• <

Sasin: rząd robi i zrobi wszystko, żeby awaria Czajki jak najmniej dotknęła obywateli i środowisko

ew

25.09.2019 10:50 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Sasin: rząd robi i zrobi wszystko, żeby awaria Czajki jak najmniej dotknęła obywateli i środowisko
Sasin: rząd robi i zrobi wszystko, żeby awaria Czajki jak najmniej dotknęła obywateli i środowisko - GospodarkaMorska.pl

Rząd robi wszystko i zrobi wszystko, żeby awaria kolektora oczyszczalni ścieków "Czajka" jak najmniej dotknęła obywateli i była jak najmniej zgubna dla środowiska - zapewnił w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. Zaapelował też do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, by współpracował z rządem.

Mamy do czynienia z nadzwyczajną nieporadnością władz Warszawy, które najpierw ukrywały fakt zaistnienia awarii, a kiedy została ona ujawniona (...) mieliśmy długi okres dezorientacji, braku pomysłów co w tej sprawie zrobić, odrzucania przyjęcia pomocy rządu" - powiedział w środę na konferencji prasowej wicepremier Jacek Sasin.

Sasin podkreślił, że rząd "robi wszystko i zrobi wszystko", żeby ta awaria jak najmniej dotknęła obywateli i była jak najmniej zgubna dla środowiska. "Będziemy w tym kierunku działać" - zapewnił.

Wyraził też "zdziwienie", że miasto wydało 7 mln zł na ustalanie przyczyn awarii. "Tak to już w Warszawie rządzonej przez PO jest - wszystko bardzo drogo i byle jak. W tym przypadku rzecz wygląda podobnie" - ocenił.

"Mogę zachęcić prezydenta Trzaskowskiego, żeby ściśle współpracował (z rządem - PAP) i nie podejmował samodzielnie żadnych decyzji, żadnych rozwiązań, które mogłyby utrudnić realną walkę z klęską ekologiczną, z która mamy do czynienia. Rząd bierze na siebie zobowiązanie, żeby w tej sprawie skutecznie działać - powiedział wicepremier.

We wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował, że podjął decyzję, że pod dnem Wisły zostanie wybudowana dodatkowa nitka przesyłająca ścieki. Termin zakończenia tych prac nie jest znany.

Miasto podjęło ponadto decyzję o wymianie uszkodzonego odcinka na stalową rurę, co ma zostać zrealizowane w ciągu dwóch miesięcy. "W toku wszystkich analiz - ponieważ zdjęliśmy cały ten beton z rurociągu właściwego - okazało się, że te uszkodzenia główne, które stały się przyczyną awarii, one powstały na odcinku stumetrowym tego rurociągu i w związku z tym ten odcinek zostanie wymieniony na stalową rurę, i będą mogły popłynąć te ścieki właśnie w tunelu, dzięki naprawie tego rurociągu" - powiedział prezydent Trzaskowski na wtorkowej konferencji prasowej.

Proponowane przez Trzaskowskiego rozwiązanie "ma być rozwiązaniem tymczasowym pomiędzy przełączeniem się z tego rurociągu, który biegnie po moście pontonowym, i ostateczną naprawą kolektorów".

Miasto rozważało kilka scenariuszy w związku z tym, że zgodnie z deklaracją, alternatywny rurociąg zbudowany z inicjatywy rządu na Wiśle ma działać przez dwa miesiące. Jak zaznaczył prezydent stolicy, ostateczna naprawa rurociągu właściwego potrwa dłużej.

Trzaskowski poinformował też, że podjął decyzję o wybudowaniu dodatkowej nitki pod dnem Wisły. Jego zdaniem zdecydowano się na wariant najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Jak wyjaśnił, dodatkowa nitka nie znajdzie się w tunelu z kolektorami, lecz zostanie ułożona pod dnem Wisły poprzez tzw. przecisk. "Po to, żeby te dwa przesyły działały niezależnie" - wskazał.

Celem budowy jest także możliwość przełączenia ścieków na nitkę zapasową, jeśli okaże się, że będą potrzebne dalsze naprawy. "Ta nitka zostanie tam, ponieważ chcemy mieć pewność, że będzie dodatkowe rozwiązanie awaryjne, gdyby, nie daj Boże, w przyszłości dochodziło do jakichkolwiek problemów" - podkreślił.

Trzaskowski podsumował też, że do tej pory wydano 7 mln zł, żeby ustalić przyczynę awarii kolektorów, które odprowadzały ścieki do oczyszczalni "Czajka". "Natomiast rozwiązanie, które proponujemy - według szacunków - będzie kosztowało około 12-13 mln zł" - powiedział we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Chodzi o naprawę kolektorów i budowę dodatkowej nitki przesyłającej ścieki.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.