• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port Gdynia z ideą "green port" i "smart port". Pływające drony pomogą chronić środowisko

03.07.2021 13:33 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdynia z ideą "green port" i "smart port". Pływające drony pomogą chronić środowisko

Partnerzy portalu

Port Gdynia z ideą "green port" i "smart port". Pływające drony pomogą chronić środowisko - GospodarkaMorska.pl
Fot. Tallinn University of Technology

Port Gdynia stawiając na ekologiczne i technologiczne rozwiązania rozpoczął na początku roku projekt „System monitoringu i obserwacji terenów portowych z wykorzystaniem pływających bezzałogowych mobilnych platform badawczych”. Teraz chce wyłonić wykonawcę, który wykona badania, pomiary i stworzy analizy dotyczące jakości wód portowych. Koszt projektu to ponad 6,7 mln zł.

Gdyński port wpisuje się w światowe trendy branży morskiej. W tym celu postawił na projekty utrzymane w idei „green port” oraz „smart port”. 

Sześć etapów w trzy lata. Wykonawca poszukiwany

By planowo zrealizować najnowszy projekt w trzy lata, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. ogłosił postępowanie na wyłonienie wykonawcy w zakresie świadczenia usług  na wykonanie badań, pomiarów oraz stworzenie analiz dotyczących jakości wód portowych.

Pierwszym etapem realizacji przedsięwzięcia jest przeprowadzenie montażu specjalistycznej aparatury pomiarowej w postaci stacji pogodowej oraz radaru monitorującego jakość wody, przy jednoczesnym przekazywaniu wyników w czasie rzeczywistym odbiorcy. Następne będzie przeprowadzenie pomiarów i badań za pomocą bezzałogowej jednostki badawczej. 

W porcie bezpieczniej, w Bałtyku czyściej

Projekt doprowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa w Porcie Gdynia poprzez określenie warunków brzegowych w aspekcie zasad poruszania się jednostek bezzałogowych względem innych statków oraz infrastruktury portowej. Dodatkowo stworzone raporty będą stanowić istotny wkład merytoryczny dla dopiero kształtujących się przepisów prawnych w sektorze jednostek bezzałogowych. 

Wdrożenie założeń inicjatywy zwiększy zakres realizacji standardów unijnych dotyczących ochrony klimatu oraz ochrony wód Bałtyku poprzez ekologiczne rozwiązania systemu monitoringu i obserwacji terenów portowych.

Port Gdynia jako technologiczny lider

Celem nowego projektu będzie m.in. budowanie przewagi konkurencyjnej, np. w sferze technologicznej na Morzu Batyckim oraz branży około portowej. Port Gdynia jako prekursor nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie ekologii wyznacza standardy dla firm działających w branży morskiej. Analogicznie do wprowadzenia usługi bunkrowania LNG w polskich portach, przeprowadzając manewry w obszarze bezpieczeństwa i przygotowania regulacji pomiędzy interesariuszami procesu.

Za inicjatywę jest odpowiedzialne międzynarodowe konsorcjum, a w ich składzie są: Port Gdynia jako lider, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski, Norwegian Institute of Water Research oraz Miros AS. 

W drodze do zero-emisyjności

Całkowity koszt to ponad 6,7 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi około 5,5 mln zł. Aż 85 proc. pieniędzy pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a pozostałe 15 proc. – z budżetu Polski. Dodajmy, że podstawą funduszy EOG i funduszy norweskich jest porozumienie na rzecz ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych w Europie. Polska jest jednym z beneficjentów tej idei.

Projekt MPSS jest kolejnym etapem realizowanej przez Port Gdynia S.A strategii, zakładającej dążenie do zero-emisyjności, technologii „smart” i automatyzacji procesów oraz poprawy ochrony środowiska w lokalnym otoczeniu portu

O szczegółach postępowania przetargowego przeczytasz TUTAJ. Termin składania ofert upływa 9 lipca 2021 roku o godz. 10.00


Autonomiczny statek NYMO stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Technologicznego w Tallinie będzie mógł służyć do dostarczania paczek, mapowania dna morskiego, prowadzenia akcji ratowniczych czy wykrywania zanieczyszczeń./ Fot. Tallinn University of Technology

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.