• <

Wynik wyszukiwania - " środowisko" - Wiadomości

Dwie linie wyprowadzające moc z morskich farm wiatrowych mają decyzje środowiskowe

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał dwie decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznych, które będą przebiegać od stacji elektroenergetycznej Choczewo na południe. To dwie z czterech nowych linii 400 kV, które powstaną na Pomorzu w najbliższych latach, aby odebrać moc z pierwszych morskich farm wiatrowych.
17.04.2024

Gaz-System uzyskał decyzję środowiskową dla terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji projektu „Realizacja terminalu FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku”. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności. Dzięki temu Gaz-System może przystąpić do kolejnych działań, niezbędnych dla realizacji tej strategicznej inwestycji.
17.02.2024

Jest decyzja środowiskowa dla infrastruktury przyłączeniowej farm Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia otrzymały decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej morskich projektów wiatrowych Bałtyk II i III.
01.02.2024

Do RDOŚ wpłynęło zawiadomienie o strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko dla litewskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku poinformował o kluczowym kroku w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko związanej z projektem "Morska farma wiatrowa na morskim terytorium Litwy". Zawiadomienie to wynika z przekazania przez Ministerstwo Środowiska Republiki Litewskiej informacji dotyczącej wydanej decyzji oceny oddziaływania na środowisko dla tego projektu.
01.02.2024

RWE uzyskało prawomocną decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej F.E.W. Baltic II

RWE rozwija swoją pierwszą morską farmę wiatrową u wybrzeży Polski. Spółka uzyskała prawomocną decyzję środowiskową dla budowy infrastruktury przyłączeniowej. Projekt o planowanej mocy zainstalowanej 350 megawatów jest zlokalizowany w środkowej części polskiego Morza Bałtyckiego. Zaprojektowana infrastruktura przyłączeniowa umożliwi RWE wyprowadzenie energii wyprodukowanej przez turbiny farmy wiatrowej na morzu do sieci przesyłowej na lądzie. Uprawomocniona decyzja środowiskowa została wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony
30.11.2023

Navy-San zdobył nowe certyfikaty z zakresu zarządzania środowiskowego

Nadchodzące Narodowe Święto Niepodległości stanowi okazję do refleksji nad patriotyzmem i jego różnymi przejawami. W firmie Navy-San podejście do tej kwestii jest kompleksowe, łącząc symboliczne gesty z codzienną pracą opartą na najwyższych standardach.
09.11.2023

RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla bazy operacyjno-serwisowej w Ustce

W postępowaniu wszczętym na wniosek inwestora - PGE Baltica Sp. z o. o., reprezentowanego przez pełnomocnika: p. Mieczysława Korzeńskiego (WUPROHYD Sp. z o. o. Biuro Projektów), znak WH-094/TH/05/2023, z dnia 18.05.2023 r., o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Baza operacyjno - serwisowa w Porcie Ustka”, wydana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.
31.10.2023

Terminal kontenerowy w Świnoujściu z decyzją środowiskową

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA otrzymał właśnie decyzję środowiskową dla głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Decyzję wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie po przeprowadzeniu oceny oddziaływania tej inwestycji na środowisko oraz postępowania transgranicznego ze stroną niemiecką.
10.10.2023

Władze USA zakończyły przegląd przegląd środowiskowy morskiej farmy wiatrowej należącej do Dominion Energy

Wspierając cel administracji prezydenta Joe Bidena, jakim jest uruchomienie morskiej energii wiatrowej o mocy 30 GW do 2030 roku, Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (Bureau of Ocean Energy Management, BOEM) zakończyło ocenę środowiskową proponowanego, komercyjnego projektu morskiej energetyki wiatrowej przy nabrzeżu stanu Wirginia (Coastal Virginia Offshore Wind, CVOW), która według szacunków może zasilić setki tysięcy domów czystą, odnawialną energią.
27.09.2023

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała w piątek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.09.2023

Skyborn otrzymuje decyzję środowiskową na budowę w Szwecji morskiej farmy wiatrowej Storgrundet o mocy 1 GW

Firma Skyborn Renewables (Skyborn) otrzymała decyzję środowiskową od szwedzkiego Sądu ds. Gruntów i Środowiska na budowę morskiej farmy wiatrowej Storgrundet. Decyzja ta stanowi ważny etap w realizacji projektu. Pozwolenie obejmuje budowę maksymalnie 51 turbin wiatrowych, które przy pełnej sprawności będą miały moc około 1 GW i będą wytwarzać 3–3,5 TWh energii elektrycznej rocznie.
17.09.2023

GDOŚ rozpoczął postępowanie ws. decyzji środowiskowej dla reaktorów SMR we Włocławku

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpoczął w poniedziałek postępowanie ws. wydania decyzji środowiskowej dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 2000 MWe we Włocławku. Reaktory planuje tam budować spółka Orlenu i Synthosu.
21.08.2023

GDOŚ: zebrano komplet materiałów do decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zgromadził całość materiałów dowodowych w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformował GDOŚ. Inwestorem tej elektrowni jest państwowa spółka Polskiej Elektrownie Jądrowe.
21.08.2023

PSE z decyzją środowiskową na realizację linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec

Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznej Choczewo-Żarnowiec. To jedna z czterech nowych linii, jakie spółka wybuduje na Pomorzu w najbliższych latach. Połączenie 400 kV Choczewo-Żarnowiec wzmocni system przesyłowy północnej Polski i pozwoli odebrać moc z pierwszych farm wiatrowych na Bałtyku.
01.08.2023

Gróbarczyk: Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi

Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi, mówił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w Polskim Radiu 24. W jego ocenie nasze porty "świetnie" się rozwijają, a Świnoujście będzie konkurencją dla Hamburga.
01.08.2023

Prezydent Świnoujścia odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla fabryki komponentów wiatrowych

Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz poinformował w opublikowanym obwieszczeniu, że decyzją z dnia 30 czerwca br. odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej fabryki komponentów wiatrowych w Polsce.
03.07.2023

PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym

Zielona transformacja Unii Europejskiej jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".
09.06.2023

Bureau Veritas opracowało ramy audytu w celu weryfikacji zobowiązań środowiskowych

Bureau Veritas - we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Centrów Danych (European Data Center Association – EUDCA) oraz Cloud Infrastructure Service Provider Europe (CISPE) opracowało Ramy Audytu oraz usługę Gap Analysis dla Sygnatariuszy Paktu na rzecz Neutralności Klimatycznej Centrów Danych (Climate Neutral Data Centre Pact - CNDCP). Jasne zasady audytowe umożliwią ocenę i weryfikację zgodności centrów danych z Inicjatywą Samoregulacyjną Paktu (SRI), zapewniając ich zrównoważony rozwój i skuteczność.
23.04.2023

Ponad 300 osób i 17 statków sprawdza Bałtyk dla projektu Baltica 1. Zobacz, jak przebiegają badania środowiskowe

Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A.
10.02.2023

Cele środowiskowe dla wód morskich, przybrzeżnych i śródlądowych a inwestycje na morzu. Wymogi środowiskowe, ramy prawne, warunki realizacji

Prawne ustalenia dot. inwestycji dla wód morskich i śródlądowych.
16.12.2022

Ocean Winds otrzymał decyzję środowiskową dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind na Bałtyku

Ocean Winds, firma założona jako joint venture 50/50 przez światowych liderów branży energetycznej – EDPR i ENGIE, uzyskała tzw. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, (w skrócie: decyzję środowiskową), pozytywnie kończącą proces oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Decyzja została wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku dla projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Inwestycja o mocy do 400 MW ma powstać ok. 23 km na północ od gmin Choczewo i Krokowa, w województw
24.10.2022

Morska Farma Wiatrowa Baltica z decyzją środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej, czyli wyprowadzenia mocy z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach Baltica 2 i Baltica 3. Inwestorzy realizujący projekt – PGE i Ørsted – mogą dzięki temu kontynuować projekt i rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę
20.10.2022

PGE Baltica rozpoczyna badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystąpiła do etapu przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu Baltica 1 – morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej ok. 80 km od brzegu Bałtyku. Badania przeprowadzi konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i firmy MEWO S.A. specjalizującej się w pomiarach podmorskich.
18.09.2022

Prof. Napiórkowska-Krzebietke: to, czy ekosystem poradzi sobie z toksycznymi algami, zależy od warunków środowiskowych w Odrze

To, czy ekosystem poradzi sobie z obecnością toksycznych alg, zależy od warunków środowiskowych panujących w Odrze - mówi PAP dr hab. inż. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke, prof. IRŚ w Olsztynie. Nie wyklucza ona, że problematyczne glony mogą zostać wyparte przez konkurencyjne gatunki fitoplanktonu, np. sinice.
22.08.2022

"Nord Stream 2 spowodował szkody środowiskowe w Bałtyku". Czy uda się zatrzymać projekt?

Gazociąg Nord Stream 2 spowodował szkody środowiskowe w Morzu Bałtyckim; zatrzymanie tego projektu jest w obecnej sytuacji "moralnie, politycznie i ekologicznie właściwe" - powiedział ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski w Lizbonie na konferencji dotyczącej ochrony oceanów.
30.06.2022

Gazociągi lądowe FSRU z kompletem decyzji środowiskowych

Gaz-System uzyskał decyzje środowiskowe dla wszystkich trzech gazociągów lądowych, projektowanych w ramach programu FSRU.
10.06.2022

Polenergia i Equinor złożyły wniosek o decyzję środowiskową dla projektu MFW Bałtyk I

Polenergia i Equinor złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk I. To kolejny krok milowy w tworzeniu jednej z pierwszych tego typu inwestycji na polskim morzu.
30.05.2022

Vestas w czołówce pod względem ograniczenia wpływu na środowisko

Firma Vestas została uznana przez CDP za lidera w zakresie ograniczania wpływu na środowisko i zmiany klimatyczne.
30.12.2021

MFW Bałtyk I. Badania środowiskowe idą zgodnie z planem

Kolejne etapy badań środowiskowych MFW Bałtyk I realizowane przez polską firmę MEWO S.A. przebiegają zgodnie z harmonogramem.
29.12.2021

Projekt MFW Bałtyk I. ERM Polska wspiera proces uzyskania decyzji środowiskowej

Spółka realizująca projekt MFW Bałtyk I podpisała umowę z polskim oddziałem ERM, który jest częścią największej na świecie grupy konsultingowej działającej w obszarze zrównoważonego rozwoju. Umowa dotyczy współpracy w zakresie doradztwa środowiskowego i społecznego.
16.12.2021

Pływająca Platforma Dokująca od stoczni Safe oszczędzi czas, pieniądze i... środowisko. Ładunki o masie do 5000 ton nie będą już problemem

Stocznia Safe intensywnie pracuje nad projektem "pontono-doku", wielofunkcyjnej jednostki pływającej. Jej zastosowanie dedykowane jest dla szerokiego grona odbiorców - firm branży stoczniowej, sektora offshore, wykonawców morskich obiektów hydrotechnicznych i portów morskich.
15.12.2021

RWE otrzymało decyzję środowiskową dla projektu morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW

Jest to pierwsza decyzja środowiskowa dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce, wydana po zastosowaniu tzw. procedury transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko. Port w Ustce wybrany został jako lokalizacja centrum operacyjno-serwisowego farmy F.E.W. Baltic II. Jego realizacja przyczyni się do utworzenia nawet 50 stałych miejsc pracy.
09.12.2021

"Pontono-dok" od stoczni Safe oszczędzi czas, pieniądze i... środowisko. Ładunki o masie do 5000 ton nie będą już problemem

Pływająca Platforma Dokująca (PPD), nad którą intensywnie pracuje stocznia Safe, jest wielofunkcyjną jednostką pływającą dedykowaną dla szerokiego grona odbiorców - firm branży stoczniowej, sektora offshore, wykonawców morskich obiektów hydrotechnicznych i portów morskich.
02.12.2021

Port Gdynia otrzymał decyzję środowiskową dla Portu Zewnętrznego

Z końcem listopada Port Gdynia otrzymał decyzję środowiskową dla projektu budowy Portu Zewnętrznego. Jest to ważny element prac nad projektem.
02.12.2021

Badania środowiskowe dla sektora offshore. Nowy rozdział współpracy pomiędzy UMG, a firmą MEWO SA

W dniu 15 lipca na pokładzie fregaty szkolnej Dar Młodzieży rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, prezes MEWO SA Paweł Gajewski oraz wiceprezes MEWO SA Michał Głuszczyński podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy uniwersytetem, a firmą MEWO SA.
19.07.2021

Port Gdynia z ideą "green port" i "smart port". Pływające drony pomogą chronić środowisko

Port Gdynia stawiając na ekologiczne i technologiczne rozwiązania rozpoczął na początku roku projekt „System monitoringu i obserwacji terenów portowych z wykorzystaniem pływających bezzałogowych mobilnych platform badawczych”. Teraz chce wyłonić wykonawcę, który wykona badania, pomiary i stworzy analizy dotyczące jakości wód portowych. Koszt projektu to ponad 6,7 mln zł.
03.07.2021

Miljostyrelsen: nowe pozwolenie środowiskowe dla lądowego odcinka Baltic Pipe to 7-8 miesięcy

Duńska Agencja Ochrony Środowiska (Miljostyrelsen) szacuje, że zdobycie nowej decyzji środowiskowej dla lądowego odcinka Baltic Pipe w Danii zajmie 7-8 miesięcy - poinformował PAP Niels Bjorkbom z Agencji.
07.06.2021

Dworczyk o cofnięciu decyzji środowiskowej dla Batic Pipe: analizujemy sytuację, aby zaplanować dalsze działania

Szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się w piątek do cofnięcia decyzji środowiskowej na jeden z odcinków rurociągu Baltic Pipe podkreślił, że sprawa jest przez Polskę analizowana. "Analizujemy sytuację, aby móc zaplanować dalsze działania" - podkreślił.
04.06.2021

Dania. Cofnięto pozwolenie środowiskowe dla Baltic Pipe, projekt ma zostać wstrzymany

Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski - poinformował w czwartek duński operator systemu przesyłowego Energinet. Polskie MSZ poinformowało, że skutki tej decyzji są analizowane.
04.06.2021

Pszczoły miodne zamieszkały na dachu DCT Gdańsk. Dyrektor: „Czujemy się współodpowiedzialni za środowisko”

Trzy ule stanęły w czwartek 20 maja na dachu biurowca DCT Gdańsk. Pretekstem ku temu był Światowy Dzień Pszczół. – Biznes powinien iść w parze z troską o planetę – zaznaczył Cameron Thorpe, dyrektor generalny DCT Gdańsk.
20.05.2021

Procedury środowiskowe dla morskich farm wiatrowych

Wkrótce zostanie przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego Polskich Obszarów Morskich w skali 1: 200 000, co odblokuje możliwość przyznawania nowych koncesji na budowę kolejnych farm wiatrowych na Bałtyku. Podmioty, które liczą na inwestycje w offshore na polskim morzu, będą jednak musiały zmierzyć się z wieloma procedurami, przede wszystkim dotyczącymi ochrony środowiska.
25.04.2021

Decyzja środowiskowa a Morska Farma Wiatrowa

W poprzednim artykule przedstawiającym problematykę wpływu lokalizacji morskich farm wiatrowych na bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim podkreślono doniosłe konsekwencje wyboru lokalizacji inwestycji energetycznej, nie tylko z punktu widzenia obronności czy ochrony granicy państwowej na morzu, lecz również bezpieczeństwa nawigacyjnego.
09.04.2021

Światowe firmy wstrzymują wydobycia głębinowe w związku z apelem środowiskowym

Google, BMW, AB Volvo Group i Samsung SDI to pierwsze światowe firmy, które podpisały się pod apelem World Wildlife Fund (WWF) o moratorium na wydobycie głębinowe. Prawdopodobnie zmniejszy to potencjalny rynek minerałów głębinowych pozyskiwanych dla samochodów i smartfonów.
07.04.2021

GIOŚ: nawet 25 lat więzienia za "zbrodnię środowiskową"

Jeżeli skutkiem przestępstwa przeciwko środowisku, np. po porzuceniu odpadów niebezpiecznych, będzie śmierć człowieka, taki czyn może być uznany za "zbrodnię środowiskową", za którą może grozić do 25 lat więzienia - mówi PAP dyrektor w GIOŚ Krzysztof Gołębiewski.
17.02.2021

Jak pandemiczny rok wpłynął na środowisko morskie?

Bałtyckie plaże przeżywały w tym roku niespotykane oblężenie. Z powodu pandemii, która zamknęła nas w kraju, przypomnieliśmy sobie, jak piękne jest polskie wybrzeże. Jak ten niespotykany rok wpłynął na środowisko morskie?
15.02.2021

Zarząd Morskiego Portu Gdynia złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowych do budowy Portu Zewnętrznego

W środę 27 stycznia 2021 r. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. złożył wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji pt. „Budowa Portu Zewnętrznego" w Porcie Gdynia. To ważna chwila w tej kluczowej inwestycji dla rozwoju Portu Gdynia i regionu.
28.01.2021

Decyzja środowiskowa dla Gazociągu Przyłączeniowego Dolna Odra

GAZ-SYSTEM otrzymał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu przyłączeniowego do Elektrowni Dolna Odra, wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie.
18.01.2021

Wiemy już w jaki sposób mikroplastik zanieczyszcza środowisko

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi jest dziś wszechobecne, a mikroplastikowe cząsteczki z produktów jednorazowego użytku znajdują się w środowisku naturalnym na całym świecie, w tym na Antarktydzie. Jednak sposób w jaki te cząstki przemieszczają się i gromadzą w środowisku do tej pory nie był do końca znany. Obecnie badanie Uniwersytetu Princeton ujawniło mechanizm, za pomocą którego mikroplastiki, takie jak styropian i zanieczyszczenia w postaci cząstek stałych, są przenoszone na duże odległości przez glebę i inne porowate m
18.11.2020

Nowy raport środowiskowy dla europejskich portów

Dziś rano Europejska Organizacja Portów Morskich (ESPO) przedstawiła swój piąty roczny raport środowiskowy podczas specjalnego seminarium internetowego. Raport środowiskowy ESPO 2020 zawiera ponad 60 różnych wzorców efektywności środowiskowej, takich jak 10 najważniejszych priorytetów środowiskowych portów europejskich oraz dane dotyczące zielonych usług dla żeglugi (energia elektryczna pobierana z lądu, LNG i zróżnicowane pod względem środowiskowym opłaty portowe).
11.11.2020

Resztki pigułek antykoncepcyjnych trafiają do wód i zatruwają środowisko

Nawet niewielka ilość etynyloestradiolu - syntetycznego estrogenu używanego w większości doustnych środków antykoncepcyjnych - który trafia na koniec do wody, ma negatywny wpływ na organizmy wodne, a narażone na jego działanie ryby mają mniej potomstwa, wynika z badań.
08.11.2020

Zarząd Woj. Pomorskiego nie zaskarży do WSA decyzji środowiskowej ws. przekopu Mierzei

Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił nie zaskarżać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie rozstrzygnięcia GDOŚ, utrzymującego w mocy decyzję środowiskową ws. przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Zarząd powoła jednak zespół, który "będzie się uważnie przyglądał realizowanej inwestycji".
23.10.2020

Redukcja emisji w transporcie morskim: unijny radykalizm czy troska o środowisko?

Włączenie transportu morskiego do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS), utworzenie Funduszu dla Oceanów, redukcja emisji CO2 ze statków o 40% do 2030 r. oraz maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych podczas postoju jednostek w porcie – to tylko niektóre zmiany w transporcie morskim zaproponowane pod koniec br. przez Parlament Europejski.
21.10.2020

Pozytywna decyzja środowiskowa ws. przekopu Mierzei Wiślanej utrzymana w mocy

Pozytywna decyzja środowiskowa dotycząca budowy nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym została utrzymana w mocy - podała dziś w komunikacie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Rozpatrywała ona odwołania samorządu woj. pomorskiego oraz organizacji ekologicznych.
22.09.2020

KE: nie prowadzimy procedury ws. przekopu Mierzei, lecz oceny środowiskowej

Komisja Europejska nie prowadzi procedury o naruszenie prawa UE konkretnie ws. projektu przekopu Mierzei Wiślanej, tylko w związku z nieprzestrzeganiem przez Polskę przepisów dotyczących oceny oddziaływania na środowisko - poinformowała dziś rzeczniczka KE Vivian Loonela.
11.09.2020

Coraz więcej firm ogranicza szkodliwy wpływ na środowisko

W ciągu trzech dekad Unia Europejska ma stać się neutralna klimatycznie. Ten ambitny cel obierają nie tylko państwa, lecz także coraz więcej przedsiębiorstw. Jeden z czołowych na świecie i w Polsce producentów okien – Grupa VELUX – ogłosił właśnie, że zneutralizuje całą swoją emisję dwutlenku węgla od momentu rozpoczęcia działalności. To łącznie 5,6 mln ton CO2. Firma chce osiągnąć dożywotnią neutralność węglową do 2041 roku i przeznaczy na ten cel nawet 135 mln euro. To ambitne zadanie będzie realizowane w partnerstwie z WWF.
07.09.2020

Wniosek o decyzję środowiskową ws. Portu Zewnętrznego w Gdyni na przełomie września i października

Na przełomie września i października Zarząd Morskiego Portu Gdynia wystąpi o pozwolenie środowiskowe na budowę Portu Zewnętrznego - poinformował dzisiaj dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą ZMPG, Maciej Krzesiński.
25.08.2020

LOTOS zdalnie monitoruje wpływ pracy rafinerii na środowisko

Zakończył się projekt budowy systemu ciągłego monitoringu emisji zanieczyszczeń CEMS (Continuous Emission Monitoring System). System pomaga w analizie pracy rafinerii przy przerobie różnych gatunków rop. Dzięki temu widać, jak produkcja wpływa na środowisko naturalne.
17.08.2020

Energa dba o środowisko rzeki Narew

Produkując w Ostrołęce energię elektryczną i cieplną Energa korzysta z zasobów Narwi do chłodzenia bloków energetycznych, a temperatura wracającej do rzeki wody jest wykorzystywana do hodowli ponad 30 gatunków ryb - poinformowało w piątek biuro prasowe spółki.
31.07.2020

Prawie 102 miliony złotych trafi do Szczecina z Programu Infrastruktura i Środowisko

23 lipca Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło umowy z Gminą Miastem Szczecin i z Zarządem Morskim Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
24.07.2020

PKN ORLEN zakończył badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

PKN ORLEN złożył raport środowiskowy dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Zakończenie tego etapu otwiera drogę do pozyskania pozwolenia na budowę oraz umożliwia uszczegółowienie harmonogramu i warunków technicznych inwestycji. Wnioski z przeprowadzonych badań posłużą do zaplanowania procesu realizacji i późniejszej eksploatacji inwestycji w sposób optymalny dla środowiska naturalnego.
23.07.2020

Czy politycy czują klimat? Środowisko i klimat w debacie politycznej

Zainteresowanie polityków podejmowaniem działań w obszarze klimatu i środowiska jest związane między innymi ze świadomością, z wiedzą i postawami wobec tych kwestii.
24.06.2020

Departament Energii USA poszukuje danych do badań środowiskowych na morzu

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) uruchomił proces zapytania o informacje (RFI), dotyczący wpływu morskiej energii wiatrowej oraz powiązanej z nią technologii monitorowania i łagodzenia na środowisko
05.06.2020

Zmiana klimatu: środowisko morskie i rybołówstwo

Nasze życie zależy od oceanów. Jest to prawda niezależnie od tego czy mieszkamy niedaleko wybrzeża czy tysiące kilometrów od niego.
02.04.2020

Rozpoznanie środowiskowe akwenów przez ORP Heweliusz

Od poniedziałku, 30 marca, ORP Heweliusz prowadzi rozpoznanie środowiska wodnego poprzez sondaże batymetryczne. Zadania realizowane przez okręt hydrograficzny są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa żeglugi na morskich akwenach Bałtyku. Do macierzystego portu jednostka powróci pod koniec tygodnia.
31.03.2020

MOL, DSME połączyło siły, by zmniejszyć wpływ FSRU na środowisko

Japoński gigant - Mitsui O.S.K. Lines zawarło umowę z koreańską stocznią Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w celu wspólnego opracowania nowej technologii majacej zmniejszyć wpływ na środowisko przez pływające jednostki magazynowe i regazyfikacyjne (FSRU).
23.02.2020

HES Gdynia Bulk Terminal sp. z.o.o - inwestycje i rozwój z troską o środowisko - podsumowanie 2019 roku

HES Gdynia Bulk Terminal może zaliczyć rok 2019 do bardzo udanych. Po wielu inwestycjach z 2018 roku spółka nie osiada na laurach. Systematycznie wdraża niezbędne rozwiązania proekologiczne i optymalizujące procesy przeładunkowe. HES Gdynia zaliczany jest do grona najbardziej innowacyjnych i dynamicznie rozwijających się terminali przeładunkowych w Polsce.
28.01.2020

PGE z decyzją środowiskową dla dwóch projektów farm wiatrowych na Bałtyku

Dwa projekty morskich farm wiatrowych PGE - Baltica 2 i Baltica 3 - uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach - poinformowała w poniedziałek spółka. PGE podkreśliła, że decyzja umożliwia rozpoczęcie prac nad projektami technicznymi obu farm.
27.01.2020

Port Gdynia - zielony port otwarty na środowisko

W minionym 2019 roku oprócz wyłonienia doradcy transakcyjnego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przy wsparciu Departamentu PPP w Ministerstwie Rozwoju, Port Gdynia zakończył proces związany z inwentaryzacją terenów wodnych oraz terenów przeznaczonych pod realizację układu drogowo - kolejowego do Portu Zewnętrznego. W wyniku przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego badań nie stwierdzono negatywnego wpływu na integralność obszaru Zatoka Pucka PLB 220005. Co bardzo ważne realizacja przedsięwzięcia
13.01.2020

Rozstrzygnięcie ws. decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei - odroczone

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska po raz kolejny odroczyła rozstrzygnięcie ws. odwołania od decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei Wiślanej; nowy termin to 28 lutego 2020. Powodem odroczenia jest skomplikowany charakter sprawy - podała PAP rzeczniczka GDOŚ Beata Golz.
31.12.2019

Baltic Pipe z decyzją środowiskową na polskich wodach

Projektowany gazociąg Baltic Pipe ma już decyzję środowiskową przebiegu na polskich obszarach morskich - poinformował w poniedziałek PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
25.11.2019

Sasin: rząd robi i zrobi wszystko, żeby awaria Czajki jak najmniej dotknęła obywateli i środowisko

Rząd robi wszystko i zrobi wszystko, żeby awaria kolektora oczyszczalni ścieków "Czajka" jak najmniej dotknęła obywateli i była jak najmniej zgubna dla środowiska - zapewnił w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. Zaapelował też do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, by współpracował z rządem.
25.09.2019

UE: Polska ostrzega przed negatywnym wpływem pakietu mobilności na środowisko

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber ostrzegł w piątek w Brukseli, że skutki wejścia w życie regulacji tzw. pakietu mobilności będą negatywne dla środowiska. Jak przekonywał, spowoduje on zwiększenie liczby przejazdów ciężarówek po europejskich drogach.
21.09.2019

Porozumienie o wzajemnej współpracy w ramach krajowej Sieci Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju podpisane

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, 9 września podpisał porozumienie o wzajemnej współpracy w ramach krajowej Sieci "Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju".
10.09.2019

W Wenecji ograniczenia w ruchu łodzi spalinowych w trosce o środowisko

W Wenecji od poniedziałku obowiązują ograniczenia w ruchu wodnym, których celem jest zmniejszenie stopnia zatrucia środowiska w mieście. Limity dotyczą między innymi motorówek, które są weneckimi taksówkami.
19.08.2019

Jest decyzja środowiskowa dla odcinka S19 Choroszcz-Ploski

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała decyzję środowiskową dla pierwszego z planowanych podlaskich odcinków trasy S19 Via Carpatia - Choroszcz-Ploski - oraz budowy drogi krajowej nr 65 Kudrycze-Kuriany-Grabówka.
19.08.2019

UE: Fotyga pyta KE o zagrożenia środowiskowe związane z budową Nord Stream 2

Europosłanka Anna Fotyga (PiS) wysłała w środę do Komisji Europejskiej interpelację, w której pyta o działania unijnych instytucji w sprawie zagrożeń środowiskowych na Morzu Bałtyckim wynikających z budowy gazociągu Nord Stream 2.
08.08.2019

Zhejiang w Chinach zamierza utworzyć wiodące na świecie środowisko biznesowe

Organizowane wspólnie przez chińskie Ministerstwo Handlu i rząd prowincji Zhejiang pierwsze Międzynarodowe Targi Dóbr Konsumenckich i Expo Chiny-CEEC oraz 21. Sympozjum Handlu i Inwestycji w Zhejiang, zwane dalej trzema wydarzeniami, odbędą się w chińskim wschodnim mieście portowym Ningbo w dniach 8 do 12 czerwca, jak donosi Departament Handlu prowincji Zhejiang.
11.06.2019

Decyzja środowiskowa dla gazociągu, który połączy podmorską część Baltic Pipe z polskim systemem

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wydał decyzję środowiskową dla gazociągu, który połączy podmorską część Baltic Pipe z polskim systemem przesyłu gazu - poinformował w piątek Gaz-System.
17.05.2019

Wild: w tym roku przetarg na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej w ramach CPK

Jeszcze w tym roku będzie rozpisany przetarg - i być może rozstrzygnięty - na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej, która połączy Centralny Port Komunikacyjny (CPK) z Warszawą, a także z Płockiem, Włocławkiem, Toruniem i Gdańskiem – zapowiedział wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.
09.05.2019

Baltic Pipe: Raporty oddziaływania na środowisko złożone

We wszystkich trzech krajach, przez których obszary morskie będzie przebiegał gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego, GAZ-SYSTEM złożył raporty o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Zgodnie z harmonogramem, w Polsce miało to miejsce 28 marca, w Szwecji 19 marca, a w Danii 25 stycznia 2019 r. Projektanci zaplanowali liczne udogodnienia dla środowiska – np. przewierty bezwykopowe.
05.04.2019

Gróbarczyk: Spotkanie w Brukseli ws. Mierzei Wiślanej dotyczy raportu oddziaływania na środowisko

Piątkowe spotkanie w Brukseli nie dotyczy samego przekopu przez Mierzeję Wiślaną, a przede wszystkim raportu oddziaływania na środowisko i uszczegółowienia rozwiązań – powiedział w czwartek w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
28.02.2019

MGMiŻŚ: KE prosi o spotkanie eksperckie ws raportu oddziaływania na środowisko przekopu przez Mierzeję

Komisja Europejska poprosiła o spotkanie na szczeblu eksperckim i technicznym, by omówić kwestię raportu oddziaływania na środowisko kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Unijni urzędnicy nie kwestionują samego projektu budowy kanału - podało w środę Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
20.02.2019

Opublikowano Uchwałę Rady Ministrów w sprawie przedłożenia Komisji Europejskiej projektu aktualizacji zestawu celów środowiskowych dla wód morskich

W Monitorze Polskim 13 lutego została opublikowana uchwała Rady Ministrów nr 170 z dnia 15 listopada 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na przedłożenie Komisji Europejskiej projektu aktualizacji zestawu celów środowiskowych dla wód morskich.
15.02.2019

Małopolskie: PKP PLK uzyskały decyzje środowiskowe dla inwestycji Podłęże-Piekiełko

PKP PLK uzyskały prawomocne decyzje środowiskowe dla budowy nowej linii kolejowej Podłęże – Piekiełko i modernizacji istniejącej linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz. Według planów całe przedsięwzięcie ma być gotowe w 2027 roku.
06.02.2019

Kwieciński: Mamy podpisane umowy na inwestycje kolejowe na 80 proc. środków z programu Infrastruktura i Środowisko

Mamy podpisane umowy na inwestycje kolejowe na 80 proc. środków z programu Infrastruktura i Środowisko - powiedział w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak dodał, wartość podpisanych umów na projekty kolejowe w tym programie wynosi ok. 17 mld zł.
17.01.2019

Przekop Mierzei: Samorządowcy pomorscy i organizacje ekologiczne odwołały się od decyzji środowiskowej

Zarząd woj. pomorskiego i organizacje ekologiczne mają zastrzeżenia do zapisów przyrodniczych w decyzji środowiskowej dot. przekopu Mierzei Wiślanej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Złożyły od niej odwołania do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
08.01.2019

GDDKiA złożyła wniosek o decyzję środowiskową dla 100-kilometrowego fragmentu przyszłego szlaku Via Carpatia

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na odcinek Ploski-Chlebczyn trasy S19 złożył do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Taki wniosek złożono wcześniej na odcinek Białystok Zachód-Ploski.
05.01.2019

Będzie odwołanie od decyzji środowiskowej dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej (wideo)

Zarząd Województwa Pomorskiego złoży odwołanie od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – lokalizacja Nowy Świat. O zamiarze złożenia odwołania poinformował w środę na konferencji prasowej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
19.12.2018

Jest decyzja środowiskowa dla przekopu Mierzei Wiślanej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji "Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską z lokalizacją w Nowym Świecie" - podała PAP w środę rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.
05.12.2018

Premier Morawiecki bez decyzji środowiskowej chce budować zaporę w Siarzewie, która nie ochroni przed powodzią

Podczas wizyty we Włocławku, 11 października, premier Mateusz Morawiecki zadeklarował publicznie, że w przyszłym roku ruszą przetargi na budowę drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie. Takie zapewnienie nie jest wiarygodne w obliczu braku decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdzie rozpatrywane jest odwołanie organizacji przyrodniczych od decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Premier argumentuje inwestycję koniecznością podniesienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w re
18.10.2018

Gróbarczyk: Przekop przez Mierzeję Wiślaną nie stwarza zagrożenia środowiskowego

Przekop przez Mierzeję Wiślaną nie stwarza zagrożenia środowiskowego - zapewniał w środę w TVP Info minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
03.10.2018

Podpisanie umowy środowiskowej dla realizacji Portu Zewnętrznego w Gdyni

Nawet 4,4 mld złotych mogą wynieść przychody Skarbu Państwa z opłat celno-skarbowych z 2 mln TEU w Porcie Zewnętrznym w Gdyni. Rozpoczęło się opracowywanie dokumentacji środowiskowej dla tej inwestycji. Umowę podpisano z Uniwersytetem Gdańskim we wtorek w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia.
31.07.2018

Ponad 4 mld zł wpływów do budżetu państwa z budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni. Podpisano umowę środowiskową (foto, wideo)

Nawet 4,4 mld złotych mogą wynieść przychody Skarbu Państwa z opłat celno-skarbowych z 2 mln TEU w Porcie Zewnętrznym w Gdyni. Rozpoczęło się opracowywanie dokumentacji środowiskowej dla tej inwestycji. Umowę podpisano z Uniwersytetem Gdańskim we wtorek w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia.
31.07.2018

Gazociąg Reszki-Wiczlino z decyzją środowiskową

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia o długości 8 km; DN 700 MOP 8,4 MPa wraz z infrastrukturą towarzyszącą Szczecin-Gdańsk, Etap VI Reszki-Wiczlino". Inwestycja jest zlokalizowana w województwie pomorskim w gminie Wejherowo oraz w Gdyni.
13.07.2018

Wild: Chcemy kupić ziemię pod CPK w dwóch lokalizacjach, które będą objęte badaniami środowiskowymi

Chcemy kupić ziemię pod CPK w dwóch lokalizacjach, które będą objęte badaniami środowiskowymi - poinformował w czwartek w Wiskitkach pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Dodał, że zysk z nieruchomości wykupionej pod CPK, a wykorzystanej komercyjnie, może trafić do mieszkańców.
08.06.2018

Podlaskie: Jest decyzja środowiskowa dla odcinka Rail Baltica Czyżew-Białystok

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała decyzję środowiskową dla 71-km odcinka Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica - podała RDOŚ na swojej stronie internetowej.
23.05.2018

Greenpeace: środowisko naturalne powinno sobie poradzić ze skutkami awarii przepompowni

Biorąc pod uwagę, że są to ścieki komunalne, a nie zanieczyszczenia chemiczne, które na trwałe mogłyby pozostać w środowisku, jest duża szansa, że nie dojdzie do trwałych zniszczeń środowiska naturalnego – powiedziała PAP Magdalena Figura z Greenpeace Polska.
17.05.2018

Śląskie: 68 mln zł na inwestycje środowiskowe przy rzekach i potokach

Osiem inwestycji związanych z porządkowaniem i zagospodarowaniem nadbrzeży rzek, potoków i zbiorników południowej części woj. śląskiego, a także cztery kolejne dotyczące okolic Przemszy i Brynicy w Zagłębiu Dąbrowskim, otrzyma łącznie 68 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych.
27.04.2018

PRS – akredytowany weryfikator środowiskowy w obszarze gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym

Polski Rejestr Statków, po zapoczątkowanej w ubiegłym roku procedurze rozszerzenia akredytacji weryfikatora EMAS, uzyskał właśnie autoryzację do prowadzenia audytów przedsiębiorców przetwarzających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w oparciu o ustawę z 11.09.2015 r., tzw. audytów AZE. Kompetencje towarzystwa klasyfikacyjnego stanowią rozszerzenie posiadanej w PCA akredytacji EMAS nr PL-V-0006.
03.04.2018

Gróbarczyk: Trwają uzgodnienia raportu środowiskowego dot. przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Trwają ostatnie uzgodnienia dot. raportu oddziaływania na środowisko przekopu przez Mierzeję Wiślaną; raport zostanie szczegółowo omówiony w Komisji Europejskiej - poinformował PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
05.03.2018

Ustawodawstwo środowiskowe będzie priorytetem dla BIMCO w najbliższej przyszłości

Wprowadzenie odpowiedniego ustawodawstwa środowiskowego będzie głównym celem Angusa Frewa, prezesa BIMCO (Baltic and International Maritime Council), największego międzynarodowego zrzeszenia członków żeglugi.
20.02.2018

Kolejny armator stawia na środowisko. Koniec z plastikiem

Większość przewoźników coraz śmielej realizuje działania związane z ochroną środowiska. Nie ograniczają się oni jedynie do modernizacji floty, która dzięki remontom staje się bardziej przyjazna środowisku, ale też np. limitują stosowanie plastiku. Jednym z operatorów, który zdecydował się na wprowadzenie ograniczeń w tym zakresie jest CalMac Ferries.
30.01.2018

Kosakowo: Zbiorniki gazu nie mają negatywnego wpływu na środowisko

Wieloletni monitoring „potwierdza brak wpływu” działalności Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu w Kosakowie na środowisko naturalne Zatoki Puckiej – zapewnia spółka Gas Storage Poland. Część mieszkańców „ma dużo wątpliwości” co do wpływu inwestycji na środowisko.
25.01.2018

Jest zgoda środowiskowa na budowę stopnia wodnego poniżej Włocławka

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Stopień w Siarzewie ma kosztować ponad 2 mld zł, a budowa zakończyć w 2025 roku.
03.01.2018

Rozpoczęto procedury środowiskowe dla projektu Baltic Pipe

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ekonomicznego dla Baltic Pipe, operatorzy GAZ-SYSTEM i Energinet kontynuują działania w ramach projektu. W grudniu 2017 r. zarówno w Polsce, jak i w Danii rozpoczęto procedurę uzyskiwania pozwoleń środowiskowych tzw. Environmental Impact Assessment (EIA), zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami w poszczególnych krajach. W przypadku tak dużych projektów infrastrukturalnych realizacja inwestycji zależy od dokładnej analizy warunków środowiskowych oraz ich możliwego wpływu na o
23.12.2017

Ustawodawstwo środowiskowe priorytetem dla BIMCO

Wprowadzenie odpowiedniego ustawodawstwa środowiskowego będzie głównym celem Angusa Frewa, prezesa BIMCO (Baltic and International Maritime Council), największego międzynarodowego zrzeszenia członków żeglugi.
09.12.2017

Światowa żegluga nie chce zewnętrznych regulacji środowiskowych

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) i Światowa Rada Żeglugi (WSC) odpowiedziała na zarzuty organizacji, oskarżających światową żeglugę o brak działania w sprawie walki z obniżeniem emisji dwutlenku węgla.
25.10.2017

W trosce o środowisko i mieszkańców Świnoujścia

Marszałek Olgierd Geblewicz zwrócił się z pismem do Zarządu i Rady Nadzorczej Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, w którym podziela niepokój mieszkańców Świnoujścia i apeluje o to, by Zarząd przeanalizował umowy z dzierżawcami terenów portowych pod kątem zasad oraz warunków przeładunku towarów w portach. Wobec braku prawnego wymogu uzyskiwania decyzji środowiskowych na przeładunki w porcie jedyną formą kontroli nad rodzajem towarów jest zawarcie odpowiednich zapisów w umowach cywilnoprawnych zawieranych pomiędzy Zarządem Port
20.10.2017

Organizacje: Ograniczenie połowu ryb to korzyści finansowe i środowiskowe

Ograniczenie połowu ryb na 1-5 lat oznaczałoby wzrost średnich całkowitych połowów na Bałtyku o niemal 26 proc., a połowy zachodniego stada dorsza wzrosłyby o ok. 330 proc. - wskazują organizacje pozarządowe. Ich zdaniem ograniczenie połowu to korzyści finansowe i środowiskowe.
22.09.2017

Wild: SK Rady Ministrów ma zająć się m.in. kwestiami środowiskowymi związanymi z CPK

Stały Komitet Rady Ministrów na czwartkowym posiedzeniu ma zająć się m.in. kwestiami środowiskowymi oraz rozwiązaniami zapewniającymi uczciwy obrót nieruchomościami w okolicach planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował PAP pełnomocnik ds. CPK Mikołaj Wild.
21.09.2017

900 umów w Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 podpisano już 900 umów o dofinansowanie na łączną kwotę 77,2 mld zł, w tym 43,9 mld ze środków unijnych, wykorzystując ponad 40 proc. alokacji przewidzianej na program.
23.08.2017

Nord Stream 2 może źle wpłynąć na środowisko

Szwedzkie media twierdzą, że część organizmów żyjących w rejonie Morza Bałtyckiego (np. morświny i dorsze) może być zagrożonych przez budowę Nord Stream 2. W tej sprawie wpłynęły opinie od lokalnych władz i organizacji środowiskowych do Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska.
24.07.2017

Wycieczkowce bardziej zatruwają środowisko niż większość miast

Pasażerowie wycieczkowców są narażeni na wdychanie niebezpiecznych ilości spalin podczas rejsu. Tak wynika z śledztwa przeprowadzonego przez Channel 4, które wykazało, że niektóre miejsca otwarte na wycieczkowcu są bardziej zanieczyszczone od większości miast świata.
06.07.2017

Szwecja: Nord Stream 2 może źle wpłynąć na środowisko

Szwedzkie media twierdzą, że część organizmów żyjących w rejonie Morza Bałtyckiego (np. morświny i dorsze) może być zagrożonych przez budowę Nord Stream 2. W tej sprawie wpłynęły opinie od lokalnych władz i organizacji środowiskowych do Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska.
26.06.2017

Jest decyzja środowiskowa ws. toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wydał decyzję środowiskową odnośnie modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metrów.
21.06.2017

Polenergia uzyskała decyzję środowiskową dla drugiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Grupa Polenergia uzyskała decyzję środowiskową dla – drugiej już - farmy wiatrowej, które chce zbudować na Bałtyku. Na początku obie mają liczyć w sumie 120 turbin o łącznej mocy do 1200 MW. Budowa może ruszyć w 2019 r. Będą to pierwsze polskie morskie farmy wiatrowe.
25.04.2017

Ważny certyfikat środowiskowy dla HH Ferries

Grupa HH Ferries postawiła kolejny ważny krok związany z realizowaną od lat strategią, której celem jest uczynienie swojej działalności jak najmniej dotkliwą dla środowiska. Firma otrzymała certyfikat ISO 14001:2015.
18.01.2017

Port Gdynia: inwestycje i dbałość o środowisko – rozmowa z Grzegorzem Dyrmo, wiceprezesem ZMPG-a S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. należy do firm o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki i odpowiada za tworzenie warunków rozwoju międzynarodowej wymiany handlowej. ZMPG-a S.A. inwestuje zarówno w pogłębianie kanałów portowych i nabrzeża (infrastruktura), jak i w powierzchnie magazynowe oraz biurowe (suprastruktura).
06.11.2016

Za certyfikowane ryby i owoce morza Polacy gotowi są zapłacić więcej. Zrównoważone połowy chronią środowisko

Zrównoważone połowy ryb i owoców morza stanowią około 10,5 proc. całości. Reszta zasobów jest przeławiana i nadmiernie eksploatowana. Certyfikat dla łowiska oznacza, że tamtejsze połowy mają możliwie jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Konsumenci są też w stanie prześledzić, z jakiego źródła ryby pochodzą. Za tak gwarancję jakości Polacy są skłonni zapłacić o 16 proc. więcej.
11.08.2016

Pierwsza w Polsce morska farma wiatrowa z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach

7 lipca 2016 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla morskiej farmy wiatrowej „Bałtyk Środkowy III”. Celem inwestycji jest budowa i eksploatacja 120 elektrowni wiatrowych, zlokalizowanych w południowej części Morza Bałtyckiego, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, w odległości około 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba (województwo pomorskie). Powierzchnia całkowita farmy to prawie 117 km2.
26.07.2016

Dobre wyniki środowiskowe Stena Line

Pomiędzy 2014 i 2015 r. 34 statki Stena Line w Europie, w tym promy pasażerskie, zmniejszyły emisję siarki aż o 53%, wynika z raportu opublikowanego przez szwedzkiego operatora.
23.06.2016

Anakonda 16 - Rozpoznanie środowiskowe akwenów

Okręt hydrograficzny ORP Arctowski w trakcie ćwiczenia Anakonda16 realizuje zadania wsparcia sił Marynarki Wojennej podczas prowadzenia morskiej operacji obronnej. Jego zadaniem jest rozpoznanie środowiska wodnego poprzez sondaże batymetryczne.
16.06.2016

ESPO opublikowała priorytety środowiskowe dla portów

ESPO opublikowała wyniki swojego ostatniego przeglądu środowiskowego 2016 w celu aktualizacji pierwszej dziesiątki priorytetów środowiskowych dla portów europejskich. ESPO (Europejska Organizacja Portów Morskich) opublikowała wyniki swojego ostatniego przeglądu środowiskowego 2016 w celu aktualizacji pierwszej dziesiątki priorytetów środowiskowych dla portów europejskich.
04.04.2016

Jak dyrektywa siarkowa wpłynęła na środowisko?

Jak bardzo dyrektywa niskosiarkowa wpłynie na ewentualną poprawę jakości powietrza? – to pytanie pojawia się regularnie. Od kilku miesięcy możemy też zauważyć próby oszacowania zachodzących zmian w różnych obszarach. Swoimi obserwacjami podzielili się właśnie Duńczycy.
07.10.2015

Niebezpieczne czynniki środowiskowe związane z wykonywaniem pracy na morzu

Poniższe opracowanie stanowi kolejny już etap prezentacji postanowień Wytycznych do Konwencji o pracy na morzu z 2006 roku, zwanej też MLC (Maritime Labour Convention), przyjętych przez Międzynarodową Organizację Pracy.
12.07.2015

Przedłużenie terminu – komunikat o strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko dotyczącej Programu Wieloletniego pod nazwą „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”

W związku z aktualizacją Programu Wieloletniego „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, prowadzona jest strategiczna ocena oddziaływania na środowisko w/w programu.
10.03.2015

Przedłużenie terminu – komunikat o strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko dotyczącej Programu Wieloletniego pod nazwą „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”

W związku z aktualizacją Programu Wieloletniego „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, prowadzona jest strategiczna ocena oddziaływania na środowisko w/w programu.
09.03.2015

Budowa nowych promów dla Scandlines posuwa się do przodu. Wszystko z troską o środowisko

Prace nad dwoma nowymi promami, które przygotowywane są dla Scandlines i w przyszłości obsługiwać będą trasę Rostock–Gedser, idą pełną parą. Jednym z wyzwań, któremu czoła stawić muszą specjaliści ze stoczni Fayard, jest usunięcie ze statków elementów, które po przeprojektowaniu jednostek nie są już potrzebne.
11.09.2014

Seminarium Akademii Offshore „Oceny oddziaływania na środowisko, projektów morskich farm wiatrowych - doświadczenia brytyjskie”.

Akademia Offshore jest przedsięwzięciem realizowanym przez Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej we współpracy z Instytutem Morskim.
29.11.2013

Koncern BP udostępnia dane środowiskowe z Zatoki Meksykańskiej

Brytyjski koncern BP postanowił udostępnić wszystkim zainteresowanym dane środowiskowe z Zatoki Meksykańskiej pozyskane w trakcie usuwania skutków wycieku ropy z platformy wydobywczej Deepwater Horizon.
21.11.2013

Seminarium Akademii OFFSHORE „Oceny oddziaływania na środowisko projektów morskich farm wiatrowych - doświadczenia brytyjskie” 28 listopada 2013, Gdańsk

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej zaprasza na kolejne seminarium Akademii OFFSHORE pt. „Oceny oddziaływania na środowisko projektów morskich farm wiatrowych - doświadczenia brytyjskie”, które odbędzie się 28 listopada br. w Gdańsku.
19.11.2013

Wärtsilä - Efektywność, Ekonomia, Środowisko

Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne kładą nacisk na wydajność pracy silnika i działania proekologiczne. Fiński koncern Wärtsilä może pochwalić się unikalnymi rozwiązaniami na tym polu.
25.10.2013

Konsultacjach społecznych dokumentów „Prognoza oddziaływania na środowisko dla projektu Polityki morskiej Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020” oraz „Polityka morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020”

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierował do konsultacji społecznych prognozę oddziaływania na środowisko dla projektu "Polityki morskiej Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020" wraz z dokumentem docelowym.
04.10.2013

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest wykonanie „Strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu Programu rozwoju polskich portów morskich do roku 2020 (z per

W dniu 4 września 2013 r. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ogłosiło postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie „Strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu Programu rozwoju polskich portów morskich do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku)”.
09.09.2013

Międzynarodowe warsztaty „WPŁYW ZATOPIONEJ BRONI CHEMICZNEJ NA ŚRODOWISKO MORSKIE”

Dziś, 5 listopada, w Akademii Marynarki Wojennej odbędą się międzynarodowe warsztaty, dotyczące problematyki zatopionej amunicji chemicznej i bojowych środków trujących.
05.11.2012

Projekt ARTWEI: Działania dotyczące wzmocnienia środowiskowej integralności wód przejściowych

Zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną do wód przejściowych należą częściowo zasolone w wyniku kontaktu z morskimi wodami przybrzeżnymi a jednocześnie znajdujące się pod znaczącym wpływem dopływu wód słodkich obszary ujść rzecznych. W rejonie Bałtyku Południowego należą do nich między innymi Zalewy: Kuroński, Wiślany i Szczeciński. Wspólną cechą tych trzech zbiorników jest podział ich wód granicami państwowymi.
19.06.2012

Spółka Polskie LNG S.A. otrzymała Certyfikat Środowiskowy ISO 14001

14 marca 2011 roku w Warszawie Zbigniew Rapciak, Prezes Zarządu spółki Polskie LNG, odebrał kolejny już certyfikat ISO przyznany spółce. Tym razem dotyczy on „Systemu zarządzania środowiskowego”, zgodnego z normą PN-EN ISO 14001:2005. Wdrożenie tego systemu potwierdza, że budowa terminalu LNG – kluczowej inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego kraju – jest realizowana w harmonii z otoczeniem oraz zgodnie z wszystkimi wymogami prawa w zakresie ochrony środowiska. Spółka Polskie LNG jest jedyną firmą w Europie Środkowej posiad
15.03.2011

Wzmacnianie środowiskowej integralności transgranicznych wód przejściowych Bałtyku Południowego. Projekt ARTWEI.

Szczególne znaczenie dla ekologicznego stanu Morza Bałtyckiego mają wody przejściowe łączące zlewnie rzek z obszarami morskimi. Są to najczęściej laguny, cieśniny i estuaria. Polityka Wodna Unii Europejskiej oraz Ramowa Dyrektywa Wodna określają wytyczne dla zarządzania zlewniowego, a obszary morskie zarządzane są w ramach Dyrektywy Ramowej w/s Strategii Morskiej i Planowania Przestrzennego Obszarów Morskich. Regulacje dotyczące wód przejściowych określone są natomiast w obu wymienionych systemach prawnych równocześnie.
23.11.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.