• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Port Gdynia od kuchni i nowy pomnik w mieście. Zobaczyli miejsca niedostępne na co dzień [wideo]

29.05.2021 18:46 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdynia od kuchni i nowy pomnik w mieście. Zobaczyli miejsca niedostępne na co dzień [wideo]
Port Gdynia od kuchni i nowy pomnik w mieście. Zobaczyli miejsca niedostępne na co dzień [wideo] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gospodarka Morska

Ponad 80 osób zwiedziło gdyński port w sobotę 29 maja. Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia było również odsłonięcie pomnika budowniczego gdyńskiego portu - inż. Tadeusza Wendy. Pretekstem do tego było obchodzone w tym roku  w 100-lecie rozpoczęcia budowy Portu Tymczasowego.

Zwiedzanie Portu Gdynia trwało blisko dwie godziny. Zadowolonych mieszkańców Trójmiasta - i nie tylko - nie brakowało. Dla wielu z nich była to pierwsza taka możliwość wejścia do miejsc na co dzień niedostępnych i pilnie nadzorowanych.

Pretekstem do zorganizowania wycieczki jest trwający rok Tadeusza Wendy, legendarnego projektanta i budowniczego portu, ikony Gdyni. Rok Wenedy okazał się okazją do propagowani wiedzy o tym wybitnym inżynierze i jego spuściźnie.

Zwiedzanie wystartowało przy ulicy Waszyngtona. Na początek autobusy przewiozły uczestników wycieczki w okolicy Portowej Straży Pożarnej na teren najstarszej - wschodniej części portu do terminalu Hes.

"Wół roboczy" na start 

– Terminal masowy Hes to taki wół roboczy Portu Gdynia  opowiadał żartując Adam Schmidt, historyk, przedstawiciel Portu Gdynia. – To właśnie tutaj odbywa się najwięcej przeładunków, tu przypływa najwięcej statków.

Adam Schmidt przypominał zwiedzającym, że już we wrześniu port wzbogaci się o nowy terminal promowy.

 Dzięki temu staniemy się hubem promowym  mówił.

Następnie autobus woził wycieczkowiczów w okolicach Nadbrzeża Holenderskiego i magazynów zbożowych.

 W ubiegłym roku w tym miejscu pojawiło się mnóstwo ciężarówek, polskie zboże powędrowało do wielu krajów Europy – przypominał przewodnik.

Można było zobaczyć z blisko pokaźne suwnice kolejowe, najnowszy dźwig portu czy magazyny soi. Autobus przejeżdżał również m.in. przy zasobni węglowej.

 Tu przeładowuje się polski węgiel na eksport. Jego głównym odbiorcą są porty indyjskie rozsiane po całym świecie – wyjaśniał Adam Schmidt.

Wrażenie robić mogło również stanowisko przeładunku paliw płynnych.

 To inwestycja, która procentuje i jest w porcie bardzo potrzebna. Dzięki niej przeładunek w porcie zwiększył się o 60 proc. w stosunku do roku ubiegłego  tłumaczył.

Punktami wycieczki było również zwiedzanie OT Portu, terminali kontenerowych GTC i BTC.

Odsłonięcie pomnika Wendy. "Duma i radość"

Około południa urzędnicy, przedstawiciele gdyńskiego portu i mieszkańcy spotkali się u nasady Mola Rybackiego w Gdyni, gdzie odsłonięto pomnik Tadeusza Wendy.

 Dokładnie dzisiaj mija dziś 100 lat od rozpoczęcia inwestycji związanych z budową portu, co prawda początkowo wojennego, ale w konsekwencji mamy tu obecnie port handlowy, który stale się rozwija  powiedział Gospodarce Morskiej Jacek Sadaj, wiceprezes ds. infrastruktury w Porcie Gdynia.

Dodajmy, że pomnik ma wysokość ok. trzech metrów. Wydarzenie jego odsłonięcia było punktem kulminacyjnym sobotnich obchodów 100-lecia rozpoczęcia budowy portu w Gdyni. Udział w nim wzięła również wnuczka wybitnego inżyniera, Hanna Wenda-Uszyńska.


Bollore Logistics
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36575,00 $ tona 1,63% 23 wrz
 Cynk 3043,00 $ tona 0,83% 23 wrz
 Aluminium 2936,00 $ tona 1,73% 23 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.