• <

Port Gdynia dronami stoi. "Kierunek na eko i smart port"

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdynia dronami stoi. "Kierunek na eko i smart port"

Partnerzy portalu

Port Gdynia dronami stoi. "Kierunek na eko i smart port" - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gospodarka Morska

Gdyński port pracuje obecnie nad ciekawymi projektami badawczo-rozwojowymi. Bazą dla nich są drony, zarówno te latające w powietrzu, jak i pływające w wodzie.

Jeden z projektów to „System monitoringu i obserwacji terenów portowych z wykorzystaniem pływających bezzałogowych mobilnych platform badawczych”.

– Innymi słowy chodzi o drona, który wyjątkowa nie lata, a… pływa – mówi Maciej Krzesiński, dyrektor Portu Gdynia

– Wyposażony będzie w specjalistyczne urządzenia umożliwiające np. pobieranie próbek wody, czy niebezpiecznych substancji, które mogły się znaleźć w basenie portowym czy mierzenie głębokości wody. Dla nas to bardzo ważne ze względów związanych z bezpieczeństwem portu. Stale monitorujemy to gdzie i jakie statki tu wpływają oraz badamy czy przypadkiem nie zrzucają np. w sposób niekontrolowany jakichś substancji do naszych wód.

Na podstawie danych uzyskanych w trakcie realizacji projektu, powstaną modele 3D uwzględniające prognozowanie przemieszczania się określonych substancji takich jak np. potencjalne rozlewy ropopochodne. Testy dostarczą szereg praktycznych spostrzeżeń oraz pozwolą na szybsze doskonalenie wdrażanych proekologicznych rozwiązań.

I jak dodaje dyrektor Portu Gdynia, dron w dużym stopniu automatyzuje pracę.

– Z jego pomocą będziemy działali szybciej, sprawniej i taniej – wylicza dyrektor.

Idą z postępem technologii

Port Gdynia podejmuje liczne działania, które wyznaczają światowe standardy dla wdrożeń i rozwoju nowych technologii. W sierpniu 2019 roku jego zarząd podpisał porozumienie o współpracy w ramach programu Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD), który wspiera testowanie i standaryzację technologii dronowych.

Dodajmy również, że zarząd gdyńskiego portu jest już właścicielem specjalistycznego drona przystosowanego do pracy w trudnych warunkach morskich. Dodatkowo został on wyposażony w autorski system transportowy firmy Pelixar.

– To nasz drugi projekt, tzw. lotniczy system monitoringu. W tym przypadku jednak dron monitoruje przestrzeń z powietrza. Umożliwia on również dostarczanie lub zrzut niewielkich ładunków na statki czekające na redzie lub odwrotnie – tłumaczy dyrektor Krzesiński. – Przykładem mogą być np. leki czy też jakieś dokumenty w formie materialnej.

Dron wyręczy ludzi w niebezpiecznych sytuacjach

– Może wlatywać w zakamarki portowe czy miejsca niebezpieczne, w które ludzie nie powinni wchodzić, np. w przypadku pożaru. Dzięki niemu szybko można określić sytuację – opowiada.

Przypomnijmy, że aktualnie dron gdyńskiego portu jest wyposażony w kamerę przemysłową, dzięki której wykonał filmy i zdjęcia części pogorzeliska po pożarze na BTZ, do którego był utrudniony dostęp. Dron posiada również czujnik do mierzenia parametrów powietrza, który był testowany przy okazji załadunków jednego ze statków i świetnie zdał swój egzamin.

Do tego jest elementem projektu, w którym realizowane są testy, badania oraz opracowywanie niezbędnej do lotów dokumentacji, a także dobór i testy nowej aparatury do sterowania. Jednym z testów był prototyp pobieraka wody wraz kamerą multispektralną, który pobierał próbki wody z basenu portowego w trzech różnych miejscach, by później poddać je analizie.

– Specjalny chwytak umożliwiał dronowi „w zawisie” pobranie próbki wody z daną substancją. To szczególnie przydatne i ważne gdy w porcie mamy np. rozlew olejowy. Po pobraniu próbki bada ją ekipa w laboratorium. A pewne testy można zrobić nawet na miejscu. W tym wszystkim chodzi o sprawność działania – tłumaczy Maciej Krzesiński.

Rozwiązania przetestowane oraz wdrożone przy współpracy z firmą Pelixar umożliwią w przyszłości sprawne rozpoznanie, weryfikację i reakcję na zagrożenia oraz sytuacje kryzysowe w Porcie Gdynia. Niezawodne i bezpieczne urządzenie wspiera działania Portowej Straży Pożarnej w ramach jednego zintegrowanego systemu zarządzania bezpieczeństwem w porcie.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. kontynuuje prace, badania i wciąż inwestuje w innowacyjne rozwiązania, zmierzające do utrzymania pozycji lidera na bałtyckim rynku usług portowych.

W trosce o środowisko Morza Bałtyckiego

Jednym ze źródeł mogących stanowić niebezpieczeństwo dla ekosystemu oraz jego funkcjonowania mogą być wody balastowe, które są jednym z wektorów migracji organizmów. I dlatego też ZMPG S.A. już w latach 2009-2011, w ramach projektu BALTIC MASTER II rozpoczął prace związane z przygotowaniem do wdrożenia przyjętej w dniu 13 lutego 2004 roku. Międzynarodowej Konwencji o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami (Konwencja BWM). W sierpniu 2020 roku Polska złożyła w IMO deklarację przystąpienia do Konwencji BWM .

Na mocy tej konwencji istnieje zakaz wymiany wód balastowych na Morzu Bałtyckim. Dlatego statki wpływające na Bałtyk muszą mieć zainstalowane systemy oczyszczania wód balastowych (BWMS). Zamontowane na pokładzie statku systemy oczyszczania wód balastowych muszą być zatwierdzone certyfikatem. Osady muszą być usuwane w sposób bezpieczny dla środowiska.

Ponadto w trosce o zachowanie bioróżnorodności oraz ograniczenie migracji organizmów, zarząd portu od wielu lat prowadzi także liczne badania i analizy oraz bierze udział w projektach międzynarodowych, m.in. BALSAM, ALIEN 2, COMPLETE. W ramach współpracy z różnymi instytucjami, środowiskiem naukowym ZMPG S.A. prowadzi m.in. praktyki studenckie, projekty badawczo – rozwojowe, szkolenia, konferencje.

– Jesteśmy pierwszym polskim portem, który promuje statki za to, że są ekologiczne i mają certyfikaty.  Odpowiednio do tego statek dostaje zniżkę w ramach opłat portowych. To dodatkowy bonus i motywacja – tłumaczy dyrektor.

– Kierując się trendami panującymi w branży morskiej na całym świecie, naturalną ścieżką rozwoju są dla nas innowacje ukierunkowane na eko i smart port.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.