Piotra Czecha, ich kompatybilne umiejętności oraz głęboka znajomość branży doprowadziły ich do założenia Costa Project. Wspólnie zidentyfikowali na rynku niszę, którą postanowili odpowiednio zagospodarować.
– To był rok 2016. Spotkaliśmy się wtedy z Piotrem na kawę i postanowiliśmy zacząć razem działać. W Trójmieście, podobnie jak w całej Polsce, dominowały albo duże korporacje, albo małe, jednoosobowe działalności. Brakowało firm średniej wielkości, które znałyby międzynarodowe standardy zarządzania projektami inwestorskimi, takie jak PMI, PRINCE czy FIDIC, i potrafiłyby jednocześnie efektywnie działać na rynku publicznym. Costa Project powstała, aby wypełnić tę lukę, oferując unikalne połączenie globalnych perspektyw z lokalną ekspertyzą – wspomina Maciej Gwóźdź.

Pierwszym przedsięwzięciem zrealizowanym przez spółkę było zadanie stworzenia projektu budowlanego hali widowiskowo-sportowej w Skarszewach – wyzwanie podjęte na prośbę tamtejszego burmistrza. Zaledwie w miesiąc udało się stworzyć projekt, który nie tylko zaspokoił potrzeby lokalnej społeczności, ale również zdobył pozwolenie na budowę i dofinansowanie z Ministerstwa Sportu.

Dzisiaj Costa Project to solidna, uznana na wybrzeżu marka, z portfolio ponad 200 realizacji. Przez ostatnie 7 lat core team firmy rozrósł się do 40 wysoko wykwalifikowanych specjalistów od zarządzania projektami i nadzoru inwestycyjnego. Ich zintegrowane kompetencje gwarantują efektywność i innowacyjność w każdym przedsięwzięciu
– Można powiedzieć, że łącznie mamy ponad 800 lat doświadczenia naszego zespołu – zauważa Gwóźdź, przymrużając oko. – To nasz najcenniejszy kapitał, który pozwala nam tworzyć nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, odpowiadające na bieżące potrzeby rynku i naszych klientów – dodaje.

Firma odznacza się przede wszystkim skutecznym łączeniem nowatorskich technologii z zasadami zrównoważonego rozwoju, co przyciąga klientów z różnych sektorów. Wśród najbardziej znaczących przedsięwzięć Costa Project warto wyróżnić współpracę z LPP SA przy budowie biurowców Fashion LAB przy Łąkowej w Gdańsku. Współpraca ta przebiegała na tyle pomyślnie, że przerodziła się w długoterminowe partnerstwo, które trwa do tej pory.  

Równie istotna okazała się współpraca z 7R w zakresie wypracowania nowych standardów dla obiektów magazynowych, co zaowocowało powstaniem szeregu zaawansowanych logistycznie hal w rejonie Trójmiasta.

Innym ważnym przykładem zdolności zespołu Costa Project do prowadzenia kompleksowych przedsięwzięć infrastrukturalnych jest fabryka Dellner w Miszewku. Tam zarządzali całym procesem, od początku do końca, stawiając obiekt czyniący zadość wszelkim rygorom i najaktualniejszym trendom branży produkcyjnej.

Inżynierowie z Costa Project pracowali także przy projekcie fabryki dla spółki Bilfinger Mars Offshore (znanej później pod nazwą ST3 Offshore) na Ostrowie Brdowskim w Szczecinie. W ubiegłym roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Vestas, który zamierza tam uruchomić zakład montażowo-integracyjny gondoli i piast dla morskich turbin wiatrowych.

Dodatkowo, firma ma na swoim koncie realizację 7 lądowych farm wiatrowych, co świadczy o jej zaangażowaniu w rozwój odnawialnych źródeł energii i zrównoważonej infrastruktury. Zrealizowała też jedną dużą farmę fotowoltaiczną (45 MWp) oraz kilka mniejszych instalacji dla klientów, którzy zdecydowali się na wprowadzenie tego rozwiązania w swoich, już istniejących, budynkach

Aktualnie spółka pełni funkcję inżyniera kontraktu przy budowie spalarni odpadów na Szadółkach (Port Czystej Energii), która ma już niebawem przyczynić się do samowystarczalności energetycznej Gdańska. Firma realizuje też dla hiszpańskiego inwestora projekt terminala do przeładunku mas bitumicznych na terenie Portu Gdańsk. W grudniu wystąpiono o pozwolenie na jego budowę.
– To wyjątkowe wyzwanie inżynieryjne, charakteryzujące się wyraźnym akcentem na infrastrukturę oraz procesy. Kluczową rolę odgrywają tutaj nie budynki, ale instalacje: zbiorniki, systemy załadunku i rozładunku oraz bocznica kolejowa. Co istotne, terminal nie znajduje się bezpośrednio przy nabrzeżu, więc będzie z nim połączony linią rurociągów. Na nabrzeżu umiejscowiona zostanie instalacja do rozładunku statków. Jako terminal importowy, będzie on obsługiwał statki przywożące asfalty i bitumeny, które następnie będą przeładowywane na transport lądowy i kolejowy – zwraca uwagę Gwóźdź.

Nie tylko kreatywność wdrażanych rozwiązań, ale również odpowiedzialność społeczna jest nierozłącznie wpisana w DNA firmy, co znajduje wyraźne odzwierciedlenie w jej strategii. Spółka realizuje swoje projekty zgodnie z najnowszymi trendami cywilizacyjnymi i aktywnie przyczynia się do promowania świadomości ekologicznej w swojej branży.

Firma jest znana zwłaszcza z głębokiego zaangażowania w promowanie zielonej architektury i zrównoważonego rozwoju branży. W ramach swojej działalności Costa Project certyfikuje budynki zgodnie ekologicznymi systemami, takimi jak LEED, BREEAM czy WELL. Ponadto jest inicjatorem Trójmiejskiego Dnia Zielonych Budynków, cyklicznego wydarzenia, które stanowi platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń między specjalistami z sektora. Odpowiedzialność spółki przejawia się nie tylko w realizacji dużych przedsięwzięć komercyjnych, ale także w inicjatywach skierowanych do lokalnych społeczności. Współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz udział w projektach mających na celu ochronę środowiska naturalnego to tylko niektóre z działań, które firma podejmuje w ramach swojej strategii CSR.

Jedną z ciekawszych inicjatyw Costy, która integruje zieloną filozofię z zaawansowanym myśleniem inżynieryjnym, jest działalność jej spółki córki, czyli Costa Home, która specjalizuje się w dewelopowaniu domów jednorodzinnych, z naciskiem zarówno na ich neutralność energetyczną, jak również na architektoniczną estetykę i komfort mieszkania. Inwestycje te demonstrują praktyczne zastosowanie nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych w zrównoważonym budownictwie. Projekty Costa Home wdrażają zaawansowane systemy zarządzania energią, efektywnej izolacji, ogrzewania oraz wykorzystania źródeł odnawialnych źródeł. Warto dodać, że spółka jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, które opracowało certyfikat Zielony Dom, dedykowany głównie dla budownictwa mieszkaniowego. Naturalnie wszystkie realizacje Costa Home będą ten certyfikat posiadać.

Firma, chociaż jest już ugruntowanym graczem w swoim sektorze, nie zamierza spoczywać na laurach. Zamiast tego wyznacza sobie ambitne cele na przyszłość, które obejmują dalsze poszerzanie zakresu usług, pogłębianie ekspertyzy i wprowadzanie kolejnych innowacji z myślą o zrównoważonym rozwoju. Zobowiązując się do tworzenia przestrzeni, które harmonijnie łączą funkcjonalność z ekologią, Costa Project kontynuuje swój udział w kreowaniu przyszłości branży. Zwinna adaptacja do dynamicznie ewoluujących okoliczności rynkowych oraz wynikających z nich potrzeb klientów pozostaje dla spółki priorytetem, co pozwala spodziewać się coraz ciekawszych projektów w jej obszernym, zielonym portfolio.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.