• <
urząd_morski_gdynia_2021

Wild: SK Rady Ministrów ma zająć się m.in. kwestiami środowiskowymi związanymi z CPK

pc

21.09.2017 11:14 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Wild: SK Rady Ministrów ma zająć się m.in. kwestiami środowiskowymi związanymi z CPK
Wild: SK Rady Ministrów ma zająć się m.in. kwestiami środowiskowymi związanymi z CPK - GospodarkaMorska.pl

Stały Komitet Rady Ministrów na czwartkowym posiedzeniu ma zająć się m.in. kwestiami środowiskowymi oraz rozwiązaniami zapewniającymi uczciwy obrót nieruchomościami w okolicach planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował PAP pełnomocnik ds. CPK Mikołaj Wild.

"Dzisiaj zbiera się Stały Komitet Rady Ministrów, w trakcie obrad będziemy zajmowali się m.in. tym jak zapewnić uczciwy obrót nieruchomościami w okolicach planowanej inwestycji oraz jak najkorzystniejszym ukształtowaniem spraw środowiskowych" - przekazał Wild.

W czwartek "Rzeczpospolita" napisała, że "jeżeli rząd nie usunie barier, budowa centralnego lotniska może potrwać dekady". Zdaniem gazety, te bariery to procedury środowiskowe, czy wywłaszczeniowe".

Rząd we wtorek wysłuchał informacji w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i zobowiązał Mikołaja Wilda do przedstawienia w przyszłym tygodniu uchwały, w której zostanie wskazane lokalizacja, kalendarium i harmonogram tej największej planowanej przez polski rząd inwestycji. Jak poinformowano, CPK ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów.

Także w czwartek wójt gminy Baranów Andrzej Kolek poinformował w komunikacie mieszkańców gminy, że we wtorek został "w sposób oficjalny zawiadomiony o zamiarze realizacji na terenie Gminy Baranów inwestycji polegającej na budowie portu lotniczego"

"Zgodnie z przekazanymi mi informacjami, w czasie najbliższych dwóch lat prowadzone będą wyłącznie prace studialne i projektowe oraz opracowana zostanie tzw. specustawa odnosząca się do zasad przygotowywania i realizacji ww. inwestycji. O przebiegu prac, a także o innych sprawach związanych z planami budowy portu lotniczego, będę informować Państwa na bieżąco, w miarę napływu nowych wiadomości" - napisał wójt.

Wcześniej, Wild w rozmowie z PAP w tym tygodniu mówił, że właśnie w miejscowości Stanisławów międzykontynentalny ruch lotniczy zostanie w pełni zintegrowany z krajowym systemem transportu kolejowego. Podkreślił, że "jeżeli dodać do tego bezpośrednią bliskość sieci autostrad oraz autostradowej obwodnicy Warszawy, otrzymujemy najlepiej skomunikowane miejsce w Polsce. Prawdziwy raj dla inwestorów". To właśnie możliwość pełnej integracji węzła lotniczego oraz kolejowego przeważyła przy wyznaczaniu miejsca dla Portu "Solidarność" (CPK) - dodał.

Minister mówił też, że wśród pierwszych ustaw, jakie mają być przyjęte jest tzw. specustawa. Wild chciałby, aby weszła ona w życie do końca obecnego roku. "Specustawa, nad którą pracujemy, będzie przewidywać mechanizmy antyspekulacyjne, które skutecznie zapobiegną sztucznemu podnoszeniu wartości nieruchomości. Będziemy płacić uczciwą cenę, ale nie zamierzamy przepłacać" - podkreślał wówczas Wild.

Stanisławów to wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, w gminie Baranów.

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej, niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39037,00 $ tona -0,61% 26 paź
 Cynk 3455,00 $ tona -1,57% 26 paź
 Aluminium 2830,00 $ tona -2,95% 26 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.