• <
urząd_morski_gdynia_2021

Zhejiang w Chinach zamierza utworzyć wiodące na świecie środowisko biznesowe

pc/PR Newswire

11.06.2019 14:20 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Zhejiang w Chinach zamierza utworzyć wiodące na świecie środowisko biznesowe
Zhejiang w Chinach zamierza utworzyć wiodące na świecie środowisko biznesowe - GospodarkaMorska.pl

Organizowane wspólnie przez chińskie Ministerstwo Handlu i rząd prowincji Zhejiang pierwsze Międzynarodowe Targi Dóbr Konsumenckich i Expo Chiny-CEEC oraz 21. Sympozjum Handlu i Inwestycji w Zhejiang, zwane dalej trzema wydarzeniami, odbędą się w chińskim wschodnim mieście portowym Ningbo w dniach 8 do 12 czerwca, jak donosi Departament Handlu prowincji Zhejiang.

Wydarzenia obejmą konferencje, fora, prelekcje na tematy gospodarki i handlu, wystawy i wymiany, które wspólnie doprowadzą do zacieśnienia współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowej i Wschodniej (CEEC) oraz przyczynią się do otwarcia Zhejiang.

Położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin prowincja Zhejiang jest jednym z pionierskich obszarów w zakresie chińskiej reformy i otwarcia się. Jest także kolebką chińskiego sektora prywatnego oraz może poszczycić się dużym odsetkiem handlu zagranicznego i solidną gospodarką prywatną. Prowincja nieustannie wykorzystuje proces otwarcia się do wzmocnienia gospodarki i przyspieszyła ustanowienie platformy otwarcia się na wysokim poziomie pod postacią trzech wydarzeń.

„Jako jedyna krajowa wystawa skupiająca się na współpracy między Chinami a krajami CEEC tegoroczna seria trzech wydarzeń będzie areną uzupełniających się mocnych stron Chin i krajów CEEC oraz podkreśli wagę współpracy gospodarczej i handlowej w szczególności skupiając się na imporcie i globalizacji” – skomentował wicegubernator prowincji Zhejiang Zhu Congjiu.

Prowincja Zhejiang wykorzysta mechanizm współpracy Chiny-CEEC 17 + 1 oraz utworzy strefę demonstracyjną handlu i gospodarki 17 + 1, co umożliwi trzem wydarzeniom zyskanie statusu nowej platformy współpracy Chiny-CEEC. Przy tym prowincja Zhejiang zyska nowy model współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Drogi.

Napędzane przez trzy wydarzenia wymiany gospodarcze i handlowe między Zhejiang, krajami Europy Środkowej i Wschodniej oraz Inicjatywy Pasa i Drogi ciągle się zacieśniają. W 2018 r. poziom handlu między Zhejiang a krajami CEEC sięgnął 91,277 miliarda juanów, co stanowi wzrost o 21,11% w porównaniu do roku ubiegłego. Prowincja Zhejiang zainwestowała 1,11 miliarda dolarów amerykańskich w 197 przedsiębiorstw z regionu CEEC, a kraje CEEC zainwestowały w 463 firmy w Zhejiang. Całkowita wartość kontraktów wyniosła 854 miliony dolarów amerykańskich. Poziom handlu prowincji Zhejiang z krajami Inicjatywy Pasa i Drogi sięgnął niemal 900 miliardów juanów, co stanowi wzrost o ponad 12% w porównaniu do roku ubiegłego.

Otwarcia na wysokim poziomie nie można oddzielić od wysokiego poziomu reform. Pod koniec 2016 r. prowincja Zhejiang przewodziła zmniejszaniu biurokracji w usługach administracyjnych oraz przyspieszyła wdrażanie usług e-rządu w sektorze biznesowym, tym samym pozytywnie wpływając na firmy i ludność. Na przykład czas potrzebny na odprawę celną został zmniejszony z 16 do zaledwie 2 godzin.

Wraz z intensyfikacją inwestycji zagranicznych i handlu środowisko biznesowe prowincji Zhejiang ulega optymalizacji, przyciągając wiele zagranicznych przedsiębiorstw. W 2018 r. w prowincji Zhejiang założono 3529 przedsiębiorstw z inwestycjami zagranicznymi, a zagraniczne inwestycje bezpośrednie wzrosły o 13,9% w porównaniu do roku ubiegłego i sięgnęły 12,48 miliarda dolarów amerykańskich, plasując prowincję na pierwszym miejscu wśród nabrzeżnych prowincji i miast w Chinach. Do marca założono ponad 65 000 przedsiębiorstw z inwestycjami zagranicznymi liczącymi ponad 700 miliardów dolarów amerykańskich.

Poza przyciąganiem inwestycji zagranicznych prowincja Zhejiang podjęła także wiele kroków zmierzających do przyspieszenia krzewienia miejscowych prywatnych przedsiębiorstw wielonarodowych, zachęcając i wspierając prywatne firmy w ekspansji globalnej w ramach współpracy zagranicznej i konkurencji na skalę międzynarodową. Prywatne przedsiębiorstwa przewodzą zagranicznym inwestycjom w prowincji Zhejiang, czego obrazem jest powstanie kilku pionierskich firm wielonarodowych, w tym Holley Group i Hengyi Petrochemical Group.

Ze względu na aktywne inwestycje zagraniczne prywatnych przedsiębiorstw liczba i wartość projektów inwestycji wychodzących z Zhejiang wzrasta. W zeszłym roku poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych i obrót w zagranicznych projektach prowincji Zhejiang sięgnął odpowiednio 18,3 miliarda i 7,3 miliarda dolarów, plasując prowincję na wysokiej pozycji w skali kraju. Spośród tych inicjatyw 202 projekty dotyczyły państw Inicjatywy Pasa i Drogi, a zarejestrowany poziom inwestycji zagranicznych sięgnął 3,722 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 22,31% w porównaniu do roku 2017.

W marcu tego roku najwyższy organ prawodawczy w Chinach przegłosował znaczącą większością głosów nowe przepisy w zakresie inwestycji zagranicznych będące pierwszym jednolitym, podstawowym tekstem prawnym dotyczącym inwestycji zagranicznych w kraju.

Prowincja Zhejiang traktuje wdrożenie przepisów jako źródło możliwości, które pozwoli na wykorzystanie trzech wydarzeń i innych istotnych platform otwarcia do poszerzenia działań w zakresie promocji inwestycji, jak twierdzi wyżej postawiony urzędnik inwestycji zagranicznych z miejscowego departamentu handlu.

Po 14-letniej przerwie prowincja Zhejiang zorganizowała inną konferencję otwarcia w maju i zaproponowała, że do 2020 roku Zhejiang stanie się skupiskiem wysokiej jakości kapitału zagranicznego, rynkiem źródłowym inwestycji wychodzących i zaawansowanym węzłem przedsiębiorczości.

„Otwarcie się prowincji Zhejiang jest nowym punktem startowym” – skomentował Sheng Qiuping, dyrektor departamentu handlu w Zhejiang.

„Rząd skupi się na tworzeniu wysokiego poziomu platformy otwarcia się na potrzeby szeroko zakrojonych konsultacji, współpracy i współdzielonych korzyści. Utrzymując najwyższe standardy międzynarodowe, Zhejiang będzie dążyć do utworzenia wiodącego na świecie środowiska biznesowego w celu promocji rozwoju wysokiej jakości gospodarki Zhejiang, której towarzyszyć będzie otwarcie się na wysokim poziomie” – wyjaśnił Sheng.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35671,00 $ tona -0,25% 28 lip
 Cynk 2951,00 $ tona 0,10% 28 lip
 Aluminium 2516,00 $ tona 0,76% 28 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.