• <
gryfia_70lat

OT Port Gdynia. Zobacz spektakularny wyładunek warszawskich tramwajów [WIDEO, ZDJĘCIA]

24.06.2021 22:00 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski OT Port Gdynia. Zobacz spektakularny wyładunek warszawskich tramwajów [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

OT Port Gdynia. Zobacz spektakularny wyładunek warszawskich tramwajów [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gospodarka Morska/OT Port Gdynia

Nowoczesne, klimatyzowane, przyjazne środowisku i najdłuższe z dotychczas jeżdżących w stolicy tramwaje przypłynęły na terminal OT Port Gdynia. W czwartek (24 czerwca) miał miejsce wyładunek dwóch pierwszych wagonów zamówionych przez Tramwaje Warszawskie i wyprodukowanych w fabryce Hyunday Rotem Company Limited, które wkrótce pojawiają się na warszawskich ulicach.

Tramwaje ważące 48,6 ton i mierzące prawie 33 metry długości przypłynęły do Portu Gdynia na terminal OT Port Gdynia z portu Masan w Korei Południowej na statku m/v AAL Bangkok. To jednostka drobnicowa zbudowana w 2012 roku, aktualnie pływająca pod banderą Liberii. Wyposażona jest w dźwigi statkowe o maksymalnym udźwigu 700 t, trzy duże ładownie oraz ruchomy międzypokład. 

- Terminal OT Port Gdynia przeładowuje wszelkiego rodzaju ładunki drobnicowe, w tym elementy project cargo, sztuki ciężkie i ponadgabarytowe. Przykładem takiego ładunku nietypowego są właśnie tramwaje - wyjaśnia Jan Boniec, główny dyspozytor OT Port Gdynia.

- Zespół, który został skierowany do obsługi tych dwóch wagonów, to bardzo doświadczona ekipa, zarówno technicznie, jak i eksploatacyjnie. Tramwaje zostały wyładowane bezpiecznie na tory. Śmiało można powiedzieć, że jeżeli chodzi o przeładunek, to najważniejszą osobą jest operator naszego dźwigu LHM, który musiał zachować spokój, musiał mieć bardzo dokładną rękę i wykazać się wręcz zegarmistrzowską precyzją.

Z Gdyni do Warszawy 

Tramwaje zostały wyładowane z ładowni samojezdnym ciężkim dźwigiem portowym Liebherr LHM o max. udźwigu do 80 ton, przy użyciu specjalistycznej trawersy. Oba wagony postawiono na tory, znajdujące się w pierwszej linii nabrzeża Rumuńskiego. Następie pojazdy zostaną wtoczone na specjalistyczne naczepy przystosowane do przewozu tego typu ładunków, na których opuszczą terminal. Transport tramwajów do Warszawy organizuje firma DB PRO, specjalizująca się w transporcie drogowym ponadgabarytowym. Z kolei za agencję statkową oraz spedycję portową odpowiedzialna jest firma MAG Morska Agencja Gdynia.

Informacja o OT Port Gdynia

OT Port Gdynia z powodzeniem obsługuje wszelkie ładunki drobnicowe, w tym elementy dostaw inwestycyjnych, project cargo oraz sztuki ciężkie. Roczny potencjał przeładunkowy całego terminala to blisko 3,5 mln ton. OT Port Gdynia posiada także dedykowany terminal ro-ro, który obchodzi w tym roku 20-ty jubileusz, i jest jednym z największych operatorów w zakresie przeładunków w technologii ro-ro (obsługa ładunków tocznych, naczep) oraz przeładunku i magazynowaniu papieru oraz wyrobów papierniczych, w tym celulozy. Spółka dysponuje zarówno wyspecjalizowanym sprzętem do obsługi ładunków ro-ro, jak i odpowiednią infrastrukturą portową pod ładunki drobnicowe i masowe suche.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.